Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amarylis to tak naprawdę zwartnica. Ma przepiękne kwiaty, które pojawiają się zimą. Jak pielęgnować „amarylis” i co zrobić, gdy przekwitnie

Agata Kaźmierczak
Tak zwane amarylisy to jedne z najbardziej efektownych roślin, które już kwitnące można kupić zimą.
Tak zwane amarylisy to jedne z najbardziej efektownych roślin, które już kwitnące można kupić zimą. Katarzyna Laszczak
Tę roślinę doniczkową, która tak pięknie kwitnie zimą, przywykliśmy nazywać amarylisem. Tymczasem faktycznie jest to zwartnica (hippeastrum). Ma ona jeden z największych kielichów kwiatowych wśród roślin doniczkowych. Dlatego stanowi rewelacyjną dekorację domu. Osoby, które nie mają tzw. ręki do roślin, powinny bliżej poznać tę roślinę, bowiem jest nie tylko piękna, ale i mało wymagająca. Radzimy, jakie warunki należy jej zapewnić oraz jak dbać i podlewać „amarylis”.

Spis treści

Zwartnica a amarylis – czym różnią się te rośliny?

Roślinę, która kwitnie zimą w naszych domach, powszechnie nazywa się amarylisem. Jednak to błąd. W rzeczywistości jest to zwartnica, czyli hippeastrum.

Prawdziwe amarylisy mają zbliżony wygląd, ale różnią się terminem kwitnienia (zakwitają latem) oraz wymaganiami (są roślinami ogrodowymi, w Polsce uprawianymi sezonowo). Kwiaty amarylisów są nieco drobniejsze, za to jest ich więcej na łodydze (nawet do dwunastu), a łodyga jest pełna i najczęściej zabarwiona na bordowo. Jednak nazwa amarylis na tyle przylgnęła do roślin doniczkowych, że to właśnie jej używamy w artykule.

 Zobacz: Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie 

Amarylis to roślina o pięknych, wielkich kwiatach, najczęściej białych, czerwonych lub różowych. Gdy już zdecydujesz się na uprawę amarylisa w warunkach domowych, możesz kupić kwiat w doniczce lub jego cebulkę. Bez względu na to, co wybierzesz, przy odrobinie wysiłku w twoim mieszkaniu oko cieszyć będą duże, kolorowe kwiaty oparte na długiej, sztywnej łodydze. Uprawa amarylisa w warunkach domowych nie jest trudna. Mimo to pamiętać należy o kilku ważnych zasadach.

Jak sadzimy cebulę amarylisa?

Amarylis to roślina cebulowa. Kwitnie zimą, często na przełomie grudnia i stycznia. Jednak okresem kwitnięcia rośliny możemy swobodnie sterować. By jednak amarylis zakwitł, podczas umieszczania cebuli w doniczce pamiętajmy, żeby 1/3 cebulki znajdowała się nad ziemią. Doniczkę stawiamy w miejscu bardzo nasłonecznionym, co przyspieszy wzrost rośliny. Na kwiat czeka się do ok. 8 tygodni. Pamiętajmy także, że kwiat często wyrasta bezpośrednio z cebuli zanim jeszcze pojawią się pierwsze liście. 

Polecamy przeczytać

Jak dbać o cebulę amarylisa? Tajniki pielęgnacji tej rośliny

Najważniejsze w uprawie tej rośliny jest to, by cebula przeszła okres spoczynku i przesuszenia. Po przekwitnięciu, gdy liście rośliny już uschną, cebulę wyjmujemy z ziemi, oczyszczamy i umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu. Powinno w nim być chłodno - ok. 10-15°C). Po okresie spoczynku, trwającym od 6 do 8 tygodni, cebula ponownie nadaje się do uprawy. Umieszczamy ją zatem w doniczce i umiarkowanie podlewamy.

Podlewanie amarylisa

Amarylisa podlewamy umiarkowanie. Jednak gdy zaczyna się okres kwitnienia, robimy to bardziej obficie. Nigdy jednak nie można dopuścić do tego, by woda stała w podstawce. Niestety, jest to często popełniany błąd. Od wczesnej jesieni roślinę podlewamy rzadko. Zbyt obfite podlewanie, a zwłaszcza przelewanie, na pewno jej zaszkodzi.

Warunki do uprawy amarylisa w doniczce

Zwartnica potrzebuje dość dużo światła, dlatego najlepiej stawiać ją na parapecie. Ze względu na to, że ma długą, grubą łodygę, znacznie bardziej widoczne będzie jej odchylenie w stronę światła. Dlatego warto zmieniać ułożenie doniczki. Po zasadzeniu cebuli doniczkę stawiamy na parapecie, a później, gdy kwiat zakwita, możemy przestawić ją w inne miejsce, mniej nasłonecznione, bo to wyraźnie przedłuży okres kwitnięcia. Przekwitłe kwiaty warto systematycznie usuwać, ponieważ nie wyglądają ładnie.

Nawożenie amarylisa

Amarylisowi dostarczamy nawozu uniwersalnego co około 3 tygodnie. Ale nie przez cały rok. Roślinę przestajemy nawozić, gdy pojawią się na niej pąki kwiatowe. 

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto