Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej po maturze? Jaki kierunek warto wybrać?

red
pixabay.com
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki poprawkowego egzaminu dojrzałości, co oznacza, ze już wszyscy maturzyści poznali wyniki swoich matur. Co planują dalej? Zakończenie nauki? Studia? Jakie kierunki ich interesują i co warto studiować? Sprawdzamy

Najpopularniejsze kierunki studiów 2021

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez CKE, egzamin dojrzałości (wraz z poprawkami) w tym roku zdało 87% piszących licealistów i 75% absolwentów techników. Łącznie, świadectwo dojrzałości w 2021 roku otrzymało 83% wszystkich abiturientów (w 2020 było to 81,8%). Według badań, większość tegorocznych maturzystów planuje kształcić się dalej rozpoczynając studia (stacjonarne, niestacjonarne lub on-line).

Nadszedł więc czas, gdy świeżo upieczeni absolwenci poszukują studiów dla siebie. W czołówce niezmiennie od kilku lat znajduje się informatyka i psychologia, nie słabnie też popularność pedagogiki. Zestawienie najbardziej obleganych kierunków zamyka zarządzanie. Jak pokazują badania, nauki humanistyczne nie straciły na popularności, a co więcej – są chętnie wybierane ze względu na możliwość rozwoju umiejętności miękkich, które są tak pożądane na obecnym ryku pracy. Pod tym względem warto więc zwrócić uwagę na pedagogikę – kiedyś kojarzona z nauką w szkole lub przedszkolu, teraz to tak naprawdę kierunek dający wiedzę z dziedzin jak rozwój osobisty, terapeutyka czy nawet… programowanie.

Pedagogika na miarę XXI wieku

Studia pedagogiczne już jakiś czas temu przeszły prawdziwą rewolucję: stały się nowoczesne i dostosowane do współczesnych wymogów rynku pracy. Uczelnie, takie jak AHE w Trzciance stawiają na praktykę i przygotowanie absolwenta do pracy nie tylko w szkole, ale także w ośrodkach terapeutycznych, działach HR i jednostkach edukacyjnych i resocjalizacyjnych. Takie umiejętności są szczególnie ważne ze względu na ciągle zmieniający się rynek pracy i wymagania, jakie stawiają pracodawcy.

Absolwent pedagogiki oprócz uprawnień do nauczania zyskuje znajomość dodatkowych narzędzi (tak jak wcześniej wymienione programowanie) lub np. elementy psychoterapii i terapeutyki.

Studia – jak wybrać?

Planując podjęcie nauki bez względu na preferowany kierunek warto brać też pod uwagę kadrę: decydując się na Uczelnię, zwróćmy uwagę także na wykładowców, ich doświadczenie zawodowe i kompetencje. Dydaktycy, którzy oprócz wiedzy akademickiej posiadają też praktykę, są w stanie więcej nauczyć i lepiej przygotować do późniejszej pracy.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest sposób kształcenia. Czasy, gdy głównym źródłem wiedzy były książki, a metodą nauki było „wkuwanie”, już dawno minęły. Teraz stawia się np. na metodę projektową – student uczy się realizując z danego przedmiotu projekt praktyczny oraz za pomocą wszelakich warsztatów. Taki sposób nauki jest zdecydowanie bardziej efektowny niż tradycyjne uczenie się na pamięć.

Możliwości kształcenia w naszym regionie jest sporo. Warto jednak wybierając uczelnię i kierunek dla siebie wziąć wspomniane już aspekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto