Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny wyjątkowy eksponat trafił do Pilskiego Muzeum Wojskowego

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Arch. Pilskie Muzeum Wojskowe
Pilskie Muzeum Wojskowe wzbogaciło się o jedynego w Polsce wojskowego trenażera samochodowego MTS-70 z 1970 roku

Ostatnio nie brakuje dobrych wiadomości z Pilskiego Muzeum Wojskowego, które może szczycić się nowymi eksponatami, które są naprawdę wyjątkowe. Takie same są historie, które opowiadają o ich pozyskaniu. O tym opowiada dyrektor muzeum Przemysław Olszyński. Oto co ma do powiedzenia:

Dwa tygodnie temu, informowaliśmy o pozyskaniu przez Pilskie Muzeum Wojskowe unikalnego trenażera samochodowego MTS-72 (wojskowa nazwa TK-660). Zadaniem pojazdu było ograniczenie kosztów i przyspieszenie wstępnego szkolenia przyszłych kierowców samochodów ciężarowych STAR 660 w Wojsku Polskim.

- W celu odtworzenia pojazdu zgodnie z oryginałem rozpocząłem poszukiwania archiwalnych fotografii i informacji, które pomogą w odbudowie i ustaleniu historii tego zapomnianego projektu racjonalizatorskiego z 1972 roku - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Informację o odnalezieniu trenażera przesłał do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

- Uznałem, że najlepszym miejscem, od którego trzeba rozpocząć poszukiwania będzie miasto, w którym konstrukcja powstała i była produkowana.

W Ostrowie informacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, lokalne media opublikowały materiał o odnalezieniu trenażer z prośba o przekazywanie informacji na jego temat. Przemysław Olszyński miał nadzieję, że zdobędzie kilka fotografii i relacji światków, jednak wynik tych poszukiwań przeszedł jego najśmielsze oczekiwania.

- Zadzwonił do mnie Pan Andrzej Kolany z Odolanowa, który powiedział, że jego kolega Pan Patryk Piec ma w garażu podobny pojazd. Zadzwoniłem do Pana Patryka, potwierdził, że jest w posiadaniu pojazdu, który kilka dni temu wystawił, w jako „pojazd inny” na jednym z portali sprzedażowych. Obejrzałem fotografie i nie mogłem uwierzyć, że to kolejny unikat rodem z Ostrowa Wielkopolskiego, nazwany przez konstruktorów: sierżanta sztabowego Zygmunta Przymuszałę oraz Zenona Wacowskiego małym trenażerem samochodowym MTS-70. Długo się nie zastanawiając nabyliśmy trenażer do naszych zbiorów. Okazało się, że podobne na pierwszy rzut oka pojazdy to dwie różne konstrukcje. Na przedniej ścianie karoserii zachowało się oryginalne stylizowane logo „MTS70”, pojazd był wyposażony w silnik z motocykla WSK 125, na desce rozdzielczej zamontowano wskaźniki ciśnienia oleju, paliwa charakterystyczne dla Warszawy, Żuka i Nysy. Przednie światła pochodziły od Komarka, kierunkowskazy przednie i lampy tylnie od wczesnego modelu Syreny.

Prawdopodobnie ten trenażer w drugiej połowie lat 70. został przez wojsko przekazany do Zasadniczej Szkoły Zawodowej działającej przy ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie był wykorzystywany podczas kursów na prawo jazdy organizowanych przez szkołę. Pojazd ze szkoły trafił w prywatne ręce, a jego ostatnim właścicielem przez ok. 13 lat był Pan Patryk, który, nie wiedział, że to trenażer wojskowy, chciał go remontować, ale z braku czasu postanowił sprzedać.

- Takim cudownym zbiegiem okoliczności weszliśmy w posiadanie jedynego w Polsce wojskowego trenażera samochodowego MTS-70 z 1970 roku. Pozyskane trenażery MTS-70 i jego młodszy brat MTS-72 wzbogacą naszą wystawę stałą dokumentującą 100 lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Po przywróceniu dawnej świetności i pełnej sprawności technicznej będą dla nas wspaniałym narzędziem do zainteresowania najmłodszych techniką wojskową oraz historią podczas pokazów dynamicznych. Nie spoczywamy na laurach i dalej odkrywamy historię tych ciekawych zabytków polskiej techniki wojskowej mówi dyrektor Przemysław Olszyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto