Gdzie najchętniej rodzą Wielkopolanki? Szpital w Pile znalazł się w czołówce!

Martin Nowak
Martin Nowak
pixabay
Udostępnij:
Porodowi zawsze towarzyszy stres i strach, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego szpitala. Jakie placówki najczęściej wybierają mieszkanki Wielkopolski? W czołówce znalazł się Szpital w Pile, który z 13. miejsca w rankingu awansował na miejsce 9.!

Coraz mnie porodów

Ranking NFZ Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu NFZ nie pozostawia złudzeń. Od kilku lat przychodzi na świat coraz mniej dzieci.

Przez cały 2021 rok w 34 wielkopolskich szpitalach odebranych zostało 32,8 tys. porodów. Podtrzymana została więc tendencja spadkowa obserwowana od 2018 roku.

- W 2017 roku odnotowana została najwyższa liczba hospitalizacji porodowych w ciągu ostatnich sześciu lat. Było to 40 tys. porodów. Rok później odnotowaliśmy ich 38 tys., w 2019 r. – 37 tys. i w 2020 r. – 35 tys. Od 2016 roku w Wielkopolsce odebrano łącznie ponad 220 tys. porodów - czytamy.

Pomimo spadku porodów pracy na oddziałach położniczych nie brakuje. Które cieszą się największym zainteresowaniem pacjentek?

- Przyglądamy się pracy oddziałów porodowych regularnie, co kwartał analizując dane raportowane przez szpitale - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Zazwyczaj takie zestawienia bazują na ankietach, głosowaniach internetowych czy liczbie wysłanych smsów, które nie zawsze są najbardziej rzetelnymi miernikami jakości, w przeciwieństwie do wyborów samych pacjentek.

Przyglądając się danym dotyczącym liczby porodów w Wielkopolsce, należy brać pod uwagę sytuację epidemiczną. Zarówno w 2020 roku, jak i 2021 wiele szpitali było zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19. Wiązało się to ze zmianami organizacyjnymi i kadrowymi w szpitalach.

Najwięcej porodów w Poznaniu

Szpitalem, który w ciągu roku odnotował największy przyrost liczby odebranych porodów był Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu przy ul. Polnej. W 2020 r. sprawozdał on 6,2 tys. porodów, a w ubiegłym roku - 6,8 tys. Oznacza to, że przy Polnej odbierano co piąty poród w województwie.

- Bardzo nas cieszy, skala zaufania jaką pacjentki obdarzają Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – komentuje dyrektor, prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak. - Kobiety wybierają szpital na Polnej ponieważ właśnie tu otrzymują najlepszą opiekę. Naszym zadaniem jest stworzenie pacjentce komfortowych warunków do przyjścia na świat jej dziecka, zapewniając przede wszystkim profesjonalną opiekę medyczną, ale także wsparcie psychologiczne. Nie bez znaczenia jest także dobra atmosfera, którą wysoko oceniają zarówno pacjentki jak i osoby im towarzyszące. Mimo trudnych, pandemicznych czasów szpital na Polnej zapewnia wszystkim kobietom w pełni bezpieczne warunki do urodzenia dziecka.

Więcej porodów w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim wykazało oprócz Polnej siedem szpitali. Istotną różnicę zanotował Szpital w Kępnie, gdzie liczba hospitalizacji porodowych wzrosła o 268 (z 467 do 735), o 90 wzrosła liczba porodów w Koninie, o 55 w Jarocinie i o 43 w Lesznie. Mniejsze różnice odnotowano w Gnieźnie (30), Chodzieży (8) i Turku (1). W pozostałych placówkach w 2021 roku odnotowano mniejszą lub równą (Piła) liczbę porodów w porównaniu z 2020 rokiem.

Szpital w Pile

Szpital Specjalistyczny w Pile znalazł się w TOP 10 placówek medycznych, które najczęściej w 2021 roku wybierały Wielkopolanki. Jest to duży sukces, bo w rankingu z 2020 roku był na miejscu 13. Na tutejszym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w 2021 roku odbyło się 931 porodów.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pacjentki były zadowolone i czuły się u nas jak najlepiej. Staramy się prowadzić pełną, wysoce profesjonalną opiekę. Cieszymy się, że zostało to zauważone - mówi dr. Jarosław Politowski. ordynator oddziału.

Lekarz zauważa, że na korzyść szpitala przemawia już sama liczba porodów.

- Tendencja jest taka, że liczba porodów spada, a na naszym oddziale od lat utrzymuje się na stałym poziomie.

Pandemia porodów nie ułatwiała. Między innymi miała wpływ na to, że zawieszane były porody rodzinne.

- Porody rodzinne, w tej chwili są u nas możliwe. Oczywiście, wcześniej tatusiowe muszą mieć wykonany test na covid - dodaje ordynator.

Dobra wiadomość jest również taka, że w najbliższej przyszłości oddział położniczo-ginekologiczny ma przejść remont generalny. To z całą pewnością, będzie miało spore przełożenie na komfort rodzenia i lepsze samopoczucie pacjentek.

- Pierwsze pozyskane przez nas środki zewnętrze, będą przeznaczone na remont tego oddziału. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ruszy proces inwestycyjny - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Kobiety chętnie wybierają wielkopolskie szpitale

Z danych wielkopolskiego oddziału NFZ wynika, że pacjentki spoza Wielkopolski chętniej wybierają porodówki w szpitalach naszego regionu niż Wielkopolanki rodzą w placówkach w innych województwach.

W 2021 r. w wielkopolskich szpitalach odebrano ponad 2,6 tys. porodów od kobiet z innych województw. Zdecydowanie najczęściej, bo 691 razy rodziły u nas mieszkanki województwa lubuskiego. 496 porodów odebrano od kobiet z województwa dolnośląskiego, a 382 – łódzkiego.

Poza Wielkopolską rodziło 1,9 tys. pacjentek z naszego województwa. Najwięcej z nich zdecydowało się urodzić w szpitalach województwa kujawsko-pomorskiego (561), dolnośląskiego (366) oraz łódzkiego (257).

TOP 10 porodówek

Placówki, w których w 2021 roku odebrano najwięcej porodów, to:
1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6823 porody)
2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2491)
3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1944)
4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1878)
5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1575)
6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1486)
7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1301)
8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (1106)
9. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (931) – w 2020 roku na miejscu 13.
10. SPZOZ w Wolsztynie (927) – w 2020 roku na miejscu 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie