Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. O zwyczajach pogrzebowych wśród Polaków, Żydów i Niemców podczas spaceru po nekropoliach Fordonu [zdjęcia]

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Przewodnik Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Damian Amon Rączka, 30 października 2022 r. oprowadzał po istniejących i zapomnianych nekropoliach bydgoskiego Fordonu. Wycieczka rozpoczęła się na Rynku w Starym Fordonie
Przewodnik Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Damian Amon Rączka, 30 października 2022 r. oprowadzał po istniejących i zapomnianych nekropoliach bydgoskiego Fordonu. Wycieczka rozpoczęła się na Rynku w Starym Fordonie Dariusz Bloch
Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu w niedzielny (30 października 2022 r.) wieczór zaprosiło na ósmą edycję niecodziennego spaceru śladami istniejących i zapomnianych nekropolii Starego Fordonu w Bydgoszczy. Przewodnikiem, jak zawsze, był Damian Amon Rączka, który opowiedział m.in. o zwyczajach pogrzebowych wśród Polaków, Żydów i Niemców, zamieszkujących niegdyś miasteczko, jakim był Fordon.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Spora grupa zainteresowanych mieszkańców w ostatnią niedzielę października wieczorem zebrała się na Rynku w Starym Fordonie przy kościele pw. św. Mikołaja, gdzie przewodnik Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Damian Amon Rączka rozpoczął wycieczkę i opowieści o wielokulturowej fordońskiej historii w kontekście zwyczajów pogrzebowych i wierze w życie pozagrobowe wśród Polaków, Żydów i Niemców, wspominając tych, którzy odeszli przed wiekami i współcześnie.

Wyruszono śladami m.in. trzech nekropolii przy ul. Cechowej - katolickiej, ewangelickiej i cmentarza więziennego. Zawędrowano także z wizytą na katolicki cmentarz św. Mikołaja i Bejt Olam, czyli do Domu Wieczności - miejsca pochówku żydowskich mieszkańców Fordonu oraz nekropolię ewangelicką na Pałczu. Ostatnim punktem kilkugodzinnego spaceru była nekropolia w rejonie kościoła pw. św. Łukasza.

Trwa głosowanie...

Czy bawisz się na Halloween?

Była to już ósma edycja wyjątkowego spaceru w świetle latarek, ale i zapalonych zniczy po dawnych miejscach pamięci i czynnych wciąż nekropoliach, odwiedzonych tuż przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Oto miejsca, o których w Bydgoszczy mówi się, że ich historia trwa, a dawni jej bohaterowie nadal pojawiają się >>>

To są najbardziej nawiedzone miejsca w Bydgoszczy. W tych mi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto