Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Gmina Czarnków pomaga mieszkańcom ukraińskiej Bojarki!

Martin Nowak
Martin Nowak
Gmina Czarnków bardzo mocno angażuje się w pomoc dla Ukrainy. W czasie wojny nawiązała współpracę z miastem Bojarka, które znajduje się blisko Kijowa

Nawiązać współpracę partnerską w czasie wojny? To wyraz nie tylko wielkiej odwagi, ale przede wszystkim wielkiego serca. Mieszkańcy Gminy Czarnków z otwartymi ramionami witają uchodźców z Ukrainy. Mnóstwo empatii mają także dla wszystkich osób, które zostały walczyć o swój kraj. Wysyłają im jedzenie, zbierają pieniądze... Jak tylko mogą, okazują gesty wsparcia i solidarności.

Współpraca w trudnych czasach

Gmina Czarnków nawiązała współpracę z ukraińskim Miastem Bojarka, dzięki swojemu innemu partnerowi z zagranicy - Miastu Martwili w zachodniej Gruzji. Tamtejsza burmistrz, została poproszona o pomoc przez wicemera (zastępcę burmistrza) Bojarki. Komunikatem postanowiła podzielić się z zaprzyjaźnioną Gminą Czarnków.

- To były maile, a także wiadomość głosowa, którą osobiście odsłuchałem. Wicemer Bojarki - miasta, które znajduje się w obwodzie kijowkskim, prosiła o pomoc, kiedy wojska rosyjskie zbliżały się do Kijowa. To była przejmująca prośba o wszystko, głównie o żywność, a nawet... sprzęt wojskowy. Kobieta była zrozpaczona, rozpłakała się... -

opowiada Bolesław Chwarścianek, wójt Gminy Czarnków.

Samorządowiec na błagalny apel zareagował natychmiast. Machina pomocy ruszyła lawinowo.

- Sprzętem wojskowym nie dysponujemy, a więc mogliśmy zakupić dla mieszkańców Bojarki m.in. żywność, leki i opatrunki. 20 tonowy tir wyjechał w kierunku Ukrainy w sobotę 5 marca, następnie towar podzielono na kilka busów, a pierwszy z nich dotarł do naszego nowego partnerskiego miasta już trzeciego dnia, czyli we wtorek -

mówi wójt Bolesław Chwarścianek.

Obie gminy podpisały już stosowną umowę o współpracy, która - co jest dość nietypowe w tego typu dokumentach - zakłada m.in. pomoc humanitarną. Co obecnie dzieje się w Bojarce?

- Burmistrz Bojarki jest zaangażowany w samoobronę miasta, nad którym - jak wiemy - w ostatnim czasie latały rosyjskie drony, co oznacza, że wkrótce może rozpocząć się bombardowanie wyznaczonych celów przez Rosjan - dodaje Bolesław Chwarścianek.

Zarówno wójt, jak i mieszkańcy gminy Czarnków bardzo mocno żyją wydarzeniami, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Szczególnie, myślami są z mieszkańcami Bojarki i pozostają w kontakcie z tamtejszymi urzędnikami.

Tir pełen wsparcia

Gmina zakupiła towar za 90 tys. złotych. 40 tys. złotych pochodziło ze środków w ramach zarządzania kryzysowego, kolejną większą część wyłożyła gmina.

- Wyłożyliśmy pieniądze, które wracają do gminnej kasy ze zbiórek i akcji charytatywnych, których jesteśmy inicjatorami lub współinicjatorami. Nie było czasu na czekanie, pomoc była potrzebna natychmiast.

Wsparcie jest potrzebne przez cały czas. Bowiem na teren gminy zjeżdżają kolejni obywatele Ukrainy. Ilu uchodźców zdążono już przyjąć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

- Zaewidencjonowanych mamy 150 osób z Ukrainy. To grupa praktycznie samych kobiet z dziećmi, jest w niej tylko dwóch mężczyzn -

podkreśla wójt Chwarścianek. Ogólnie jednak - jak dodaje - uchodźców jest więcej, ale nie wszyscy zdążyli zostać ujęci w statystykach. Poza tym, cały czas przybywają nowe osoby, które uciekają przed wojennym terrorem.

Czarnkowski koncert solidarności z Ukrainą

Była zbiórka żywności, zbiórki rzeczowe, możliwość zakupu cegiełek charytatywnych u sołtysów wsi, ale na tym nie poprzestano. W niedzielę (13 marca) na Placu Wolności w Czarnkowie, odbył się koncert solidarności z Ukrainą. Na scenie wystąpili m.in. Karol Kus - lider polsko-ukraińskiego zespołu Taraka, Chór Męski Harmonia, Czarnkowska Orkiestra Dęta, Zbigniew Rolniczak i pochodząca z Ukrainy Marii Prysiazhniuk. Nie zabrakło też występów dzieci i młodzieży.

- Udało nam się wspólnie zebrać 17 tys. 190,90 złotych. Zbiórka nadal trwa - informuje Gmina Czarnków.

Organizatorami koncertu byli: Miasto Czarnków, Gmina Czarnków, Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, Centrum Usług Społecznych w gminie Czarnków, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Odnowy Wsi Bukowiec Bukowisko. Patronat nad zbiórka przejęła Fundacja Gębiczyn.

- To była pełna mobilizacja. Artyści, strażacy, wolontariusze, gospodynie wiejskie... Wszyscy dali z siebie sto procent! Dziękuję. Razem możemy więcej! - mówi wójt Bolesław Chwarścianek.

Jak można pomóc?

Gmina Czarnków zachęca do wsparcia rzeczowego lub finansowego obywateli Ukrainy. Datki można wpłacać na subkonto o nr rachunku bankowego: 97 8951 0009 0000 1137 2000 0160 z dopiskiem POMOC DLA UKRAINY. Pomoc zostanie przekazana dla zaprzyjaźnionej gminy Bojarka w obwodzie kijowskim.

Bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Gmina Czarn...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto