Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Ars Medicalu tylko z ochraniaczami na buty. Zakładać, ale po co?

Michał Nicpoń
Foliowe ochraniacze na buty: obowiązkowe w Ars Medicalu, dobrowolne w szpitalu. Czy pacjenta można do nich zmusić?

Po raz kolejny wraca sprawa foliowych ochraniaczy na buty, które muszą zakładać pacjenci odwiedzający klinikę Ars Medical w Pile. Na ten obowiązek poskarżył się jeden z naszych czytelników, krótko po wizycie w klinice.

- Nie dość, że jestem zmuszany do zakładania ochraniaczy przez pracowników ochrony, to jeszcze sam muszę za nie zapłacić! - oburza się nasz czytelnik. - Nie przychodzę tam do szpitala, tylko do lekarza rodzinnego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - dodaje.

Dyrektor pilskiej kliniki niczego złego jednak w obowiązkowym stosowaniu jednorazowych ochraniaczy na buty przez pacjentów Ars Medicalu nie widzi.

- Pacjenci się skarżą i mają do tego prawo - komentuje Zygmunt Malinowski, dyrektor kliniki Ars Medical w Pile. - Ochraniacze służą profilaktyce przeciwbakteryjnej, a ich stosowanie ma sens - dodaje.

Jak taką praktykę, stosowaną w pilskiej lecznicy komentuje Narodowy Fundusz Zdrowia?

- Za organizację placówki odpowiada jej kierownictwo - wyjaśnia Sylwia Wądrzyk-Bularz z zespołu prasowego Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. - Kontrakty, jakie podpisujemy z placówkami na świadczenie usług medycznych, nie regulują kwestii organizacyjnych. Pacjent może złożyć skargę do zarządu takiej placówki - dodaje.

Tymczasem zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma merytorycznych podstaw do stosowania obuwia ochronnego przez pacjentów w placówkach medycznych. Przede wszystkim dlatego, że pacjenci w ramach oszczędności, często zabierają ochraniacze do domu i używają ich ponownie podczas kolejnej wizyty w klinice.

"Niewłaściwe stosowanie ochraniaczy (wielorazowe), które nagminnie występuje w praktyce, zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów w różnych obszarach szpitala, a także w środowisku poza szpitalnym - czytamy w stanowisku Głównego Inspektoratu Sanitarnego wydanego w tej sprawie już kilka lat temu.

Po takiej opinii część placówek medycznych zaczęła wycofywać się z obowiązku zakładania ochraniaczy na obuwie przez pacjentów, jak również osób, które na szpitalnych oddziałach pojawiały się np. by odwiedzić chorych.

- Przez długi czas podchodziliśmy do tego bardzo restrykcyjnie. Stosowanie tego obuwia przez pacjentów było obowiązkowe - przyznaje Roman Czerski, dyrektor ds. technicznych Szpitala Specjalistycznego w Pile. - Od około roku zdecydowaliśmy jednak, żeby działało to na zasadzie dobrowolności.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto