Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek "Iskry" zachwyca jeszcze przed otwarciem [ZDJĘCIA]

TR
Budynek "Iskry" jeszcze przed otwarciem
Budynek "Iskry" jeszcze przed otwarciem Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
5 milionów złotych kosztowała rewitalizacja budynku "Iskra" przy Kilińskiego. Powstanie tam Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej "Iskra", z którego mieszkańcy będą mogli korzystać za darmo. Tak wygląda jeszcze przed otwarciem, które odbędzie się 11 listopada podczas Koncertu Muzyki Polskiej z okazji Święta Niepodległości.

Budowa "Iskry" ruszyła w 1923 roku. Przed wojną mieściła się tam Powszechna Szkoła Katolicka. Po wojnie część budynku odzyskała swoje szkolne przeznaczenie - od wczesnych lat 60-tych mieści się tam „budowlanka”. Z kolei przedwojenną aulę zamieniono na nieistniejące już dziś kultowe kino „Iskra”. Był również siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury. Teraz będzie się tam mieścić Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej "Iskra”.

-

Już sama nowa nazwa wskazuje na to, że to miejsce będzie spełniało przeróżne funkcje społeczne. Organizowane będą koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty i wystawy. Zespoły muzyczne będą mogły odbywać próby, bo będzie tu profesjonalne nagłośnienie i akustykę. W sali widowiskowej będą mogły odbywać się prezentacje kina niszowego. Wszystko będzie zależeć od pomysłowości samych mieszkańców, gdyż obiekt będzie im bezpłatnie udostępniany

- deklaruje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wykonawcą modernizacji jest konsorcjum dwóch pilskich firm - CJMS i Spadochroniarza. W ramach odtworzenia historycznego wyglądu budynku przywrócono półokrągły kształt schodów wejściowych, historyczny wygląd elewacji, a także fasadowe okna zamurowane po wojnie. Na podstawie zdjęcia, niezbyt zresztą wyraźnego, odtworzono także pieczołowicie rozetę zewnętrznego zegara. Z kolei w środku przeprowadzono kapitalny remont sali widowiskowej, która zyskała nową scenę i widownię na 220 miejsc siedzących. Także nową akustykę. Odnowiono także hol i schody z balustradami.

Drugie życie “Iskry” kosztowało blisko 5 mln złotych. Wcześniej drugie życie dostał stadion przy Okrzei. Na ten wspólny projekt, który kosztował blisko 8,5 mln złotych pilskie starostwo zdobyło 7 mln złotych z WRPO, a projekt rewitalizacji pilskich budynków wyprzedziła tylko rewitalizacja Starego Rynku w Poznaniu.

Modernizacja budynku "Iskry"

Drugie życie Iskry. Tak od środka wygląda rewitalizacja na K...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto