MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiktor Pytel. Nastolatek, który ma prawdziwy pociąg do historii

Joanna Dróżdż
O swojej pasji może rozmawiać godzinami. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na poszerzanie wiedzy na ten temat oraz zbieranie pięknych i cennych z historycznego punktu widzenia przedmiotów. Są w niej hełmy, repliki broni, a nawet maski przeciwgazowe!

Koleżanki i koledzy żartują niekiedy, że gdyby to Wiktor uczył ich historii, wszystkie daty i fakty wchodziłyby im do głowy bez trudu. Nic dziwnego. O bitwach i walczących w nich wojskach uczeń z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile wie naprawdę sporo. Nie są to bynajmniej ogólne informacje na temat danej epoki czy wydarzeń dla niej kluczowych, a potrafiąca zaskoczyć bardzo szczegółowa wiedza.

Zainteresowanie i fascynacja historią trwa u Wiktora już od wielu lat. Jako kilkulatek wraz z rodzicami oglądał ,,Sensacje XX wieku”. Pasjonowały go także filmy z serii ,,Był sobie człowiek.”

- Moje ulubione okresy to starożytny Egipt, wojny napoleońskie oraz I i II wojna światowa - mówi Wiktor. - Zwykle jest tak, że gdy zainteresuje mnie jakaś epoka, drążę informacje na jej temat, aż zapełnię luki w swojej wiedzy.

Równolegle z gromadzeniem informacji na temat poszczególnych okresów historycznych, uczeń pilskiej szkoły tworzy niezwykłą kolekcję hełmów i broni historycznych. Wiele z nich to prawdziwe unikaty.

- Najstarsza i najcenniejsza rzecz w mojej kolekcji to nakrycie głowy żołnierza z 13 Pułku Szwajcarskiego. Pochodzi z 1903 roku - opowiada Wiktor. - Mam też hełm Pickelhaube z herbem Saksonii.

W swoim zbiorze chłopiec ma już kilkadziesiąt eksponatów. Najczęściej kupuje je w sieci, na przykład na aukcjach internetowych. Każdy z przedmiotów ma swoje miejsce i regularnie podlega pielęgnacji.
Wszystkie wakacyjne podróże Wiktora i jego rodziców są nierozerwalnie związane ze zwiedzaniem historycznych miejsc. W tym roku rodzina obrała kurs na Walterloo w Belgii.

- W swej kolekcji posiadam replikę broni z czasów Napoleona. Jest bardzo pięknie zdobiona. Podczas pobytu pod Waterloo, miałem okazję zwiedzić znajdujące się tam muzeum oraz wejść na usypany ku czci poległych tam żołnierzy kopiec - wspomina Wiktor.

Jakiś czas temu, podczas pobytu w wiedeńskim muzeum, uwagę chłopca przykuły ołowiane żołnierzyki. Ze stolicy Austrii wrócił z pierwszym egzemplarzem i... marzeniami o kolejnych!

- Ten pierwszy był w całości pomalowany, dlatego kosztował 160 euro. Teraz zamawiam niepomalowane, mniejsze i sam je ozdabiam - wyjaśnia 13-letni Wiktor.

Aby każdemu ze swoich żołnierzy nadać unikatowy charakter, trzeba się bardzo postarać. Z pomocą rodziców Wiktor zainwestował w specjalne szybkoschnące farby i pędzelki, dzięki którym może zadbać o każdy szczegół, łącznie z różnicami w wyglądzie czy stopniu wojskowym!

- W planach mam zrobienie makiety historycznej według mojego pomysłu. Będzie ona dotyczyć czasów napoleońskich. Należę do internetowej grupy ,,Modelarstwo dla każdego”, w której wzajemnie doradzamy sobie, prowadzimy dyskusje na tematy związane z naszymi kolekcjami czy historią.

Pasja Wiktora stała się w zasadzie siłą napędową całej rodziny. Wszyscy wiedzą, że najlepszym upominkiem dla nastolatka są... kolejne eksponaty do jego zbioru. Ostatnim marzeniem Wiktora jest mundur Legii Nadwiślańskiej.

- Ciekawie byłoby także poznać jakąś grupę rekonstrukcyjną zajmującą się tamtym okresem- zdradza Wiktor.- Jako ciekawostkę dodam, że jest już jedna osoba, którą swoją pasją zaraziłem: to mój młodszy kuzyn.

Czy swoją przyszłość wiąże z jeszcze dokładniejszym poznawaniem przeszłości?

- Pośrednio tak, chociaż przede wszystkim marzę o byciu sędzią - puentuje.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto