Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre rady na komary. Kogo atakują najchętniej i jak sobie ulżyć, kiedy ukąszą

Małgorzata Zagrodzka
Dobre rady na komary
Dobre rady na komary naszemiasto.pl
Przed komarami nie uciekniemy. Ale możemy złagodzić ich ukąszenia

Masz wrażenie, że w miejsce jednego unieszkodliwionego komara pojawiają się cztery nowe? Możliwe. Wydaje ci się, że tylko ty jesteś celem ich ataków, a twoich towarzyszy omijają? Masz rację. Być może jesteś magnesem dla komarów. Bo i tak bywa.

Kogo kłują najchętniej?

Kobiety w ciąży to wyraźny punkt dla owadów z racji zwiększonego wydychania przez nie dwutlenku węgla, na który komary reagują. Dzięki specjalnemu narządowi, komar jest w stanie wykryć dwutlenek węgla z odległości przeszło 150 metrów. Dlatego też dzieci są rzadziej gryzione przez te owady niż dorośli.

Kolejna grupa to sportowcy i osoby, które cierpią na nadmierną potliwość. Komar bardzo aktywnie reaguje na pot i ciepło, a także na kwas mlekowy, moczowy i amoniak zawarty w pocie, który wydzielany jest podczas wysiłku fizycznego.

Sądzi się, że grupa krwi także nie pozostaje obojętna dla komara. Badania amerykańskich naukowców wskazują, że osoby z grupą krwi 0 są częściej obiektem żeru komarów. Natomiast osoby z grupa krwi A są rzadziej kąsane.

Kolejny czynnik przyciągający owady to alkohol. Podczas picia napojów z procentami zwiększa się bowiem wydzielanie etanolu w pocie, co dodatkowo stanowi magnes dla owadzich wampirów.

Noś się kolorowo
Wybieraj jasne i kolorowe ubrania. Kłujące owady przyciągają bowiem ubrania w ciemnych kolorach takich jak: czarny, granatowy i czerwony.
Ponadto ciemna odzież szybciej się nagrzewa, co komary natychmiast wychwytują, gdyż reagują na ciepło.

Osłaniaj stopy
Atrakcyjne dla tych owadów są również bakterie, naturalnie żyjące na skórze. Tam gdzie ich liczba jest największa, komary atakują chętniej, czyli na przykład stopy i kostki.

Przede wszystkim, aby dobrze się zabezpieczyć przed ukąszeniami, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, które będą odstraszały komary. Wszystkie środki dostępne w sklepach na pewno pomogą nam odstraszyć te owady. Należy oczywiście stosować się do instrukcji, aby nie zaszkodzić skórze. Pamiętajmy, że w tego typu specyfikach zawarte są związki, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Dlatego nie powinniśmy ich nadużywać.

Istnieje również cały wachlarz naturalnych sposobów walki z komarami. Można do odstraszenia tych owadów wykorzystać olejki eteryczne, na przykład goździkowy, paczulowy czy eukaliptusowy.

Co robić po ukąszeniu
Zacznijmy od przemycia okolicy ukąszenia czystą, chłodną wodą. Najważniejsze to nie drapać swędzącej skóry, ponieważ to tylko nasila podrażnienie, a nawet może wywołać infekcję. Ulgę przyniesie posmarowanie jej chłodzącym preparatem. Jeśli nie mamy go pod ręką, można skorzystać z domowych sposobów, na przykład przetrzeć miejsce ukąszenia octem, plasterkiem cytryny, cebuli lub ziemniaka bądź nałożyć na opuchnięte miejsce odrobinę miętowej pasty do zębów lub posiekanej natki pietruszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto