18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas zawodowców - w szkołach w Pile otwarto laboratoria

Dorota Bonzel
Czas zawodowców
Czas zawodowców Dorota Bonzel
"Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe" to program, który jest realizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych i ZSP nr 1 w Pile. We wtorek uroczyście otwarto nowoczesne laboratoria.

"Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe", to program, który jest realizowany od września w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół nr 1 w Pile. Biorą w nim udział uczniowie, którzy kształcą się w zawodach: technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik logistyk i technik handlowiec (ZSE w Pile) oraz technik informatyk i technik mechatronik (ZSP nr 1 w Pile).

- Co ważne, w "Czasie zawodowców" biorą udział nie tylko uczniowie z pilskich szkół, ale z pięćdziesięciu placówek z całej Wielkopolski. Uczniowie przyjeżdżają do nas na tygodniowe praktyki - wyjaśnia Mirosław Mantaj, starosta pilski.

>>> Zobacz też: Studniówki pilskich maturzystów

Uczniowie mają do swojej dyspozycji nowoczesne laboratoria. We wtorek oficjalnie je zaprezentowano. I tak np. w "ekonomie", w sali, gdzie kształcą się ekonomiści oraz technicy organizacji reklamy, są m.in. szybkie komputery i plotery. Młodzież może m.in. zaprojektować reklamę, a potem ją wydrukować i ocenić. W laboratorium dla logistyków i handlowców są urządzenia podobne do tych, które można spotkać w prawdziwych magazynach.

- Uczniowie, którzy przyjeżdżają na praktyki, mówią, że gdyby nie projekt, to nigdy nie mieliby kontaktu z takim sprzętem. Chociaż niektórzy z pracodawców mają podobne urządzenia jak te w naszych laboratoriach, to nie dopuszczają do nich uczniów, którzy w firmie pojawiają się na tydzień - mówi Renata Strojna, dyrektor ZSE w Pile.

Program "Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe" realizowane jest przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, powiat pilski oraz Politechnikę Poznańską.

- Szkolnictwo zawodowe i techniczne zostało zdeprecjonowane. A przecież to nie jest dobre, gdy wszyscy są magistrami. Po kształceniu ogólnym absolwenci wiedzą, jak nazywa się najwyższa góra na świecie, niektórzy ją może widzieli, ale już nie potrafią zespawać światłowód. Potrzeba ludzi, którzy posiadają pewne umiejętności i te laboratoria mają tego uczyć - podkreśla prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto