MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Debatowali po mistrzowsku i będą reprezentować Polskę w Brukseli. To ogromny sukces uczniów pilskiej „Nafty"!

Martin Nowak
Martin Nowak
Arch. Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile
Uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica będą reprezentować Polskę podczas finału europejskiego konkursu „Klimat Na Zmiany"

Oliwia Wróblewska, Julia Soter, Zuzanna Witkowska, Hania Helak, Natalia Grześkowiak, Hubert Jakuć i Paweł Koniec - ci uczniowie klas medialnych mają olbrzymie zadatki m.in. na dziennikarzy i polityków. Potrafią mówić godzinami i zaciekle bronić swoich racji, często przekonując do nich swoich rozmówców. Wyzwaniem, ale zapewne również ciekawym doświadczeniem i przyjemnością jest wejść z nimi w dyskusję!

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica od niespełna roku bierze udział w projekcie #KlimatNaZmiany, który ma na celu pobudzenie młodych Europejczyków do zrozumienia związków między zmianami klimatycznymi a postawami konsumentów. Jednym z jego elementów jest konkurs o tej samej nazwie, w którym bierze udział aż 13 krajów w Europie, w tym Polska.

Konkurs skierowany jest do licealistów i studentów, którzy przez ostatnie kilka miesięcy m.in. uczyli się sztuki debatowania, która jest nie łatwa do opanowania m.in. przez stres przed wystąpieniami publicznymi. Ważna jest także m.in. merytoryka i szybka reakcja na odpowiedź rozmówcy.

Międzyszkolne rywalizacje wyłoniły najlepsze grupy uczniów, które zmierzyły się podczas Ogólnopolskiego Finału Konkursu „Klimat Na Zmiany". Ten, odbył się w Krakowie i trwał przez dwa dni.

W szrankach ,,na słowa" stanęli m.in. uczniowie pilskiej „Nafty", dla których już sam wyjazd do Krakowa był sporym wyróżnieniem i nagrodą samą w sobie, dlatego traktowali go jako przygodę. Nie myśleli o zwycięstwie.

- Pojechaliśmy do Krakowa w pełni wyluzowani, bo nie stawialiśmy na siebie jako na zwycięzców. Mówiłam uczniom, aby traktowali ten finał jako lekcję, dzięki której zdobędą nową wiedzę i doświadczenie, nie bacząc na wynik. Zrobili tak jednocześnie wygrywając konkurs - mówi nauczycielka Katarzyna Włodkowska, opiekunka grupy.

Uczniowie musieli wykazać się nie tylko opanowaniem, ale przede wszystkim specjalistyczną wiedzą m.in. z turystyki niskobudżetowej. Przede wszystkim musieli odpowiedzieć na pytanie: Czy jest już za późno, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne?

- Drugiego dnia tylko dwie drużyny walczyły o zwycięstwo. Wśród nich była nasza. Wciąż nie dowierzamy, że wygraliśmy konkurs debat, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi - mówi Katarzyna Włodkowska, która jest bardzo dumna ze swoich uczniów.

Przepustka do finału europejskiego to kolejne wyzwanie, do którego uczniowie muszą się jeszcze bardziej przygotować. W listopadzie pojadą do Brukseli, gdzie zmierzą się z najlepszymi drużynami z pozostałych 12 europejskich krajów. Łatwo z pewnością nie będzie.

- Debaty w Brukseli odbywać będą się w języku angielskim, a więc uczniowie przede wszystkim muszą skupić się na jego nauce. Do listopada mamy na szczęście jeszcze trochę czasu - dodaje Katarzyna Włodkowska.

A jest o co walczyć. Wygrana drużyna będzie mogła udać się w niezwykłą podróż.

- Będzie można pojechać do Republiki Południowej Afryki, aby na własne oczy móc zaobserwować zmiany klimatyczne, które są tam bardzo widoczne - dodaje nauczycielka.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto