Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel do radnych powiatowych w sprawie ul. Kamiennej w Pile

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Co jakiś czas wraca temat przebudowy ul. Kamiennej w Pile. Wydawało się, że po uzyskaniu środków przez powiat pilski z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę tej ulicy pozostaje już tylko odliczać czas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Jak się okazuje, o czym mówił na konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski, ulica ta ma być wykonana bez ważnych dla mieszkańców elementów infrastrukturalnych, dzięki czemu obniżył się standard wykonania tej inwestycji.

- Jesteśmy na ulicy Kamiennej i poprosiliśmy państwa, żeby publicznie przekazać nasze NIE, dla obniżania standardów inwestycji, które są realizowane na terenie miasta. W 2018 roku wykonaliśmy dla tej drogi powiatowej dokumentację, która obejmuje pełen zakres przebudowy, tak jak to jest przy wszystkich, nowych, naszych inwestycjach. Prace te miały być wykonane na odcinku od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego do granic miasta - mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

W 2018 na zlecenie miasta Piły za blisko 85 000 złotych opracowano projekt przebudowy. Według projektu zakres robót miał przedstawiać się następująco: demontaż istniejącej konstrukcji jezdni i wykonanie nowej wraz z nawierzchnią ścieralną z masy SMA, wykonanie ciągu pieszo-rowerowego na całej długości z masy asfaltowej (około 2 km długości), ustawienie lamp oświetlenia drogowego i parkowego mającego oświetlać jezdnię i ścieżkę pieszo-rowerową, przebudowę zjazdów i skrzyżowań z drogami publicznymi, oznakowanie pionowe i poziome, regulację studni kanalizacyjnych, obsianie poboczy trawą.

- Tę dokumentację powiat posiada, a w 2021 roku zmodyfikował ją podczas przetargu, który został ogłoszony. Zginęły zarówno lampy, oświetlenie, wykonanie ciągu pieszo-rowerowego, więc te bardzo ważne elementy. Nie do końca też jest jasne, co mówi tytuł „przebudowa nawierzchni jezdni i poszerzenie”. Bo my mówiliśmy o demontażu całkowitym tego wszystkiego, co tu jest i budowie od początku- dodaje Piotr Głowski.

Włodarz miasta poprosił radnych powiatowych z Koalicji Obywatelskiej szczególnie z okręgów wyborczych z Piły, aby nie zgadzali się na to, żeby powiat budował w mieście drogi o takim standardzie bez ważnych elementów infrastruktury. Zwraca się też do opozycji, aby nie godziła się na taki sposób inwestycji ze szkodą dla mieszkańców Piły czy danego osiedla.

Wywołany do tablicy radny powiatowy z KO Rafał Zdzierela bardzo żałuje, że do takich sytuacji ze szkodą dla mieszkańców musi dochodzić. Ze swojej strony będzie razem z koleżankami i kolegami apelować do starosty do radnych kolacji Porozumienie Samorządowe -Prawo i Sprawiedliwość, aby się zreflektowali i to jak najszybciej.

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedz starosty Eligiusza Komarowskiego, który umieścił wpis do tego tematu na portalu Facebook . Według niego jest to kolejny atak Prezydenta Piły na Powiat, który 10 tygodni temu przejął ulice Kamienną i właśnie rozstrzyga przetarg na jej budowę.

-Włodarz gminy Piła i dyrektor (2-3 osobowej ) firmy tj. pilskiego Oddziału Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. ( tak to ta od dotacji, które rozeszły się w 60 sekund)- radny powiatu z KO Rafał Zdzierela - postanowili skrytykować standardy planowanej przez nas budowanej ulicy Kamiennej. Problem w tym, że te standardy 3 lata temu ustaliły władze gminy zlecając projekt. Szanowni Państwo jedyne co tych Panów usprawiedliwia to chyba ogólny stres z powodu sytuacji na wschodniej granicy. Ale od tego też są specjaliści, którzy mogą pomóc.
Przecież my realizujemy budowę ul. Kamiennej na podstawie projektu, który otrzymaliśmy od … władz gminy Piła (fakt zapłaciliśmy za niego w kilkudziesięciu procentach, bo takie były ustalenia). Co ma na myśli p. Piotr Głowski mówiąc, że droga będzie budowana w „standardzie drogi mogącej łączyć miejscowości wiejskie”? Przypominam kolejny raz, że to Piła zleciła opracowanie właśnie takiego standardu w projekcie. Uspokajam: będzie naprawdę dobrze. Po prostu dokumentacja na ścieżkę rowerową i oświetlenie (za to zgodnie z przepisami płacą gminy) nie była gotowa. Dlatego uznaliśmy, że od razu przystąpimy do realizacji tego co już jest gotowe- pisze starosta Eligiusz Komarowski.

Zakres robót przewidzianych przez powiat pilski w ogłoszonym przetargu to: przebudowa nawierzchni jezdni, poszerzenie jezdni do 6 m, budowa chodników na łącznej długości 232 mb, które będą pełniły funkcję peronów autobusowych, przebudowa i budowa zjazdów indywidualnych i publicznych do nieruchomości, przebudowa skrzyżowań z drogami gminnymi, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego, wykonanie regulacji studni kanalizacyjnych.

Remont powinien zacząć się już na wiosnę. Zakończenie prac, a tym samym oddanie nowej i bezpiecznej drogi dla mieszkańców zaplanowano jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto