Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym jest uzależnienie i czy można z niego wyjść? Kto najczęściej jest na nie narażony?

Martin Nowak
,,Głos Wielkopolski” i ,,Tygodnik Pilski” od wielu lat regularnie zwracają uwagę na ważne zjawiska społeczne, starają się edukować lokalną społeczność oraz wspierają ważne inicjatywy. Właśnie ukazał się komiks pod tytułem ,,Kac”, który w bardzo sugestywny i obrazowy sposób ukazuje zagrożenia, związane z alkoholem.

"Kac" jest to forma przekazu, skierowaną głównie do młodzieży, której ochrona przed tego rodzaju zagrożeniami jest szczególnie ważna. Komiks, którego autorem jest Wojciech Stefaniec, będzie bezpłatnie kolportowany w szkołach.

Partnerami publikacji są: Miasto Piła, Państwowa Inspekcja Sanitarna - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile, Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ,,Word” w Pile.

Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile realizuje programy profilaktyczne, dotyczące szeroko rozumianego problemu uzależnień. Można się z nim skontaktować pod numerem telefonu 67 212 65 58. Jego dyrektorem jest Ewa Hołubiec, z którą porozmawialiśmy na temat uzależnień i pracy w ośrodku. Oto, co nam powiedziała.

Czym jest uzależnienie?
Najkrócej rzecz ujmując uzależnienie jest chorobą, która charakteryzuje się przymusem zażywania jakiejś substancji psychoaktywnej lub wykonywaniem określonej czynności (np. hazardu). W przypadku alkoholu - charakteryzuje się przymusem picia alkoholu, który prowadzi do utraty zdrowia w rozumieniu fizycznym i psychicznym oraz do zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym. Istnieją oczywiście ścisłe kryteria diagnostyczne tej choroby (np. przymus fizyczny i psychiczny zażywania, koncentracja życia wokół zdobywania tej substancji, wystąpienie zespołów odstawiennych, zmienna tolerancja i inne), jednak pozostają one do oceny przez specjalistów- lekarzy lub specjalistów terapii uzależnień.

Jak wygląda pierwszy kontakt z osobą uzależnioną, która po raz pierwszy przekracza próg ośrodka?
Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma dwa działy zajmujące się praca z pacjentami: Dział Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi oraz Dział Terapii. Do pierwszego, jak sama nazwa wskazuje, dowożone są przez policję lub straż miejską osoby nietrzeźwe, które będąc pod wpływem alkoholu znalazły się w stanie zagrożenia własnego życia i zdrowia na skutek upojenie (np. leżały na ulicy), zagrażały życiu lub zdrowiu innych osób (np. wywołały awanturę w domu) lub dokonywały czynów nieobyczajnych. Po wytrzeźwieniu większość osób opuszczających ten dział uczestniczy w rozmowie ze specjalistami ośrodka- psychologiem klinicznym lub terapeutą. Celem tej rozmowy jest wstępne rozpoznanie sytuacji zdrowotnej (w sensie uzależnienia) oraz społecznej i zaproponowanie stosownej pomocy. Do drugiego działu trafiają osoby, które oczekują pomocy- znalazły się w sytuacji kryzysowej bo sami nadużywają substancji psychoaktywnych lub ktoś z bliskich nadużywa substancji psychoaktywnych. Również w tym przypadku osoby te rozmawiają ze specjalistą, który zaproponować może określoną pomoc np. udział w psychoterapii.

Można kogoś zmusić do terapii?
Nikogo nie można zmusić do terapii. Można sądownie zobowiązać do leczenia odwykowego w przypadku uzależnienia od alkoholu, jednak i tak udział w terapii jest zawsze wyborem pacjenta.

Prawo zakazuje tylko narkotyków, alkoholu nie...
Podaż alkoholu jest regulowana prawnie (zakaz sprzedaży nieletnim). Większość konsumentów spożywa go okazjonalnie (towarzysko, przy okazji uroczystości itp.), co nie powoduje u nich większych strat zdrowotnych i społecznych. Uzależnionych od alkoholu jest szacunkowo od 0,5 do 1,5 procent wszystkich pijących.Narkotykiem w rozumieniu prawa jest taka substancja, która jest na liście substancji, których posiadanie, wytwarzanie, udostępnianie itp. jest zabronione, a która stanowi załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Używanie narkotyków powoduje szybsze uzależnienie niż alkohol.
Narkotyki powodują również większą destrukcję. W przypadku używania alkoholu dożycie sędziwego wieku jest możliwe, natomiast w przypadku używania narkotyków jest to mało prawdopodobne. Wystarczy nadmienić, że prawie 80 procent osób uzależnionych od narkotyków nie ma więcej niż 25 lat.

Większość alkoholików to mężczyźni?
Tak. Szacuje się, że około 70 procent uzależnionych to mężczyźni a 30 procent to kobiety, jednak każdego roku zmieniają się te proporcje- przybywa uzależnionych kobiet.

Jaki procent ludzi wychodzi z uzależnienia?
Nie można wyjść z uzależnienia. Można przestać pić, utrzymać abstynencję do końca życia i wieść szczęśliwe życie, jednak na zawsze pozostanie się osoba uzależnioną. Procentowo nie można tego określić. Wiele osób utrzymuje abstynencję przez wiele lat, następnie łamie abstynencję i wraca do nałogu, znów podejmuje terapię, utrzymuje abstynencję. Często znów wraca do nałogu. Inne osoby utrzymują trwała abstynencję. Z kolei jeszcze inne osoby nie potrafią utrzymać w ogóle abstynencji mimo podejmowania terapii i umierają w wyniku powikłań zdrowotnych związanych z uzależnieniem od alkoholu.

Ile w ciągu roku osób przewija się przez pilski ośrodek?
W Dziale Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi w 2017 roku umieszczonych zostało 3065 pacjentów, natomiast w pierwszej połowie 2018 roku umieszczonych zostało 1533 pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto