Buduj, remontuj, urzadzaj

Artykuł sponsorowany
Przeczytaj: Ciesz się meblami o dobrej kondycji - Ogrzewanie za darmo - Przy tynkowaniu nie warto oszczędzać na jakości materiałów

Ciesz się meblami o dobrej kondycji

Kupując meble mamy nadzieję, że będą nam służyć przez wiele lat, wciąż będąc wygodnymi, zachowując bardzo dobry stan i jednocześnie - że będziemy mogli bez trudu je konserwować. Pracownicy firmy Hjort Knudsen opracowali szereg porad, którymi chętnie służą klientom, mającym na celu zapewnienie meblom jak najlepszej kondycji. Radzą, by nie tylko zwracać uwagę na wybór miejsca w pomieszczeniu, ale także, by samemu co jakiś czas poddawać meble drobnym czynnościom odświeżającym. Oto kilka rad z poradnika pielęgnacji mebli.
Meble należy użytkować w pomieszczeniach gwarantujących zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak temperatura powietrza w pomieszczeniu, czy bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poduszki na siedziskach sof należy regularnie modelować - "wyklepywać" w celu zapewnienia im pierwotnego kształtu i regularnie zamieniać poduszki miejscami na siedzisku.
Przy wyborze zakupu mebla ze skóry należy pamiętać, że po długim jego użytkowaniu mebel zmienia swój wygląd. Każdy rodzaj skóry ma swój niepowtarzalny charakter. Każda skóra pochodzi z innego zwierzęcia, dlatego też możliwe są różnice w odcieniach i połysku w meblu. Fałdy, wypalenia, zarysowania i zrogowacenia podkreślają naturalny charakter materiału. Te nieprawidłowości nie są błędami, ale świadczą, że skóra jest prawdziwa.
W przypadku mebli wykonanych ze skóry semianiliny - należy je ustawić co najmniej 20 cm od źródła ciepła (np. grzejnik), by nie dopuścić do nadmiernego napięcia powierzchni skóry co może być skutkiem uszkodzenia powłoki, ponadto nie należy ustawiać mebla w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Należy też zadbać o prawidłową wilgotność w pomieszczeniu, w którym stoi mebel, przez regularne jego wietrzenie. Skórę należy oczyścić z kurzu i brudu przez regularne odkurzanie mebla i szczotko¬wanie miękką szczotką, a raz w miesiącu należy przetrzeć skórę wilgotną szmatką, nasączoną środkami przez¬naczonymi do pielęgnacji skóry; nie należy przy tym stosować detergentów, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry. Powstałe plamy należy usuwać jak najszybciej, nie pocierając ich.
Meble należy chronić przed kontaktem z ostrymi przedmiotami, np. nożyczkami, kluczami, pazurami zwierząt, które mogą porysować skórę.
Meble z tkaniny należy także chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (mimo, że tkaniny posiadają dużą odporność na działanie światła) stosując w oknach zasłony, żaluzje, markizy, itp. Tkaninę należy oczyścić z kurzu i brudu przez regularne (raz w tygodniu) jej szczotkowanie, odkurzanie odkurzaczem z miękka szczotką. Powstałe plamy należy usuwać jak najszybciej, próbując najpierw papierowym ręcznikiem, nie należy pocierać mokrych plam na tkaninie z mikrowłókien, a jeżeli plama nie jest tłusta, można spróbować usunąć ją poprzez delikatne pocieranie czystą, suchą szmatką. Jeżeli plama nie usunie się całkowicie, można spróbować wykonać test na małej, mniej wyeksponowanej powierzchni: gąbką nasączoną łagodnym detergentem, ruchami okrężnymi pocierać plamę, oczyszczone miejsce można suszyć suszarką do włosów, a następnie odkurzyć, gdy plama jest sucha. o-GOK

« Podczas czyszczenia wymiennych pokrowców postępujmy zgodnie z instrukcją prania, a plamy z krwi, oleju, atramentu, usuńmy korzystając z usług profesjonalnego serwisu czyszczącego. »

Ogrzewanie za darmo

Słońce stanowi główne źródło ciepła na ziemi, a dostarczana przez jego promienie energia przekracza roczne zapotrzebowanie całego świata około trzy tysiące razy. Jednym z narzędzi, które daje możliwość posługiwania się ekologicznym i odnawialnym źródłem są systemy solarne.
- Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii cieplnej wprost z natury, jak np. systemy solarne, zyskują coraz większą popularność - mówi Michał Burkiewicz z firmy Hoven Sp. z o.o. - Kolektory słoneczne to innowacyjne urządzenia, które pochłaniają energię słoneczną i transportują ją za pomocą płynu solarnego do specjalnego wymiennika. Wygenerowane ciepło wykorzystać można do podgrzewania wody w domach, basenach, a także jako wspomaganie centralnego ogrzewania.
Konstrukcja systemów solarnych pozwala na ich całoroczne użytkowanie, a specjalny zbiornik magazynujący daje możliwość korzystania z ciepłej wody również wieczorem. Jest to rozwiązanie pozwalające dbać o środowisko, i dające małe opłaty. Odpowiednio dobrany do potrzeb użytkowników zestaw solarny pozwala bowiem wygenerować oszczędności za gaz i prąd nawet do 70% w skali roku.
Zasoby energii słonecznej w Polsce szacowane są na 1200 kWh/mkw/rok, a od kwietnia do września kolektory słoneczne są w stanie prawie w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Przy ich użyciu dostępna jest więc ona właściwie za darmo.
Kolektory słoneczne to stosunkowo łatwy i niedrogi sposób pozyskiwania energii cieplnej. Urządzenie nie wymaga skomplikowanych instalacji, zakłada się je prosto i bez konieczności przeprowadzania remontów. Dzięki temu, że współpracują niemal z każdym systemem ogrzewania, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je z już istniejącą instalacją grzewczą. Dobrze sprawdzą się więc nie tylko w nowych domach, ale i starym budownictwie. Zaletą montażu kolektorów słonecznych jest również dofinansowanie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przy tynkowaniu nie warto oszczędzać na jakości materiałów

Nie jest sztuką położyć tynk na budynku - sztuką jest jego przygotowanie i zapewnienie mu odpowiedniej ściany, by cieszył użytkowników przez długie lata. Trwałość elewacji jak i tynków wewnętrznych zależy bowiem głównie od ich rodzaju, wykonania oraz podłoża.
Warto pamiętać, że najczęściej używane tynki cementowo wapienne, pomimo swojej prostoty, potrafią stworzyć sporo problemów. Szczególnie stosowane na nowych materiałach murowych, które są dużo słabsze od dawnych (cegieł) lub gładkie jak szkło (betony) charakteryzujące się niewielką przyczepnością. W przypadku sufitów, zwłaszcza betonowych o małej przyczepności, należy pamiętać także o sile grawitacji. Nakładanie tynku na większe grubości, aby np. zakryć kable, powoduje zwiększenie ciężaru około 10 kg na 1 cm grubości. Przy małej przyczepności do podłoża zbyt duży ciężar tynku prowadzi do jego odpadnięcia. Najczęściej pierwsza opinia, jaka pojawia się na budowie to, że wina leży po stronie materiału. Często jednak ten sam materiał z tej samej partii na ścianach nie wykazuje żadnych niepokojących objawów.
- Dla prawidłowej eksploatacji i długiej trwałości, fabrycznie przygotowane materiały tynkarskie należy zarabiać odpowiednimi porcjami wody - mówi Maciej Iwaniec, manager ds. systemów renowacji Baumit. - Jakość materiału gwarantuje producent. W przypadku tynków wykonywanych na budowie, jakość i trwałość zależy od tak wielu czynników, że całą odpowiedzialność ponosi ich wykonawca. Ze względu na wysokie ryzyko nie uzyskania odpowiedniej jakości gotowego produktu coraz częściej odchodzi się od tego typu mieszanek.
Biorąc pod uwagę proporcje spoiwa wyróżnić należy także tynki wapienno - cementowe. Stosunek wapna do cementu, ma zdecydowany wpływ na właściwości tynku, zwłaszcza jego wytrzymałość. Należy pamiętać, że mury zbudowane ze słabych (duża porowatość) "ciepłych" materiałów budulcowych lub zniszczonych upływem czasu materiałów murowych należy pokrywać słabszymi tynkami. Mocne tynki wymagają mocnego podłoża, w przeciwnym razie będą pękać i się odspajać. Często jednak zapomina się o tych podstawowych zasadach budowlanych. Spotkać się można bowiem z błędnym przekonaniem, że słaby mur, który dodatkowo się sypie należy "wzmocnić" tynkiem z większą ilością cementu.
Należy pamiętać, że tynki nie mają właściwości konstrukcyjnych. Podstawową ich rolą jest wyrównanie powierzchni, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i nadanie powierzchni tynkowanej wymaganego wyglądu. Tynki mogą być typowo podkładowe, wyrównujące powierzchnie, na które będzie się wykonywać inne warstwy (tynk, glazura) itp. lub typowo dekoracyjne, nadające wymaganą formę wykończenia. Bez dobrego przygotowania podłoża tynkiem podkładowym trudno jest prawidłowo wykonać droższy tynk czy szpachle dekoracyjną.
Producenci chemii budowlanej oferują systemy zwiększające przyczepność do podłoża dla swoich tynków w formie gruntów, obrzutek a nawet szpachli kontaktowych dla betonów. Pozorne oszczędności poprzez zakup poszczególnych materiałów tynkarskich lub klejowych u różnych producentów, sugerując się ceną, prawie zawsze prowadzi do problemów. Systemy danych producentów pomyślane są jako całość i ich mieszanie ze sobą może obniżyć trwałość systemu, jako całości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto