Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej mężczyzn pada ofiarą przemocy

Agnieszka Kledzik
Archiwum
Prokuratorzy rozpoczęli dyżury w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Pierwszy zgłosił się starszy mężczyzna.

- Nie można mówić, aby te statystyki zmieniały się w drastyczny sposób, ale coraz więcej mamy przypadków, w których to mężczyźni są tą stroną poszkodowaną - mówi Maria Wierzejewska-Raczyńska, prokurator rejonowa w Pile.
Prokuratorzy rozpoczęli dyżury w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w poniedziałek od rana. Pierwszy po poradę zgłosił się starszy mężczyzna. Powód?

- Kłótnie domowe z żoną. Całe życie pracowałem jako kierowca i praktycznie w domu mnie nie było, dużo zarabiałem, ale jak przeszedłem na emeryturę to przejrzałem na oczy, żona ma problem z alkoholem, to trudne sprawy - mówi starszy mężczyzna.

Do akcji pomocy poszkodowanym w tym roku włączyła się po raz pierwszy pilska policja.

- Przed południem była jedna osoba. To mężczyzna. Szukał pomocy w związku z przemocą w rodzinie - mówi komisarz Tomasz Wojciechowski, rzecznik pilskiej policji.

Mężczyznom, którzy są ofiarami przemocy trudniej pomóc, bo wciąż pokutuje stereotyp, że ofiara to najczęściej drobna i delikatna kobieta.

- Zdarza się, że przychodzi do nas, mówiąc potocznie - "chłop jak dąb", ale z uwagi na jego predyspozycje psychiczne staje się ofiarą i szuka u nas pomocy, ale jemu trudniej znaleźć zrozumienie, bo stereotyp ofiary jest inny - mówi Maria Wierzejewska-Raczyńska.

Mimo to warto przyjść i się dowiedzieć, czy można dochodzić swoich praw i w jaki sposób je egzekwować.

- Bardzo dobrze, że takie coś jest, bo mi ulżyło na sercu. Dużo porad dostałem, teraz wiem co robić na przyszłość, za co pani prokurator dziękuję, bo normalnie za to musiałbym zapłacić u adwokata - mówi mężczyzna.

W tym tygodniu takich porad za darmo udziela prokuratura i policja. Telefonicznie dyżury pełnią też adwokaci zrzeszeni w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Poznaniu.

- W czasie akcji przyjmujemy nie tylko osoby pokrzywdzone, ale również osoby, które mają zawiłe sprawy karne, cywilne, spadkowe, przychodzą też osoby, które przez lata zwlekały z ujawnieniem jakiejś sprawy, ale po nagłośnieniu tej akcji, decydowały się tu przyjść i ujawnić swoją krzywdę. Wówczas nie kończyło się na udzieleniu porady, tylko od razu podejmowaliśmy działania - dodaje prokurator Wierzejewska-Raczyńska.

W ubiegłym roku z takich porad w samej prokuraturze skorzystało około 50 osób. Wiele z nich szukało informacji dotyczących przymusowego leczenia, osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.

Darmowe porady prawne w Pile

Z darmowych porad prawnych mogą korzystać ofiary przemocy domowej, ofiary wypadków drogowych, oszustw i włamań. Porad do końca tygodnia udziela Komenda Powiatowa Policji przy ul. Bydgoskiej 113 oraz Prokuratura Rejonowa przy ul Andersa 10. Prokuratura udziela porad telefonicznie: 67/211-88-19 i 67/211-88-13.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto