Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrać się do źródeł. “Jestestwo” Katarzyny Olter [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
5. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki miał swoje mocne pilskie akcenty. Jednym z nich była wystawa fotografii Katarzyny Olter - “Jestestwo”.

- Moja twórczość fotograficzna zawiera opowieść o ludziach. Nie są to jednak portrety sensu stricte. Nie jest to fotografia realistyczna. W nich staram się pokazać to, co nie jest widoczne okiem. Wywlekam na plan pierwszy, ukryte w przestrzeni bądź zatopione w nas, ludziach, prawdy i mity. Historie zasłyszane i te osobiście przeżyte. Dobrać się do przyczyny, mówiąc dosadnie, do bebechów, naszych działań, do tego, co je inicjuje. Do źródeł naszych wiar i zwątpień. Do kolebki wielkich czynów i marnych upadków. Pokazać je jako coś realnego: bliznę na ciele, rysunek na duszy, plamę na psychice. Jako coś, co rysuje się mocno i zostaje namacalne z nami przez lata, czasem na zawsze. Co albo nas zdobi, albo oszpeca. Bohater moich najnowszych prac to zwykły obywatel, sąsiad, przesiąknięty teoriami, przepełniony ideami, naukami. Prawdami i kłamstwami. Nabrzmiały religiami, nadęty wartościami i zatkany antywartościami. I tym wszystkim umocniony. Albo… zatruty. Wszystko zapisane ma na skórze. Informacje płyną jego tętnicami… Ale nie przed każdą otworzą się drzwi do jego głowy i serca. Odbiorcę pytam: Jakie malunki nosisz na sobie? Jak wygląda niewidoczna mapa Twojego ciała? Prace te mają jasny przekaz: jesteśmy utkani z historii, z kultury, z wiekowych idei. Z tego, co wynosimy z lekcji w szkole, z interakcji z przyjaciółmi i nieprzyjaciółmi. Z kościoła, z pracy i z domu. Na każdym te doświadczenia zostawiły swój ślad. Każdy nosi je w sobie i na sobie inaczej. Moje prace mówią właśnie o tym, co nas określa, a pozostaje niewidoczne. Jesteśmy dziećmi Ziemi. Ale i jej więźniami

- tak swoją najnowszą wystawę przedstawia Katarzyna Olter.

Wystawę jeszcze do niedawna można było obejrzeć w Małej Galerii BWAiUP (przy dużej Galerii wystawienniczej) na Okrzei. Wystawa, na szczęście, zaplanowana jest do końca roku. Trzeba mieć nadzieję, że do tego czasu lockdown w kulturze zostanie zniesiony.

Warto wspomnieć, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu Katarzyna Olter zdobyła również wyróżnienie w konkursie “Moja Wielkopolska 2020” za kameralną fotonarrację „Zegarmistrz”, w której "z delikatnością i wnikliwością powiedziała o ludzkiej codzienności”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto