Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie czerwona jak cegła. Ponad stuletnia "Jedynka" wraca do dawnej świetności [ZDJĘCIA]

TR
Szkoła Podstawowa nr 1 na przestrzeni lat
Szkoła Podstawowa nr 1 na przestrzeni lat Fot. Ze zbiorów Macieja Pyrek
Ile złego potrafi wyrządzić pięknym budynkom brzydka elewacja widać najlepiej wtedy kiedy odzyskują swoje naturalne barwy. Tak jak odzyskał je budynek Szkoły Policji. Teraz odzyskuje je Szkoła Podstawowa nr 1, gdzie trwa właśnie rewitalizacja.

Czerwona cegła za bardzo miała przypominać czasy Schneidemühl. Dlatego po wojnie oszpecono najbardziej reprezentacyjne (i nieliczne) budynki w mieście elewacją, która z niczym się nie kojarzyła i niczego nie przypominała. Na szczęście, są jeszcze rewitalizacje. Jaki może być ich efekt można się przekonać po Placu Staszica, który niegdyś zamykała nieforemna i brzydka bryła, a dziś zdobi budynek wyglądający niemal jak zamek (jego pierwowzorem był zresztą zamek w Oranienburgu. W jego architekturze nie zmieniło się nic. Za to wszystko zmieniło się w kolorze: wrócił do swojej naturalnej, czerwonej cegły.

Teraz w podobną, powrotną podróż wyruszył najstarszy szkolny budynek w mieście - na początku XX w. Szkoła Powszechna Ewangelicka, a po 1945 r. - pierwsza szkoła w powojennej Pile. Stąd też "jedynka". Rewitalizacyjny zabieg na całym budynku funduje miasto dzięki preferencyjne pożyczce z programu Jessica 2 z WRPO.

Szkolne mury czeka dogłębne czyszczenie: aż do czystej cegły. Wszystko jest wykonywane nieinwazyjną metodą. Dodatkowo oprócz czyszczenia przeprowadzone zostaną prace remontowe i odtworzeniowem m.in. uzupełnienie ubytków w murach. Wisienką na torcie ma być iluminacja od strony północnej, a pseudografficiarzy skutecznie ma odstraszyć monitoring na elewacji.

Porządek na ścianach już się zaczął. Tymczasem w środku jest już gotowa szkolna aula. Jej modernizacja kosztowała ponad 130 tys. złotych. Wykonawcą była pilska firma Thermbau Polska, która zajmuje się również rewitalizacją murów. Ta operacja kosztuje prawie 3 mln złotych. W ramach tej inwestycji przy budynku pojawi się także winda zewnętrzna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do tej pory wyższe piętra szkoły były raczej niedostępne dla osób na wózkach.

Tymczasem rewitalizacja już wywołuje pozytywne skutki. Jeden z absolwentów "jedynki" Rafał Zdzierela, radny powiatowy, w przeszłości przewodniczący Rady Miasta, sięgnął przy tej okazji do szuflady, w której 30 lat przeleżały zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w 1990 roku. Zdjęcia z szuflady radnego znajdziecie w naszej "jedynkowej" galerii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto