Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Pile: już można zgłaszać pomysły

Ewa Auer
Budżet obywatelski w Pile: inwestycje i plany
Budżet obywatelski w Pile: inwestycje i plany Ewa Auer
Ruszyła czwarta już edycja budżetu obywatelskiego, tym razem na 2017 rok. Mieszkańcy miasta już od poniedziałku mogą zgłaszać swoje pomysły dotyczące zagospodarowania ich najbliższego otoczenia.

Do wykorzystania podobnie jak w budżecie na 2016 rok będą 3 mln złotych, z tego 300 tysięcy na mniejsze projekty, których wartość nie może przekroczyć 30 tysięcy złotych. Z kolei maksymalny koszt dużej inwestycji to 300 tys. zł. Ile uda się zrealizować?

- W budżecie na 2016 rok zaplanowaliśmy 24 inwestycje, w tym 12 mniejszych. Wartość każdego projektu jest inna. Te mniejsze jak postawienie ławeczek, koszy na śmieci kosztują najwyżej 10 tysięcy złotych. Podobnie jest z dużymi projektami, koszt każdego też jest nieco inny - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

BUDŻET OBYWATELSKI - ZASADY

W tym roku zmienią się jednak reguły gry. Dotąd na każdym osiedlu oprócz jednej małej musiała powstać także duża inwestycja. Teraz będzie inaczej. Czy stracą na tym małe dzielnice, np. Gładyszewo, gdzie mieszka 500 osób?

- Zdecydowaliśmy, że wprowadzamy zasadę wolnego rynku. Wygrają projekty z największą liczbą głosów. Mieszkańcy mniejszych osiedli muszą szukać koalicjantów na innych i zachęcić ich do głosowania. Na przykład na budowę kolejnego odcinka ścieżki rowerowej mogą głosować cykliści z całego miasta. Znosimy też granice miedzy dzielnicami, których mamy dziewięć. Jedna inwestycja może dotyczyć dwóch dzielnic - wyjaśnia prezydent.

Przy zgłaszaniu projektów zniesione zostanie też embargo oświatowe. I tak na przykład mieszkańcy mogą zagłosować na budowę nowego placu zabaw przy przedszkolu, pod warunkiem, że po godzinach pracy przedszkola będzie ono dostępne dla mieszkańców osiedla.

Propozycje można zgłaszać elektronicznie na adres: www. konsultacjespołeczne.pila.pl, można pobrać też druki w urzędzie i wypełnić je na miejscu, bądź przesłać pocztą do biura prezydenta. W formularzu należy krótko opisać inwestycję, warto dodać zdjęcie miejsca, które ma być zagospodarowane i podać przybliżony cennik. A wycena poszczególnych zadań, np. postawienie nowej ławki czy wyłożenie metra terenu polbrukiem znajduje się na stronie: pilski.budż[email protected]. Przyjmowanie wniosków potrwa do 13 czerwca, potem będą one weryfikowane. 26 lipca rusza głosowanie, które potrwa do 31 sierpnia.

BUDŻET OBYWATELSKI W PILE: CZYTAJ WIĘCEJ W TYGODNIKU PILSKIM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto