Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego kochamy kryminały? Trwa jubileuszowy festiwal Kryminalna Piła

Martin Nowak
Martin Nowak
Regionalne Centrum Kultury w Pile
Trwa jubileuszowy Festiwal Kryminału Kryminalna Piła. Sporo się dzieje

X Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła"

To prawdziwa uczta dla tych osób, które lubią poczuć przypływ adrenaliny, szybsze bicie serca i dreszcze na skórze. Fani kryminału zjechali do Piły, gdzie przez kilka dni mogą uczestniczyć w bardzo ciekawych spotkaniach z m.in. pisarzami i recenzentami filmów kryminalnych z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Poza tym, odbędzie się - już tradycyjnie - gra detektywistyczna i wręczenie nagród dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2021.

Ta edycja jest wyjątkowa, bo jubileuszowa. X Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła" rozpoczął się w środę 30 marca w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.

- Zaczynamy z wysokiego C. Festiwal rozpocznie spotkanie z Tomaszem Ryczkiem - znakomitym krytykiem filmowym, który opowie o tym, dlaczego i za co kochamy kryminały. Skąd się to u nas bierze, że pomimo nawet ciężkich sytuacji życiowych, nadal mamy ochotę czytać lub oglądać kryminały? - kilka dni temu zapraszała na spotkanie Ewa Kamińska z Regionalnego Centrum Kultury, która od samego początku, czyli już od 10 lat odpowiada za organizację festiwalu „Kryminalna Piła".

Sama oczywiście jest wielką miłośniczką tego gatunku. Jej ulubiony film kryminalny?

- Zdecydowanie „Sprawa Colliniego". Dla mnie ten film jest najlepszy! - bez chwili zastanowienia odpowiada Ewa Kamińska.

„Sprawa Colliniego" to film z 2019 roku. Wyreżyserował go Marco Kreuzpaintner z Niemiec. Opowiada o adwokacie, który odkrywa spisek przy sprawie brutalnego morderstwa.

Kryminał to nie tylko film, ale i książka. Tych na rynku wydawniczym ciągle przybywa. Obok zagranicznych nazwisk, coraz częściej pojawiają się polskie m.in. związane z Piłą.

Ulubiony autor książek o tematyce kryminalnej?

- Krajewski, Małecki, Ćwirlej -

wymienia jednym tchem Stanisław Dąbek. Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile jest pod ogromnym wrażeniem urodzonego w Trzciance Ryszarda Ćwirleja, w którego książkach bardzo często pojawia się Piła - także przedwojenne Schneidemuhl.

- To są właściwie kryminały retro, które zyskują ogromną rzeszę fanów. Ja jestem jednych z nich -

dodaje Stanisław Dąbek.

Docenia także jeszcze jednego autora - Wojciecha Chmielarza.

- Chmielarz debiutował podczas Kryminalnej Piły, był uczestnikiem naszych warsztatów. Warto przeczytać jego propozycje, bo są naprawdę ciekawe -

zachęca Stanisław Dąbek.

Za nami spotkania z Tomaszem Raczkiem, Bartoszem Szczygielskim, Ryszardem Ćwirlejem i Robertem Małeckim. Przed nami kolejne ciekawe wydarzenia m.in. uroczysta gala finałowa. Szczegóły poniżej.

PROGRAM FESTIWALU KRYMINALNA PIŁA

01.04.2022 - piątek
10.00 – Zofia Staniszewska, spotkanie dla dzieci „Powieściowy skarb" – gra detektywistyczna (miejsce: szkoła podstawowa)
18.00 – Anna Rozenberg „Wszyscy umarli", spotkanie z pisarką kryminałów, która od 11 lat mieszka w Wielkiej Brytanii
19.00 – Justyna Kopińska „Polska odwraca oczy", spotkanie z dziennikarką piszącą artykuły i książki związane z prawem karnym, sądami i więziennictwem

02.04.2022 - sobota
15.00 – Iva Procházkowá „Zagraj mi na drogę", spotkanie z czeską pisarką kryminałów i autorką scenariuszy, na podstawie których powstało wiele filmów i seriali telewizyjnych
16.00 – panel dyskusyjny „Pojedynek miast, czyli kryminał kocha miejską przestrzeń", udział wezmą pisarze, których powieści nominowano do Nagrody Kryminalnej Piły za rok 2021
17.00 – ogłoszenie laureatów nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2021, wręczenie nagród i wyróżnień.

Najlepsza Polska Miejska Powieść Kryminalna roku 2021

Festiwal zakończy się wręczeniem nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2021. Oto książki, które zostały nominowane do tego tytułu:
1. Ćwirlej Ryszard „Mordercza rozgrywka” (Wydawnictwo Muza)
2. Małecki Robert „Najsłabsze ogniwo” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
3. Rozenberg Anna „Punkty zapalne” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
4. Stelar Marek „Głębia” (Wydawnictwo Filia)
5. Żarski Przemysław „Cierń” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto