Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80 rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Prezydent Piotr Głowski: Czas przemyśleć sojusze [PRZEMÓWIENIE, APEL POLEGŁYCH, ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę po Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Pile
Obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę po Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Pile Fot. Agnieszka Świderska
- To czas, żebyśmy się zastanowili z kim chcemy mieć sojusze i jak silne one są. Czy w czasach niepewnych, niepewnych również w Europie, będziemy mieć tych, którzy w trudnych chwilach nie zostawią nas tak jak wtedy w 1939 roku - powiedział Piotr Głowski, prezydent Piły, pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, gdzie odbyły się obchody 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę.104 Batalion Logistyczny Ziemi Wałeckiej z Wałcza wystawił kampanię honorową, a obecne na uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Odczytano także Apel Poległych.

Fragmenty przemówienia prezydenta Piotra Głowskiego

Dzisiaj mija 80 lat od sowieckiej agresji na Polskę.
Nocą z 16 na 17 września 1939 roku ambasador Polski w ZSRR został wezwany do Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych. Przewodniczący tego resortu Wiaczeslaw Mołotow oświadczył, że w wyniku agresji niemieckiej państwo polskie przestało istnieć, w efekcie czego Związek Radziecki jest zmuszony wkroczyć na terytorium Polski i wziąć "pod opiekę życie i dobra ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi." Pretekst ten posłużył Stalinowi do realizacji wcześniej założonego planu rozbioru Polski, uzgodnionego z ministrem spraw zagranicznych III Rzeszy Joachimem von Ribbentropem 23 sierpnia w Moskwie. Polski dyplomata odmówił przyjęcia noty od władz ZSRR, jednak jego opór nie miał w tej sytuacji znaczenia.

W tym samym czasie Armia Czerwona wkroczyła na Kresy Wschodnie i zajęła obszar aż po wschodnią Lubelszczyznę. Agresja sowiecka zaskoczyła polskie władze cywilne i wojskowe. Naczelny Wódz wojsk polskich wydał dyrektywę nakazującą powstrzymanie się od walk z Sowietami, chyba że będą rozbrajać oddziały polskie. Decyzja ta - jak twierdzą współcześni historycy - oraz brak oficjalnego określenia ZSRR jako agresora okazała się dużym błędem politycznym.

Dla Polaków z Kresów Wschodnich rozpoczęła się gehenna sowieckiej okupacji, której symbolami są: Katyń i inne miejsca kaźni polskich oficerów - jeńców wojennych, wywózki cywilów na Archipelag Gułag, sowieckie paszporty i wszechobecna komunistyczna propaganda.

Tyle mówią nam podręczniki.
Od tych tragicznych wydarzeń minęły dziesiątki lat, dorosły kolejne pokolenia Polek i Polaków, dojrzałość osiągnęło nawet pokolenie urodzone w wolnej, niepodległej Polsce - a jednak pamięć zbiorowa naszego narodu przechowała doświadczenie tamtej agresji. I oprócz poczucia krzywdy i wielkiej dziejowej niesprawiedliwości ukształtowała przekonanie, że przetrwaliśmy mimo opresji i pamiętamy o tragicznych losach naszych przodków. Nakaz pamięci jest jednym z najcenniejszych, które kształtują naszą narodową tożsamość i jest też hołdem złożonym tym, którzy nie wrócili już z nieludzkiej ziemi pod sowiecką okupacją do Polski.

Jest też częścią naszej tradycji, która zdefiniował nieco wcześniej Antoni Słonimski:

"Nie dlatego dotykam tej bolesnej rany,
Aby przeszłość osądzać, Bóg widzi, że winy
Odcierpiał już po stokroć lud ukrzyżowany
Lecz gdy znowu na światło wyjdziemy z głębiny,
Przysięgnij na tę mękę, na łzy, na ten cmentarz,
że teraz nie zapomnisz. Że teraz spamiętasz,"
(Popiół i wiatr)

(...)
To czas, żebyśmy się zastanowili z kim chcemy mieć sojusze i jak silne one są. Czy w czasach niepewnych, niepewnych również w Europie, będziemy mieć tych, którzy w trudnych chwilach nie zostawią nas tak jak wtedy w 1939 roku

APEL POLEGŁYCH

Stajemy dziś do uroczystego Apelu Poległych przed Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Pile w 80 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, aby złożyć hołd obrońcom Ojczyzny w 1939 roku oraz upamiętnić cierpienia i śmierć mieszkańców Kresów Wschodnich.

Do was wołam, córki i synowie Narodu Polskiego, którzy w godzinie próby nie zawiedliście i udowodnliście całemu światu, że Polski jesteście warci

Stańcie do Apelu!
Chwała Bohaterom!

Wzywam obrońców Pińska, Baranowicz, Łunińca, Czortkowa, Husiatynia, Sarn, Tarnopola i Równego oraz pogranicznych rubieży Rzeczypospolite nad Dzisną, Szczarą, Niemnem, Piną, Prypecią i Zbruczem, którzy polegli w nierównym boju z sowieckim agresorem.

Przywołuję żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie”, marynarzy Flotylli Pińskiej, którzy polegli w obronie Ojczyzny na Kresach

Stańcie do Apelu!
Polegli na polu chwały!

Wołam młodzież gimnazjalną, studencką oraz harcerzy i junaków, którzy oddali swe życie w obronie rodzinnych miast – Grodna, Wilna i Lwowa

Stańcie do Apelu!
Chwała Bohaterom!

Wzywam żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej i innych organów państwa polskiego, którzy zostali zamordowani w Charkowie, Twerze, Smoleńsku, w Lesie Katyńskim, Kijowie oraz w innych miejscach kaźni i pochowanych w nieznanych dotąd miejscach, kryjących do dziś sowieckie zbrodnie

Stańcie do Apelu!
Zginęli śmiercią męczeńską!

Wołam rodaków - więźniów sowieckich katowni; na wileńskich Łukiszkach i Ponarach, we lwowskich Brygidach i na Zamarstynowie, na moskiewskiej Łubiance i Butrykach, w Łucku, Równem, Kołomyi, Mińsku oraz wielu innych więzień NKWD, którzy zostali skrycie zamordowani i pogrzebani w bezimiennych mogiłach

Stańcie do Apelu!
Zginęli śmiercią męczeńską!

Przywołuję Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego i tam zakatowanych, zagłodzonych, zamęczonych morderczą pracą oraz zmarłych z wycieńczenia i chorób na “nieludzkiej ziemi”.

Wołam rodaków, którzy na zawsze pozostali na szlakach zesłańczej katorgi oraz Tych, którzy przeżyli koszmar zsyłki i pomimo doznanych cierpień powrócili do Ojczyzny, do swoich rodzin i najbliższych

Stańcie do Apelu!
Cześć ich pamięci!

Wzywam wszystkich znanych i nieznanych żołnierzy walczących w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego z sowieckim okupantem i komunistycznym reżimem.

Przywołuję Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych oraz wszystkich działaczy ruchu oporu - fałszywie oskarżonych, skazanych w haniebnych pokazowych procesach, więzionych, torturowanych, poniżanych, pozbawianych czci i godności żołnierskiej oraz zamordowanych w komunistycznych więzieniach, katowniach NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Stańcie do Apelu!
Zginęli śmiercią męczeńską!

Wzywam wszystkich polskich patriotów - żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych, obywateli, którzy swoją służbą, pracą utrwalali wolność, suwerenność, niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, a wypełniając patriotyczny obowiązek odeszli na wieczną wartę.

Stańcie do Apelu!
Cześć ich pamięci!

Do was, zwracam się potomni. Pochylcie w żalu i zadumie głowy oddając cześć i honor naszym rodakom, którzy oddali życie za godne miejsce Rzeczypospolitej wśród suwerennych krajów demokratycznego świata, za naszą wolność i prawo do stanowienia o przyszłości.

Chwała bohaterom!
Cześć ich pamięci!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto