Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gender się nie boimy. Chłopiec może pchać wózek

Ewa Auer
Gender? W przedszkolu dziewczynki mogą bawić się autami, a chłopcy pchać wózek. I nie ma w tym nic złego
Gender? W przedszkolu dziewczynki mogą bawić się autami, a chłopcy pchać wózek. I nie ma w tym nic złego
Dzieci w pilskich przedszkolach ubierają misie w sukienki. I nie ma w tym nic złego. Czy gender należy się zatem bać, czy może to słowo przereklamowane?

Według Instytutu Języka Polskiego najbardziej popularnym słowem 2013 roku było gender - oznaczające naukę o zrównaniu ról społecznych kobiet i mężczyzn. Eksperymentalne zajęcia w przedszkolach prawicowe portale sprowadziły do przebierania chłopców w sukienki. Episkopat straszy gender wiernych w kościołach, mówiąc o ideologii, która sieje spustoszenie w psychice dzieci, bo zamazuje tradycyjne różnice między kobietą i mężczyzną.

GENDER W PILE?

Przedszkole nr 8 przy Bohaterów Stalingradu w Pile jest kameralne. Izabela Baran, nauczyciel języka niemieckiego podkreśla, że nauka odbywa się tu głównie poprzez zabawę, bo mniej jest dzisiaj zajęć z matematyki czy innych przedmiotów. Zapewnia też, że słowo gender na nikim nie robi wrażenia.

- Ani rodzice o nie nie pytali, ani się gedner nie obawiają. Po prostu: nie ma tematu.

Może dlatego, że w przedszkolu dzieci maja pełną swobodę tego jak i czym się bawią. Są chłopcy, którzy lubią bawić się z dziewczynkami, w dodatku nawet podobnie jak one.

- Nikt im lalek z rąk nie zabiera, a bywa, że się nimi też bawią. Dzieci są po prostu ciekawe wszystkiego i należy mieć tego świadomość - dodaje wychowawczyni.

W przedszkolu oczywiście nie ma podziału na zajęcia tylko dla dziewczynek i tylko dla chłopców. Dzieci wspólnie malują, wspólnie się uczą, razem chodzą na spacery. Podobnie biorą udział w zajęciach z okazji przedszkolnych uroczystości: na przykład podczas święta marchewki chłopcy razem z dziewczynkami piekli marchewkowy placek. Jak było święto dziadka i babci to wszystkie mówiły wierszyki i robiły laurki.

- Nie ma czegoś takiego, że tylko dziewczynkom coś wypada, a chłopcom nie - dodaje pani Iza.

Podobnie jest podczas zajęć plastycznych. Wszystkie dzieci razem malują.

- Staramy się wyłapywać zdolności dzieci i pomagamy im je rozwijać. Jeśli chłopczyk pięknie maluje to może zostanie kreatorem mody? Kto wie? - zastanawia się wychowawczyni.

W przedszkolu uczą też praktycznych czynności, wszystkie dzieci tych samych: wiązania sznurowadeł, mycia rąk przed jedzeniem, posługiwania się sztucami. Podobnie wszystkim bez wyjątku, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom tłumaczy się, by były grzeczne i odnosiły się z szacunkiem do siebie nawzajem.

Nie inaczej jest w przedszkolu nr 15 przy ul. Grabowej. To już znacznie większa placówka, a zarządza nią Izabella Narloch, z długoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi.

- Gender to temat przereklamowany. To dyskusja w mediach, powiedziałabym akademicka. Do nas nie zawitała - zapewnia. - A jeśli chodzi o samą istotę sprawy, to od razu powiem, u nas w przedszkolu chłopiec może pchać wózek z laką. Nikt mu tego nie zabrania i nie robi to na nikim wrażenia. W końcu jak dorośnie to własne dziecko też będzie woził w wózku na spacer - tłumaczy pani dyrektor.

Podobnie jest z misami. Jedne dzieci zakładają na nie sukienki i mówią Miś Mama, drugie spodnie dla Misia Taty.

>>> Zobacz też: Walentynki z Tygodnikiem Pilskim

- Każde dziecko może wybierać czym się bawi. Jedni chłopcy chwytają za samochody, klocki, innym razem za wózki i lalki. Podobnie dziewczynki. Są takie, które wolą grać w piłkę albo bawić się samochodami. Nic w tym złego - zapewnia pani dyrektor.

Wszystkie zajęcia w przedszkolu też odbywają się wspólnie. Nawet w sportowej rywalizacji uczestniczą razem chłopcy i dziewczynki. Kiedy są przedstawienia teatralne, na przykład jasełka, wszystkie dzieci się przebierają. Owszem, Marię grała dziewczynka, a Józefa chłopczyk.

- Ale gdyby zabrakło do roli aniołka dziewczynki, to odegrałby ją chłopiec. W końcu to rola, w którą dziecko ma się wcielić - dodaje pani dyrektor.

GENDER - CO NA TO URZĄD MIASTA?

Na koniec zapewnia, że przedszkole ma jak najlepiej przygotować dzieci do życia i tyle na ten temat.
Zatem jeśli ktoś chce to uzna, że w pilskich przedszkolach od lat jest gender, bo dzieci traktuje się równo i uczy tego samego. Tyle, że nie ma osobnych lekcji i podręczników o przełamywaniu schematów dotyczących ról społecznych kobiet i mężczyzn w rodzinie i na rynku pracy, co uznawane jest właśnie za gender.
Pilski ratusz z kolei nie zamierza wprowadzać w żadnym przedszkolu eksperymentalnych lekcji. Jak na razie zainteresowania nimi nie wykazują, ani szefowie placówek przedszkolnych, ani sami rodzice.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto