Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

85 lat temu powstała Szkoła Szybowcowa Ślizgowa w Rzadkowie

Marek Wolski
Marek Wolski
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, otwarcie ścieżki edukcyjno-historycznej oraz konferencja „Ocalić od zapomnienia” - w ten sposób w Rzadkowie świętowano 85 rocznicę utworzenia Szkoły Szybowcowej Ślizgowej.

Szkoła działała w latach 1936-1952 i dała następnie początek Centralnej Szkole Szybowcowej, która powstała w Lesznie. Właśnie z Rzadkowa do Leszna przeniesiono sprzęt, hangar i kadrę szkolącą szybowników.

Inicjatorem i pomysłodawcą obchodów był pilot, instruktor i wieloletni sekretarz generalny Zarządu Polskiego Aeroklubu, Jerzy Siatkowski.

Moim celem było pokazanie tego, co Rzadkowo wniosło do polskiego szybownictwa i jak przyczyniło się do jego rozwoju w naszym kraju oraz na świecie, ponieważ znakomita Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie powstała właśnie jako scheda po Rzadkowie.

Jerzy Siatkowski wielokrotnie podkreślał i dziękował za pomoc przy organizacji obchodów staroście pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu oraz zastępcy dyrektora biura starosty, Agnieszce Matusiak.

Wśród wielu znakomitych gości, których zaproszono na rocznicową uroczystość do Rzadkowa, dwoje było wyjątkowych: Adela Dankowska i Ryszard Witkowski.

Adela Dankowska jest wielokrotną szybowcową rekordzistką świata i Polski, odznaczoną przez Międzynarodową Federację Sportów Lotniczych najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem szybowniczym: Medalem Lilienthala.

Rzadkowo to bardzo ważne miejsce dla polskiego szybownictwa, szczególnie po II wojnie światowej. Tutaj szkolono wielu pilotów, którzy później już nie na takich górkach, jak w Rzadkowie, tylko na płaskim terenie doskonalili swoje rzemiosło szybowcowe. I dlatego ta szkoła trafiła do Leszna. A ja w Lesznie przepracowałam 40 lat i pamiętam właśnie baraczek, który stąd był przeniesiony i drewniany hangar

– wspomina Adela Dankowska.

Z kolei Ryszard Witkowski jest wybitnym pilotem doświadczalnym i śmigłowcowym oraz instruktorem i działaczem lotniczym. Jest ostatnim żyjącym instruktorem, który prowadził zajęcia w Rzadkowie.

Odczuwam nieprawdopodobne wzruszenie z powodu odwiedzin miejsca, którego jestem ostatnim weteranem. Tutaj odbyło się pierwsze powojenne szkolenie pilotów szybowcowych. Dziękuję autorom dzisiejszego zdarzenia, które wzruszyło mnie do głębi i które pozostanie dla mnie jednym z piękniejszych wspomnień schyłku życia, który jest przede mną

– mówił do uczestników spotkania nestor polskiego lotnictwa, Ryszard Witkowski.

O randze wydarzenia, które miało miejsce przy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie świadczy też liczba gości ze świata lotnictwa, którzy zaszczycili go swoją obecnością. Z okazji rocznicy powołania Szkoły Szybowcowej Ślizgowej w Rzadkowie przy DPS-ie posadzona "drzewo pamięci szybowcowej".

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć replikę szybowca „Wrona”. Na takich szybowcach szkolili się adepci Szkoły Ślizgowej w Rzadkowie. Tę replikę można obejrzeć na Pikniku Szybowcowym, który w niedziele odbędzie się na Stadionie Powiatowym w Pile.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto