Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eskulap 2015. Wybieramy ratownika medycznego

Magda Prętka
Eskulap 2015. Wybieramy ratownika medycznego
Eskulap 2015. Wybieramy ratownika medycznego Archiwum
Eskulap 2015 to plebiscyt "Głosu Wielkopolskiego" i "Dnia Szamotulskiego", w którym wybieramy ulubionych pracowników służby zdrowia w kategoriach: lekarz rodzinny, lekarz specjalista, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta. W ramach akcji wybierzemy również najbardziej przyjazną przychodnię i szpital

Eskulap 2015. Nominowani w kategorii ratownik medyczny:

Damian Polcyn – ratownikiem medycznym został w 2012 roku. Wcześniej przez cały okres studiów pracował jako wolontariusz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jak i w zespołach wyjazdowych Ratownictwa Medycznego. Jego miejscem dyżurowania jest zespół ratownictwa medycznego w Pniewach. Uważa, iż bycie ratownikiem medycznym nie jest tylko stanowiskiem w zakładzie pracy. Mówi, że trzeba do tego czegoś więcej. To pasja, chęć pomagania ludziom, ale i wielka odpowiedzialność - w końcu chodzi o ludzkie życie. Przekonuje, iż ratownik powinien być wyrozumiały i mieć w sobie pokorę.

- Kiedy człowiek czuje się zagrożony działają wielkie emocje, przychodzą obawy, różne reakcje sytuacyjne. Dzwoniąc po pogotowie liczymy na pomoc - obojętnie czy to jest stan zagrożenia życia czy nie. My Ratownicy, powinniśmy umieć zrozumieć pacjenta bez znaczenia na to jakie ma pochodzenie, warunki bytowe czy materialne. A pokora? Nikt z nas nie jest w stanie zapanować nad wszystkim. Mimo umiejętności czasami spotykamy się z sytuacjami gdzie nie możemy zrobić nic. I to właśnie wtedy dostajemy kolejną gorzką naukę od samego życia. Praca z drugim człowiekiem jest bardzo trudna, ale mimo to nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na ratowaniu największego skarbu - życia. - wyjaśnia Damian Polcyn 

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści: RAT.6 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Roman Ziętek - pracę w służbie zdrowia rozpoczął na początku lat 90. - wówczas jako ratownik przedmedyczny pogotowia ratunkowego. Jak sam mówi – nie sądził, że zwiąże się z tą dziedziną na dobre, jednak wraz z biegiem lat pomaganie innym weszło mu po prostu w krew. W roku 2008 uzyskał zawód ratownika medycznego. Dziś pracuje w zespołach wyjazdowych typu P (podstawowe) i S (specjalistyczne) w Szamotułach, Wronkach i Pniewach. Przyznaje, że jest to ciężka praca, która wymaga poświęcenia, zaangażowania i dobrego kontaktu z pacjentem – przede wszystkim w trudnych sytuacjach.

- Moim zadaniem jest nie tylko pomoc farmakologiczna, ale i psychologiczna – mówi.

Poza pracą przekazuje wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego dzieciom i młodzieży. W trakcie spotkań edukacyjnych wyjaśnia im w jaki sposób sami mogą pomóc potrzebującemu człowiekowi. Prowadzi też szkolenia dla emerytów, osób starszych. Od lat zabezpiecza też od strony medycznej imprezy sportowe osób niepełnosprawnych w Szamotułach – igrzyska oraz mityng pływacki.

Aby zagłosować, wyślij SMS o treści: RAT.11 na numer 72355

ZAGŁOSUJ I ZOBACZ WYNIKI

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto