Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwary Nadnoteckie uroczyście otwarte. A to jeszcze nie koniec rewitalizacji miasta

OPRAC.:
Michalina Pieczyńska-Chamczyk
Michalina Pieczyńska-Chamczyk
Otwarto trzeci z czterech planowanych elementów składających się na rewitalizację Wielenia. W miniony weekend uroczyście otwarto Bulwary Nadnoteckie. To inwestycja wykonana w ramach projektu „Rewitalizacja Wielenia szansą rozwoju Gminy”. Wcześniej, w 2020 roku otwarto „Nowe Miasto na nowo”, a w lipcu 2022 r. „Przystanek Edukacja”, natomiast na październik bieżącego roku planowane jest otwarcie „Mediateki”.

Programy rewitalizacyjne to wielka szansa dla samorządów. Jak Wieleń wykorzystał swoją szansę? Bulwary Nadnoteckie, Nowe Miasto na nowo, Przystanek Edukacja i Mediateka to cztery inwestycje w czterech różnych miejscach w mieście, które łączy nie tylko historia, ale i rozwój.

- Dotyczą one krajobrazu wokół nas, układów przestrzennych, sposobu gospodarowania, wytwarzania oraz spuścizny duchowej i stanowią o naszej tożsamości związanej z Małą Ojczyzną. Jesteśmy przekonani, że tam, gdzie dba się o dobre kontakty międzyludzkie ustawicznie doskonaląc współpracę, gdzie również kultywuje się tradycje, wyzwala się aktywność społeczna i gospodarcza we wszystkich dziedzinach życia. Prowadząc zadania inwestycyjne, gmina zastosowała montaż różnych źródeł finansowania, co pozwoliło na szybsze i kompleksowe rozwiązanie dotychczasowych problemów i utrudnień. Natomiast już widzimy w obszarach rewitalizowanych aktywność podmiotów prywatnych, podejmujących własne inicjatywy. Działania te są potwierdzeniem słusznie podjętych decyzji samorządowych, bo nie chodzi tu tylko o inwestycje gminne. Miejsca przecież tworzą ludzie… Dlatego właśnie mówimy, że rewitalizacja jest drogą rozwoju społeczno-gospodarczego -

mówi Elżbieta Rybarczyk, burmistrz Wielenia.

Trzy spośród czterech modułów projektowych służą już mieszkańcom. To Nowe Miasto w Wieleniu – ma ono charakter wielofunkcyjny, może być wykorzystane na różnego rodzaju przedsięwzięcia gospodarcze, promocyjne, rekreacyjne oraz edukacyjne, to także „Przystanek Edukacja”, czyli przeszklony pawilon – dziedziniec z tarasem i przestrzenią wielofunkcyjną pozwala na działania społeczno-kulturowe oraz otwarte 13 sierpnia Bulwary Noteckie, które eksponują zasoby charakterystyczne dla Doliny Noteci takie, jak park ornitologiczno-przyrodniczy, roślinność nadnotecką oraz ścieżkę historyczną.

- Tu nad rzeką wszystko się zaczęło … Tak jak na początku, tak i teraz trzeba nam zwrócenia się w kierunku rzeki. Jak pokazuje historia, ilekroć miasto odwracało się od rzeki, traciło na tym –

podkreśla Elżbieta Rybarczyk.

Na październik 2022 r. zaplanowano otwarcie Mediateki. Zadanie to zostało zaplanowane na bazie budynku będącego pierwotnie oborą w historycznym zespole dworsko – folwarcznym Arntowo. Jest to ostatni budynek w tym zespole, który jak dotąd nie był remontowany. Adaptowany obiekt składa się z 5 modułów: Kina za rogiem, Biblioteki XXI wieku, Pracowni Nowoczesnych Technologii, Centrum Współpracy Wielopokoleniowej oraz Centrum Wspierania Rodziny z gabinetem psychologa oraz kawiarnią, pomieszczeniami administracyjnymi, socjalnymi i technicznymi.

Oprac. za umww.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto