Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centra Integracji Społecznej po nowemu? Wiceminister Iwona Michałek zapowiada w Pile nowelizację

Agnieszka Świderska
Wiceminister Iwona Michałek przyjechała do Piły na zaproszenie posła Grzegorza Piechowiaka
Wiceminister Iwona Michałek przyjechała do Piły na zaproszenie posła Grzegorza Piechowiaka Fot.. Agnieszka Świderska
Iwona Michałek, pełnomocnik rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej zapowiedziała w Pile nowelizację kilku ustaw, w tym ustawy o zatrudnieniu socjalnym.

Niepełnosprawni. Długotrwale bezrobotni. Bezdomni wychodzący z bezdomności. Alkoholicy i narkomani wychodzący z nałogu. Osoby z zaburzeniami psychicznymi. Byli więźniowie. Imigranci. Wykluczeni. Bez pieniędzy. Zagubieni. Najczęściej bez wiary w to, że ktoś da im pracę. Ktoś w nich uwierzy. Jedną z niewielu szans jest dla nich dedykowana im ustawa zatrudnieniu socjalnym, której nowelizację w Pile zapowiedziała wiceminister Iwona Michałek.

Do Piły przyjechała z roboczą wizytą. Odwiedziła Centrum Integracji Społecznej w Pile i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżenicy działające przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas oraz CIS w Róży Wielkiej prowadzony przez Fundację Nowy Horyzont. CIS w Pile prowadzi cztery warsztaty: warsztat remontowo-budowlany, gastronomiczny, porządkowy i usług leśnych oraz architektury i pielęgnacji zieleni oraz usług opiekuńczych. CIS w Róży Wielkiej dwa: warsztat remontowo-budowlany oraz porządkowo-ogrodniczy, w którym uczestnicy wykonują m.in. zlecenia od gminy Szydłowo czy nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

- Wartością pracy w CIS jest to, że osoby pracują pod kierunkiem instruktora zawodu, który demonstruje pracę, koryguje, nadzoruje oraz kontroluje. Osoby mają więc okazję nauczyć się właściwego tempa pracy oraz określonej jakości i efektywności pracy. Równocześnie w CIS prowadzone są zajęcia psychologiczne i z doradztwa zawodowego przygotowujące osobę do wyjścia na otwarty rynek pracy – przekonuje Fundacja Nowy Horyzont, która prowadzi CiS w Róży Wielkiej.

Z ich usług w sprzątaniu czy przy wycince chętnie korzysta gmina. Taka też jest sama idea CIS-ów. Tyle, że co przyznała sama wiceminister, łatwiej jest CIS założyć niż utrzymać, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie dochodzą wysokie koszty transportu ze względu na duże odległości. Czy w znowelizowanej ustawie znajdą się zapisy dedykowane wiejskim CIS-om? A może pieniądze znajdą się gdzie indziej? Niewykluczone, że w resorcie rolnictwa.

To, co na pewno ma się zmienić, to katalog osób, które mogą korzystać z zatrudnienia w CIS, a który ma być rozszerzony o członków rodzin osób uzależnionych. Wiceminister chce również wydłużyć czas funkcjonowania w CIS. Teraz można w nim przebywać maksymalnie 18 miesięcy. Nowa ustawa ma również zapewnić CIS-om podstawy funkcjonowania w rzeczywistości, w której nie będą już mogły liczyć na unijne granty. Zmienić się również wynagrodzenie dla podopiecznych CIS-ów. Teraz otrzymują równowartość zasiłku dla bezrobotnego.

- W projekcie mamy propozycję 120 i 140 procent wysokości zasiłku dla bezrobotnych – zdradza wiceminister Iwona Michałek. - Decyzja należy jednak do ministra finansów.

W północnej Wielkopolsce CIS-y działają również w Wieleniu, Krzyżu Wlkp. i w Gębiczynie w gminie Czarnków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto