18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy w Ujściu. Owocne wykopaliska przy starym rynku. Będzie wystawa

Agnieszka Kledzik
Muzeum Okręgowe w Pile
Ujście pod Piłą to raj dla archeologów. Orzeł z polskiego godła znaleziony przez archeologów patrzy na wprost - to unikat.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje, że budowa obwodnicy Ujścia ruszy po 2013 roku. Na razie nie jest jeszcze znany przebieg drogi, ale jedno jest pewne, zanim na plac budowy wjadą koparki, najpierw pojawią się tam archeolodzy. Ujście jako miasto i jego okolice jest wpisane do rejestru zabytków, czyli objęte ścisłą ochroną konserwatora.

- Rejon Ujścia jest strefą największego przewężenia Doliny Noteci na niemal całym jej przebiegu, w związku z czym był dogodnym miejscem na zakładanie przepraw. Noteć oddziela Wielkopolskę od Pomorza, więc tu, gdzie ten dystans był najkrótszy, był teren bezcenny dla komunikacji - twierdzi dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile.

Wszędzie tam, gdzie były przeprawy przez rzeki, tworzyły się społeczności. Pierwsze skupiska ludzkie były już w czasach neolitu, czyli pod koniec 5 tysiąclecia przed naszą erą. Do dziś widać te ślady. Wciąż przypadkowo można trafić na toporki kamienne, czy siekierki krzemienne.

- Mieliśmy też z epoki brązu miecz znaleziony w Noteci, niedawno słyszałem o znalezieniu drugiego, gdzieś w okolicy budowanego Orlika, ale niestety nie udało mi się do tego przedmiotu dotrzeć. Właściwie co kilka tygodni docierają do mnie zabytki odkrywane przypadkowo na polach, są to zapinki i inne przedmioty wykonane z brązu, także i monety rzymskie, no i oczywiście przedmioty z wczesnego średniowiecza - mówi archeolog.

Ciekawym eksponatem jest wyłowiony z rzeki miecz frankoński z zachodniej Europy. Pochodzi on z czasów, kiedy istniało embargo na sprowadzenie na tereny słowiańskie tego typu broni, wprowadzone przez Karola Wielkiego.

Ujście pełniło rolę jednego z pierwszych państwowych grodów piastowskich. Mogli tu przebywać z wizytą Mieszko I i Bolesław Chrobry. Trzy lata temu prowadzone były tu badania wykopaliskowe. W rejonie dzisiejszej ulicy Rybackiej i Starego Rynku, naukowcy zebrali cenną wiedzę i eksponaty związane z formowaniem się państwowości polskiej.

- Okres piastowski, wbrew pozorom jest dość słabo rozpoznany. W przypadku Ujścia dodatkowym walorem jest fakt, że bardzo dobrze zachowały się tu materiały organiczne, czyli skóra, drewno czy kości, które na innych stanowiskach nie zawsze się zachowują - wyjaśnia.

Wyniki tych badań będzie można obejrzeć już w przyszłym roku. W Muzeum Okręgowym będzie prezentowana wystawa na której po raz pierwszy będzie można obejrzeć eksponaty z Ujścia. Wśród nich jest piastowski ul wyciosany z dużego kawałka drewna, naczynia gliniane i drewniane, skórzane buty, zapinki a nawet grzebień.

- Mamy też unikatową rzecz, prawdopodobnie najstarszą plakietkę przedstawiającą orła piastowskiego. Jest on najstarszym wyobrażeniem godła polskiego, głowa tego orła jest skierowana na wprost - opowiada Rola.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto