Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezzałogowce na miejscu zbrodni i w drogówce? To przyszłość. Cała Europa szkoli się w pilskiej Szkole Policji z dronów

TR
Drony na służbie policji
Drony na służbie policji Fot. KGP
Jak wykorzystywać drony na miejscu zbrodni, jak do wykrycia nielegalnych laboratoriów narkotykowych, a jak w ruchu drogowym? Jak być przygotowanym na użycie dronów przez przestępców? O tym wszystkim na międzynarodowym szkoleniu "Bezzałogowe statki powietrzne (drony) - zagrożenia i szanse dla organów ścigania”, którego gospodarzem jest pilska Szkoła Policji. Uczestniczą w nim funkcjonariusze policji, służby ochrony państwa oraz straży granicznej z 23 krajów europejskich.

CEPOL czyli Agencja Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania zajmuje się tym, co na wskazuje jej nazwa, czyli szkoleniami dla fachowców od ścigania. Cel tych szkoleń to stymulowanie wymiany najlepszych praktyk i umiejętności w celu jeszcze lepszej walki z przestępczością, w tym z nowymi zagrożeniami. Takimi jak przestępcze wykorzystywanie dronów.

Bezzałogowiec sam w sobie nie jest zagrożeniem, ale jako środek przenoszenia materiału lub urządzenia wybuchowego czy narkotyków już tak. Nieprzypadkowo temat kursu to "Bezzałogowe statki powietrzne (drony) - zagrożenia i szanse dla organów ścigania”.

- Celem szkolenia jest poprawienie skutecznej reakcji organów ścigania na przestępcze użycie dronów oraz
zwiększenie wykorzystania dronów w egzekwowaniu prawa, takich jak kontrola graniczna i operacje policyjne - mówi Sebastian Wegner, rzecznik Szkoły Policji w Pile.

Kurs rozpoczął się dziś, we wtorek, 15 maja i potrwa do piątku. Jak wynika z programu więcej jednak niż o zagrożeniach będzie o możliwościach wykorzystania dronów czy to w operacjach policyjnych czy na granicy. Uczestnicy kursu w praktyce będą sprawdzać możliwości dronów w akcjach poszukiwawczych, zarówno osób zaginionych, czy ukrywających się przestępców. Będą też testować załogowce w rejestrowaniu miejsca zbrodni czy katastrofy.

A to jeszcze nie wszystkie pomysły na wykorzystanie bezzałogowców.

- Będzie też analizowane możliwości wykorzystania bezzałogowych statków w pracy operacyjnej monitoringu ruchu drogowego i ochrony imprez masowych - mówi Sebastian Wegner.

A dronów w policji, także polskiej, jest coraz więcej. Miało być siedem kolejnych - zestawy składające się z drona z osprzętem do obserwacji i rejestracji obrazu podczas działań operacyjno-rozpoznawczych oraz drona szkoleniowego. Komenda Główna Policji pod koniec kwietnia unieważniła jednak przetarg. Powód?
Najkorzystniejsza oferta przekraczała budżet na ten zakup o kilkaset tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto