Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rządowy Fundusz Polski Ład w Żywcu i rozwiązania problemu z aptekami

KL
Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Żywcu
Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Żywcu KL
W Starostwie Powiatowym w Żywcu w środę, 3 listopada, podsumowano pierwszą edycję Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowego Funduszu Polski Ład. Wyniki pierwszego naboru ogłosił poseł PiS Kazimierz Matuszny. Natomiast o spotkaniu z aptekarzami dotyczącym dyżurów całodobowych powiedział starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Tablica zaprezentowana w środę, 3 listopada, w Starostwie Powiatowym w Żywcu przypominała o tym, że samorządy z Żywiecczyzny otrzymały ogółem 142 miliony 359 tysięcy 307 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.

- W gminach musimy nadrabiać zaległości i zaszłości historyczne. To, co mnie cieszy to fakt, że były to dobrze złożone wnioski - powiedział poseł Kazimierz Matuszny. I dodał: - Lada dzień będzie ogłoszony nabór do drugiej edycji programu. Z kolei w przyszłym roku wstępnie planowane są dwa nabory, a być może i trzy. Jak nasze samorządy umiejętnie wykorzystają te środki, o czym jestem przekonany, to będziemy mieszkać w zupełnie innej Polsce.

Samorządy mogły w ramach programu złożyć trzy wnioski, jeden do 5, drugi do 30 i trzeci powyżej 30 milionów złotych. Teraz czas na realizacje inwestycji - podkreślali wspólnie obecni na konferencji samorządowcy.

Na liście dofinansowanych inwestycji w powiecie żywieckim znajduje się m.in przebudowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Koszarawa w Żywcu (koszt ok. 5 mln), budowa i modernizacja dróg gminnych wraz z infrastrukturą drogową, mostami w ciągach dróg na terenie Gminy Jeleśnia (koszt ok. 10 mln), przebudowa i remont dróg na terenie Gminy Lipowa (koszt ok. 4 mln), a także modernizacja dróg gminnych w Gminie Łodygowice (koszt ok. 10 mln).

Rozwiązanie problemu z aptekami?

Nad tym tematem ciągle trwa dyskusja. Od początku pandemii żadna apteka w Żywcu nie pełni nocnego dyżuru. Ustalony przez tamtejszych radnych harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów nie jest respektowany.

O tej sprawie mówił już wcześniej Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy żywieckiego starostwa. - Mieszkańcy wychodzący np. z receptami z punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej muszą jechać do apteki do Bielska-Białej, tam jest najbliższa czynna.

Przedstawiciele starostwa i aptekarze starają się wspólnie wypracować porozumienie. W temacie dyżurów, podczas poświęconego tej sprawie spotkania, obie strony spotkały się w „połowie drogi”.

- Odbyło się już spotkanie z aptekarzami. Powiedzieli, że nie chcą dyżurować całą dobę. Zaproponowali natomiast rozwiązanie tzw. w „połowie drogi” - dyżury byłyby do godz. 12.00 w nocy. Aktualnie jesteśmy na etapie ustalania tego, w jaki sposób te dyżury miałyby wyglądać - poinformował Andrzej Kalata, starosta żywiecki.

I dodaje: - Jeżeli dojdzie do realizacji tych rozwiązań, to takie dyżury będą działać od stycznia 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto