Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom przedpogrzebowy w Pile na ukończeniu

Agnieszka Kledzik
Dom przedpogrzebowy w Pile
Dom przedpogrzebowy w Pile Agnieszka Kledzik
Dom przedpogrzebowy w Pile jest już prawie na ukończeniu. W czerwcu robotnicy mają zakończyć wszystkie prace. Później będzie jeszcze czas na uzyskanie wymaganych pozwoleń, a na przełomie lipca i sierpnia odbędą się pierwsze ceremonie pogrzebowe.

Nowy dom przedpogrzebowy w Pile będzie przestronny, wygodny i energooszczędny. Na dachu zostaną zamontowane solary do podgrzewania wody. Całość jest utrzymana w bardzo surowym, minimalistycznym stylu.

- Budynek jest pozbawiony symboli religijnych na zewnątrz. Jedynym symbolem ponadreligijnym, który przewidujemy, będzie dzwon - wyjaśnia Lech Wojtasik, architekt i projektant obiektu.

>>> Zobacz też: Wybierz WYDARZENIE KWIETNIA

Wewnątrz, w sali głównej, która będzie pełnić funkcje kaplicy, znajdzie się krzyż, który w przypadku pogrzebów świeckich będzie można przesłonić ekranem.

- Wnętrze było konsultowane z przedstawicielami wszystkich wyznań, dlatego jest proste i ma odpowiadać także ateistom. Wreszcie w sposób godny będzie można pożegnać bliskich - podkreśla Piotr Głowski, prezydent Piły.

W kaplicy znajdzie się 120 miejsc siedzących. Będzie też pokój pożegnań, gdzie najbliższa rodzina będzie mogła po raz ostatni zobaczyć zmarłego. Przygotowano na to dwa pomieszczenia oddzielone szybą, tak by rodzina nie mogła podejść i dotknąć ciała bliskiej osoby. Zabraniają tego przepisy sanitarne. I to pomimo, że zwyczaj żegnania się ze zmarłym poprzez dotyk dłoni wciąż jest bardzo powszechny.

W podziemiach domu pogrzebowego znajdą się jeszcze chłodnie, nowoczesne prosektorium oraz miejsce na krematorium. Na razie jednak w Pile nie będą kremowane ciała zmarłych. Wciąż trzeba będzie je wywozić do Poznania, ale z czasem taka usługa może być tu prowadzona.

- Pochówków urnowych z roku na rok przybywa. Rocznie mamy już ich około 50 - potwierdza Krystyna Michałek, kierownik cmentarza.

Rośnie też zainteresowanie pochówkami świeckimi, ale tu cmentarz nie dysponuje liczbami, bo tymi zajmują się na życzenie rodziny firmy pogrzebowe.

Budowa nowego domu przedpogrzebowego była konieczna. Stary nie spełniał już od kilku lat żadnych norm i przepisów.

- Obecny dom pogrzebowy sanepid warunkowo dopuścił do użycia - informuje Jerzy Mac, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Dom przedpogrzebowy w Pile, łącznie z drogami dojazdowymi, zielenią i zburzeniem starego domu kosztuje około 7 milionów złotych.

Dom przedpogrzebowy w Pile: o postępach budowy przeczytasz też w Tygodniku Pilskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto