Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci czekają na rodziny zastępcze. A tych w Pile i powiecie brakuje

RED.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile Dorota Bonzel
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile w dalszym ciągu boryka się z ogromnym problemem, jakim jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Stąd apel, aby mieszkańcy chcieli tworzyć takie rodziny, bo dzieci czekają.

Każde dziecko, które zostaje umieszczone w pieczy zastępczej, ma za sobą traumatyczne przeżycia. Widziało bądź słyszało to, czego dziecko w jego wieku nie powinno doświadczać. Mogło też stać się ofiarą przemocy albo zaniedbania przez rodziców biologicznych. Ma to ogromny wpływ na jego późniejsze życie, dlatego rolą rodziny zastępczej jest zapewnienie ciepła oraz prawdziwego, bezpiecznego domu i wsparcia specjalistów, gdy dziecko tego wymaga.

- Dobra rodzina zastępcza to najlepsza forma pomocy dziecku pozbawionemu właściwej opieki rodziców. Stwarza realną szansę na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa i prawidłowy rozwój - twierdzi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Poszukiwaniem kandydatów na rodziców zastępczych na terenie powiatu pilskiego zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile. Osoby z otwartymi sercami, chcące podzielić się miłością z dziećmi, które z różnych przyczyn jej nie doświadczyły, proszone są o zgłaszanie do siedziby Centrum, przy al. Niepodległości 37, 64-920 Piła (tel. 67 349-12-08). Kandydaci, poza dobrymi chęciami, muszą również spełniać wymogi formalne. Powinni wykazać, że są zdolni do właściwej opieki nad dziećmi (co potwierdzą badania motywacji i predyspozycji), że mogą zapewnić odpowiednie warunki bytowe oraz że są otwarci na kontakty z rodzicami biologicznymi dziecka.

- Trzeba pamiętać, że rodzina zastępcza z założenia jest przejściową formą opieki nad dzieckiem, którego czas pobytu uzależniony jest od podjętej pracy przez rodziców biologicznych na rzecz powrotu dziecka - wyjaśnia Eligiusz Komarowski.

Na terenie naszego powiatu funkcjonuje około 180 rodzin zastępczych. W 2016 roku

w placówkach opiekuńczo - wychowawczych umieszczonych zostało 23 dzieci, a w rodzinach zastępczych - aż 67 dzieci. Również w tym roku liczba dzieci umieszczonych w pieczy jest znaczna.

Do 18 września 2017 roku w placówkach umieszczono 11 dzieci, a w rodzinach zastępczych 40.

Obecnie w trzech pogotowiach rodzinnych, mieszczących się na terenie powiatu pilskiego przebywa 13 dzieci, dla których brakuje rodzin zastępczych. - Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie podjąć się opieki nad potrzebującymi dziećmi, czekamy na Ciebie - apeluje starosta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto