MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszcze afrykańskie są już w Polsce! Nie czekają na ofiarę, a aktywnie jej szukają. Czy są groźniejsze od tych, które już znamy?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiosna i lato to czas, na który czekamy z utęsknieniem. Po wielu szarych miesiącach robi się cieplej i jaśniej, ale tę sielankę co roku mąci jedna rzecz: strach przed kleszczami. W Polsce pojawiły się już kleszcze afrykańskie. Czy jest się czego bać? Dowiedz się, jakie choroby może przenosić kleszcz afrykański.

Czy kleszcz afrykański jest w Polsce?

Spis treści

Kleszcz afrykański jest już w Polsce. Potwierdzają to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Groźne pajęczaki są obecne na Dolnym Śląsku.

– Pojawił się nowy, duży kleszcz Hyalomma. Ja go jeszcze osobiście nie widziałem, ale z nim niestety wiążą się dwie nowe sprawy: gorączka krwotoczna krymsko-kongijska i niestety takie porażenie kleszczowe – powiedział specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon.

W odróżnieniu od pospolitych kleszczy w Polsce kleszcz afrykański nie czeka na ofiarę, ale aktywnie do niej zmierza.
W odróżnieniu od pospolitych kleszczy w Polsce kleszcz afrykański nie czeka na ofiarę, ale aktywnie do niej zmierza. Antonio Camacho/Getty Images

Kleszcze afrykańskie są większe niż kleszcze, które znamy z Polski, i mają pasiaste odnóża. Kleszcz afrykański, znany też jako kleszcz wędrowny, występuje w Północno-Wschodniej i Centralnej Afryce, Centralnej Azji oraz w Środkowo-Wschodniej Europie. Kleszcze wędrowne są przenoszone przez ptaki wędrowne, a także przez zwierzęta gospodarskie.

– W swoim cyklu rozwojowym mają dwóch żywicieli: larwy pasożytują na ptakach, a dorosłe osobniki na zwierzętach kopytnych (np. koniach). Te kleszcze afrykańskie są uważane za główny wektor przenoszenie arbowirusa, który wywołuje poważną wirusową chorobą tropikalną, jaką jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, w skrócie określana CCHF. U zwierząt ta choroba przebiega bezobjawowo, natomiast u ludzi ma bardzo ciężki przebieg – pisała Martyna Jaros na Stronie Zdrowia.

Co robi kleszcz afrykański? Choroby, które przenosi kleszcz wędrowny

Kleszcze afrykańskie to kolejne pajęczaki, które przenoszą groźne choroby. Są to m.in.:

  • gorączka krwotoczna krymsko-kongijska,

  • gorączka plamista,

  • anaplazmoza.

Szczególnie niebezpieczna jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, której śmiertelność sięga nawet 40 proc. Kleszcze wędrowne mogą przenosić riteksje oraz patogen Babesia occultans. Istnieje też podejrzenie, że ukąszenie kleszcza afrykańskiego może doprowadzić do paraliżu twarzy.

– W odróżnieniu od pospolitych u nas kleszczy Ixodes ricinus, Hyalomma nie czeka na ofiarę, ale aktywnie do niej zmierza. Jeśli wyczuje ruch, ciepło ciała, większe stężenie CO2 w związku z oddychaniem, przemieszcza się do ssaka lub ptaka. Stwierdzono, że w takich sytuacjach w 10 minut jest w stanie przejść 100 m! Wizualnie rozpoznaje ofiarę nawet z odległości 9 metrów – pisze dr Robert Maślak, zoolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy przypadek importowanej afrykańskiej gorączki kleszczowej w Polsce został opisany w 2015 r.

Jak się chronić przed kleszczami afrykańskimi?

Środki ochrony przed kleszczami afrykańskimi są takie same, jak przed innymi kleszczami. Pamiętaj przede wszystkim o działaniach profilaktycznych – nie tylko podczas spaceru w lesie, ale także w parku, ogrodzie i na działce.

  1. Stosuj preparaty odstraszające kleszcze.

  2. Noś odzież z długimi nogawkami i rękawami.

  3. Naciągaj skarpetki na nogawki.

  4. Spaceruj środkiem ścieżek.

  5. Sprawdzaj skórę po przebywaniu na zewnątrz.

  6. Weź prysznic lub kąpiel do dwóch godzin po powrocie do domu.

– Osoby, które trafiły na nietypowe kleszcze, proszone są o ich przesłanie na Uniwersytet Warszawski, który prowadzi ich monitoring – apeluje dr Maślak.

Kleszcz afrykański został zauważony w Polsce na Dolnym Śląsku i może przenosić groźne choroby.

Źródło:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kleszcze afrykańskie są już w Polsce! Nie czekają na ofiarę, a aktywnie jej szukają. Czy są groźniejsze od tych, które już znamy? - Strona Zdrowia

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto