Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biegi. W niedzielę wystartuje jubileuszowy, 30. Międzynarodowy Półmaraton Signify Piła

Wiesław Szmagaj
Wiesław Szmagaj
fot. www.halfmarathon.pl
Odliczane są godziny do startu jubileuszowego, 30. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła. Ten jeden z największych polskich biegów tradycyjnie odbędzie się w pierwszą niedzielę września.

Przed rozpoczęciem zmagań na dystansie 21 km 97,5 m o godz. 10.15 na Placu Zwycięstwa odbędzie się bieg VIP-ów. Trzy kwadranse później oczy wszystkich zwrócone zostaną na uczestników jubileuszowego Półmaratonu, którzy mają różne cele. Jedni rywalizować będą o czołowe miejsce, inni o poprawę rekordu życiowego. Wielu z nich będzie walczyć o Koronę Polskich Półmaratonów, do której zaliczany jest pilski bieg.

Na medalu Jan Białk

Każdy kto ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal z wizerunkiem Jana Białka. To wybitny w przeszłości biegacz, specjalizujący się w półmaratonie i maratonie. Tradycja polegająca na umieszczaniu na medalu czołowych polskich maratończyków trwa od 2006 r. Warto przypomnieć, że Jan Białk oprócz wielu wygranych biegów ulicznych, zwyciężał dwukrotnie w „Pilskiej piętnastce” (1996 r. i 1998 r.) oraz w pierwszej edycji półmaratonu w Pile w 2000 r. Będzie on obecny w Pile podczas biegu. Nie zabraknie więc okazji do rozmowy, zrobienia wspólnego zdjęcia czy otrzymania autografu.

Zapisy do piątku

Organizatorzy nie przewidują w tym roku rekordu frekwencji. Ustanowiono go w 2018 r., kiedy to metę osiągnęło aż 3826 osób, w tym 1018 kobiet. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią i wprowadzonym limitem, przewiduje się że na starcie 30. Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła stanie ponad 1500 osób. Zapisy internetowe bowiem cały czas trwają i zostaną zakończone w piątek 3 września. Na razie najwięcej osób zgłosiło się z Piły, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Kto wygra w tym roku?

W ostatnich latach w pilskim Półmaratonie zwyciężali głównie Kenijczycy. Tym razem biegaczy z tego kraju zabraknie, podobnie jak czołowych zawodników z innych państw. Powodem ich absencji są ograniczenia związane z pandemią. Stworzy się więc szansa na zwycięstwo dla mniej utytułowanych zawodników. Do nich można zaliczyć Tomasza Grycko, a wśród kobiet do faworytek należy Monika Jackiewicz. Warto przypomnieć, że rekordzistami trasy są: Kenijczyk Daniel Muteti (1:02:11) i jego rodaczka Stella Barsosio (1:11:09). W ramach pilskiego biegu zostaną rozegrane Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy, Puchar Komendanta Policji oraz Otwarte Mistrzostwa Studentów i Nauczycieli Akademickich.

Będą utrudnienia

W czasie trwania imprezy nie da się uniknąć utrudnień w ruchu drogowym. Dotyczyć one będą niektórych części Piły. - Część ulic będzie całkowicie wyłączona, szczególnie w centrum miasta - informuje Henryk Paskal, dyrektor pilskiego biegu. - Przepraszajmy za kłopoty i zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby były one jak najmniej dokuczliwe.

PROGRAM MINUTOWY
5 września (niedziela):
godz. 10.15: bieg VIP-ów (pl. Zwycięstwa)
godz. 11.00: start do półmaratonu (al. Wojska Polskiego)
ok. godz. 11.15: zakończenie pierwszej pętli przez czołówkę biegu (pl. Zwycięstwa)
ok. godz. 11.28: pierwsi zawodnicy na al. Niepodległości
ok. godz.11.50: czołówka na rondzie przy Kossaka/Kusocińskiego
ok. godz. 12.00: przybycie pierwszych zawodników na metę (pl. Zwycięstwa)
godz. 12.30: początek dekoracji najlepszych zawodników
godz. 14.30: zakończenie biegu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto