Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa na Przemkowskie Bagno. Piękna przyroda i niezwykła przygoda w zasięgu ręki!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Stawy przemkowskie położone na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego. Miejsce warte wycieczki
Stawy przemkowskie położone na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego. Miejsce warte wycieczki Eliza Gniewek-Juszczak
Niedaleko Zielonej Góry, na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego, znajduje się niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. To rezerwat przyrody Stawy Przemkowskie, skrywający w sobie cenny ekosystem - Przemkowskie Bagno. Wystarczy niecała godzina drogi, by znaleźć się wśród dzikiej przyrody i podziwiać ją z perspektywy wieży widokowej.

Spacer po kładce i widok z góry

Dojazd do rezerwatu jest prosty. Po przybyciu na miejsce, turystów czeka spacer po kładce, prowadzącej przez trzciny aż do wieży widokowej. Z jej szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Przemkowskie Bagno i cały obszar rezerwatu. Zarówno spacer, jak i wejście na wieżę są bezpłatne.

Kładka jest na bieżąco utrzymywana, jednak warto zwracać uwagę na swoje kroki. Pies bez problemu poradzi sobie z przejściem, ale trzeba go mocno trzymać na smyczy, by uniknąć ewentualnego poślizgnięcia się. Przejazd wózkiem z dzieckiem może być utrudniony, zwłaszcza w weekendy, kiedy na trasie pojawia się więcej turystów.

Bogactwo przyrody Stawów Przemkowskich

Stawy Przemkowskie to rezerwat przyrody o powierzchni ponad tysiąca hektarów, utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1984 r. Jego celem jest ochrona stawów i bagien oraz otaczających je lasów w dolinie rzeki Szprotawa, które są ostoją dla wielu gatunków ptaków. Obszar obejmuje kompleks 33 stawów hodowlanych, założonych w 1860 r.

W rezerwacie można spotkać takie ptaki jak bączek, bąk, bielik, błotniak stawowy, bocian biały, bocian czarny, czapla biała, derkacz, kania czarna, kania ruda, kumak nizinny, łabędź krzykliwy, podgorzałka, sowa błotna, trzmielojad, zielonka, zimorodek i żuraw.

Na terenie rezerwatu rosną również cenne rośliny, takie jak nawodnik trójpręcikowy, namulnik brzegowy, rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, borówka bagienna, żurawina drobnolistna, goździk pyszny, paproć nasięźrzał pospolity i storczyk kukułka szerokolistna.

Zobacz też:

Dojazd do rezerwatu

Z Zielonej Góry do rezerwatu Stawy Przemkowskie można dojechać w około godzinę. Najlepszą trasą jest droga S3 w kierunku Wrocławia. Można zjechać na Nowe Miasteczko i jechać przez Niegosławice - ta trasa jest krótsza, ale podróż może zająć nieco więcej czasu. Alternatywnie, można kontynuować jazdę "trójką" aż do zjazdu na Radwanice (DK nr 12), a następnie skierować się przez Krępę do Ostaszowa. Na miejscu prowadzą znaki do kładki.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto