Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z niepełnosprawnościami trafią do Nieżychowa. Będzie to jedyne takie miejsce w Wielkopolsce [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]

Martin Nowak
Martin Nowak
W Nieżychowie (gmina Białośliwie) powstaje placówka specjalistyczno-terapeutyczna dla około 14 dzieci ze szczególnymi potrzebami. Będzie to jedyne takie miejsce w Wielkopolsce.

Jest to ważna i potrzebna społecznie inwestycja, która - po pierwsze: uratuje historyczny budynek dawnej szkoły przed zniszczeniem, a po drugie: da schronienie i możliwość pełnego rozwoju niepełnosprawnym dzieciom. Na razie do Nieżychowa ma sprowadzić się ich 14., ale w przyszłości może być ich drugie tyle. Będą mieszkać przy pięknym zielonym parku, na terenie którego znajduje się także nowoczesna hala sportowa.

Na tę inwestycję Powiat Pilski pozyskał dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dzięki tym środkom w placówce opiekuńczo-wychowawczej dzieci będą miały zapewnione zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego. Dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowana będzie odpowiednia rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjne.

- Dzisiaj nie tworzy się już wielkich domów dziecka. Teraz powstają rodzinne domy dziecka i takie placówki, którą uruchomimy w Nieżychowie. Wartością dodatkową są obiekty, które tu się znajdują. Przede wszystkim sam budynek jest piękny i przestronny, powstał w 1900 roku, otacza go park, a w pobliżu znajduje się hala sportowa, z której dzieci i młodzież będą mogły korzystać, a która dotąd niestety była niewykorzystana. Główny budynek zostanie wyremontowany i przystosowany do potrzeb dzieci, podobnie zagospodarowany będzie teren wokół budynku. Powstanie naprawdę komfortowe miejsce dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które będą miały tu bezpieczne schronienie -

mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Dotychczas dzieci z niepełnosprawnościami musiały dojeżdżać do placówek, znajdujących się na terenie całej Polski m.in. do Rzeszowa. Przez odległość nie mogły widywać się ze swoimi rodzinami tak często jak by tego chciały. Teraz to się zmieni.

- Rodzice z powiatu pilskiego w końcu będą mogli widywać swoje dzieci tak często, jak będą tego chcieli.

W budynku, który zostanie zaadaptowany na placówkę opiekuńczo- wychowawczą przez 50 lat funkcjonowały szkoły o kierunku rolniczym. Od 2007 r. Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych, który rozwiązano w 2013 r, a szkoły zostały włączone do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Jednak liczba uczniów w Nieżychowie cały czas malała, a od 2016 r. nie prowadzono tu żadnych naborów. Zgłaszało się najwyżej kilku chętnych, a to było za mało by otworzyć nawet jeden oddział. Ostatni absolwenci technikum zakończyli edukację w 2019 r. i od tego czasu nie prowadzono już żadnych zajęć. Uchwałą Rady Powiatu w 2020 r. technikum w Nieżychowie zostało zlikwidowane.

- Długo zastanawialiśmy się razem z radnymi co zrobić w tym miejscu, jak zagospodarować ten piękny budynek. Różne były pomysły. W końcu pomysł utworzenia tutaj tej placówki podsunęła radna Zdzisława Bosak – Kawa, jako Zarząd Powiatu go zaakceptowaliśmy. Dziękuję w szczególności pilskim posłom, którzy nas wspierali i pomogli w zdobyciu środków. I tym sposobem już wkrótce rozpoczną się prace budowalne –

dodaje starosta.

- Osobiście, bardzo się cieszę, że budynek wróci do dawnej świetności -

mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, który niegdyś uczył w szkole w Nieżychowie.

Projekt architektoniczny powstał z Biurze Obsługi Architektonicznej „Archi-Graf” w Pile.

- Nie był to łatwy projekt, budynek podlega ochronie konserwatorskiej, park również jest zabytkiem. Musieliśmy zaplanować jak najmniejszą w niego ingerencję –

wyjaśnił projektant Roman Szumny.

Prace modernizacyjne wykona Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz. Umowę już podpisano. Budynek zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, zamontowana zostanie winda dla osób z wózkami, w piwnicy budynku powstaną pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz socjalno-gospodarczo także dla pracowników. Na parterze mieścić się będzie administracja placówki, część mieszkalna dla wychowawców oraz podopiecznych placówki, kuchnia z jadalnią i pokojem dziennym, pomieszczenia zajęć oraz pokój pielęgniarki.

- Cały budynek przejdzie generalny remont zgodnie z wymogami konserwatora. Zachowane zostaną jedynie pierwotne drewniane drzwi w wejściu głównym – jako jedyna pozostałość historyczna stolarki, pozostała w całym budynku zostanie wymieniona. Koniec prac zaplanowano na 4 grudnia -

informuje Starostwo Powiatowe w Pile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto