Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnice. 12 prawdziwych opowieści o mieście. Najnowszy projekt PGPF KADR na wystawie w galerii na Sikorskiego [ZDJĘCIA]

TR
Wystawa "Dzielnice" PGPF KADR
Wystawa "Dzielnice" PGPF KADR Fot. PGPF KADR
Wystawa “Dzielnice” była częścią V Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Teraz można ją obejrzeć w galerii Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Sikorskiego. To dwanaście bardzo indywidualnych spojrzeń na "przestrzeń zewnętrzną". Najczęściej bliskiego, a czasem nieco dalszego otoczenia, ale także na "przestrzeń wewnętrzną" ukształtowaną osobistymi doświadczeniami i czysto emocjonalnym stosunkiem do "małej ojczyzny".

Wystawa "Dzielnice" PGPF KADR. Dwanaście opowieści

Kadrowicze postanowili przedstawić swoją wizję Piły w dokumencie fotograficznym w którym są elementy łączące zdjęcia w całość i dlatego zastosowali tzw. typologie, która grupuje i łączy poszczególne motywy np. budynków, ulic, murali czy mostów. Dzięki temu, że każdy z nich posiada inne fotograficzne spojrzenie, rezultat jest unikalny. Ponadto projekty takie są świetnym źródłem inspiracji, uczą konsekwencji, wytrwałości oraz uważnego obserwowania świata. Typologia ma także wartość dokumentalną. Dla osób nieznających Piły fotografie składające się na wystawę prezentowaną przez Pilską Grupę Pasjonatów Fotografii "Kadr" mogą być świetnym materiałem poznawczym. Przedstawiają bowiem zarówno miejsca znane i powszechnie odwiedzane, jak i zakątki często pomijane przez przyjezdnych, a stanowiące przecież o charakterze danej dzielnicy. Wystawa jest również ważnym głosem w dyskusji o kondycji miasta oraz swoistym manifestem uczuć każdego z fotografów uczestniczących w projekcie. Odnajdziemy tu obrazy piękne, ciekawe i wzruszające, ale nie brakuje też takich, które mogą zaskoczyć swoją bezkompromisowością, bo "Dzielnice" to dwanaście szczerych opowieści o czymś bardzo ważnym.

Wystawa "Dzielnice" PGPF KADR. Autorzy

Barbara Podlecka

Fotografuje od 12 lat. Zamiłowanie do fotografii obudziło się przy starych rodzinnych zdjęciach. Jej prace zostały wyróżnione m.in.. w konkursach fotograficznych “Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” “Wielkopolska, jakiej NIEznamy”

“Łąki” to projekt, którym autorka ukazała to co jest jej bliskie – okolice Gwdy na Osiedlu Jadwiżyn. Na fotografiach ukazuje zmiany jakie zachodzą w otoczeniu. Stawia pytanie: czy przyszłe pokolenia będą mogły podziwiać dziką przyrodę w pobliżu swoich domów?

Dariusz Madziński

Fotograf niezależny; fotografuje przestrzeń publiczną, życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce. Laureat Grand Press Photo, Grand Prix Wielkopolska Press Photo i wielu innych konkursów fotograficznych. Był finalistą World Street Photography 5 – 2018 oraz AIFF - Ariano International Film Festival - 2018.

“Kocham Cię Polsko” to cykl fotografii, w którym autor w sposób metaforyczny poprzez udokumentowanie symboli narodowych w przestrzeni publicznej zastanawia się czym jest współczesny patriotyzm. Czy jest najtańszym pieniądzem politycznym? Czy zamiast wyzwań i pracy nad sobą można zażądać zaciekłej obrony polskości? Czy patriotyzm może zastąpić miłości do ludzi?

Dariusz Trojanowski

Jego fotografie były wyróżnione m.in. w konkursach fotograficznych “Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” oraz “Obchody 500-lecia miasta Piły w obiektywie”. Można też było obejrzeć je na wielu wystawach. .

Pomnik to dzieło architektoniczne lub rzeźbiarsko - architektoniczne. Upamiętnia osoby lub wydarzenia historyczne związane z miejscami jak i z osobami znanymi w Polsce i na świecie. Autor jako młodzieniec uczestniczył przy budowie pomnika. Dziś je fotografuje.

Janusz Lenart

Kadrowy „komandos” nigdy nie zawodzi. Wszędzie go pełno, zawsze czujny i gotowy do oddania strzału, kadrujący bez wahania tam, gdzie inni baliby się wysłać list za potwierdzeniem odbioru. Jego prace można było obejrzeć m.in. na wystawach “Codzienność (nie) codzienna”, „Mój fyrtel”, „Mój bohater”, „Indywidualizm”

Bramy. Zdjęcia przedstawiają miejsca z jego dzieciństwa. Pokazują zarówno dawną i współczesną zabudowę tego rejonu Piły. Miejsca szczególne, które wzruszają wspomnieniami z przeszłości. Choć wiele tam się zmieniło niektóre pozostały niezmienne od lat.

Justyna Wojakiewicz

Fotograf z zawodu i zamiłowania. Swoje artystyczne aspiracje spełnia w fotografii portretowej, sensualnej i w stylu beauty. Jej prace eksponowane były na wystawach: „Opuszczone „2014, „Mój Fyrtel” 2016, „Indywidualizm” 2017, „Mój Bohater” 2018, „Jej portret” 2019.

Auta. „Ulice Wawelska, Okólna, Ludowa, Dookoła jej Wawelu” w dni wolne od pracy. Zgiełku i hałasu. Kiedy to mieszkańcy odpoczywają w swoich domach a ich środki lokomocji wiernie czekają na właścicieli. Ciiiiiiszaaaa i czyste powietrze. Bez spalin i głośnego warkotu. Czas zatrzymany na chwilę...

Katarzyna Olter

Artysta fotograf, członek WZAP. Pomysłodawczyni, współzałożycielka i prezes Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii „KADR”. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych oraz autorka wystaw indywidualnych. Laureatka wielu wyróżnień oraz nagród fotograficznych. Jest także laureatką nagrody Fotokreator 2018, laureatką Syriusza i nagrody Ludzie Roku przyznaną przez dziennikarzy “Głosu Wielkopolskiego” i “Tygodnika Pilskiego”.

Kamienice. Przed wojną Konigsblickerstrasse, jeszcze niedawno ulica Walki Młodych, a od 2017 – ulica Młodych. Do dziś zachowało się na niej sporo kamienic sprzed wojny. Nazwę zmieniono, lecz czas między kamienicami się zatrzymał. Stara, odrapana „straszy” i krzyczy o ratunek.

Magdalena Pawełczak

Zakochana w fotografii od pięciu lat. Zafascynowana portretem skrupulatnie doskonali swój warsztat. Zadebiutowała na wystawie zbiorowej “Mój bohater”.

Murale. Autorka w swoim projekcie podejmuje dialog z odbiorcą wokół murali. Wokół sensu i potrzeby ich tworzenia oraz konkretnych przesłań. To, gdzie powstaje dzieło, kto je maluje i czym się inspiruje, czyli cały kontekst monumentalnego obrazu miejskiego, ma niebagatelny wpływ na jego postrzeganie.

Marcin Pielacha

Indywidualista i wielki miłośnik łowów na niezwykłe kadry konstruowane z otaczającej nas codzienności. Laureat konkursu fotograficznego Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga. Uczestnik wystawy Street Art. Photo Call na Białostockim Festiwalu Interphoto i wielu innych wystaw fotograficznych.

Drogi. Fotografie przedstawiają ulice naszego miasta, którymi codziennie się poruszamy. Rutyna, czy pośpiech sprawiają, że nie zauważamy wydzielonego pasu terenu przy którym znajdują się zaskakujące znaki, budynki czy tory kolejowe. Niektóre są tam od wielu lat, inne od niedawna, a niektórych już nie

Aleksandra Sawińska

Przygoda z fotografią zaczęła się w szkole średniej. Interesuje ją reportaż sportowy. Od kilku lat tworzy także fotomanipulacje. Lubi eksperymentować za pomocą kolorów, kształtów. Inspirację do projektów czerpie z życia codziennego, literatury i muzyki.

Mosty.
Stare, nowe o różnorodnej wielkości, drewniane metolowe czy betonowe. Symbolizuje połączenie dwóch światów, połączenie w czasie i przestrzeni. Dwa miejsca nie wiedzące o swoim istnieniu pewnego dnia stają się jednością. Most staje się symbolem działań, które podejmujesz. Budujesz lub palisz.

Roman Oleś

Fotograf amator z kilkudziesięcioletnim stażem. Współautor wystawy fotograficznej „Piła nasze odkrycia”. Wspólnie z Kadrem jest autorem kilku wystaw fotografii. Jego ulubionym tematem jest miasto i jego mieszkańcy. Współorganizator Pilskich Spacerów Fotograficznych.

Kościoły pilskie. Spośród wielu obiektów sakralnych autor wybrał te, które łączą zarówno historię jak i teraźniejszość Piły. Fotografie przedstawiają i opisują obecną rzeczywistość.

Maria Bednarowska

Fotografią zainteresowała się w 2010 roku. Od ośmiu lat jest w Kadrze. Jak sama mówi, inspiruje się naturą, która zachwyca ją zmiennością, a zarazem cyklicznością. Autorka wystawy indywidualnej “Moje przestrzenie” oraz uczestniczka kilku wystaw zbiorowych.

Czesław Rowecki

Zaczął fotografować gdy miał około 20 lat. Wszystko zaczęło się podczas wizyty u kolegi, który właśnie wywoływał zdjęcia – zafascynowany rozpoczął przygodę życia. Jego pierwszym aparatem była Smiena, teraz fotografuje Canonem. Jego fotografie można było obejrzeć na wystawie “Piła tamtych lat”.

Chętnych do obejrzenia wystawy galeria PSM prosi się o wcześniejszy kontakt telefoniczny - tel. 67 351-68-74.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto