Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Białośliwie. Poznajcie tutejsze Koła Gospodyń Wiejskich

Martin Nowak
Martin Nowak
Koło Gospodyń Wiejskich w Dębówku Starym utworzone zostało w roku 2019. Organizacja liczy 25 członków, co stanowi połowę mieszkańców sołectwa.
Gospodynie w swoich działaniach skupiają się przede wszystkim na integracji lokalnej społeczności, promocji Dębówka Starego oraz przekazaniu młodemu pokoleniu tradycji, zachowaniu zwyczajów oraz wartości płynących z życia na roli.
KGW w Dębówku Starym działa bardzo aktywnie – organizuje spotkania dla mieszkańców oraz wspiera działanie sołtysa i rady sołeckiej. Koło czynnie bierze udział w różnych wydarzeniach gminnych, takich jak na przykład dożynki, na które za każdym razem przygotowuje wieniec.
Panie chętnie biorą udział także w konkursach. KGW w Dębówku Starym mimo krótkiego okresu działalności zrealizowało w 2020 roku pierwszy grant zdobyty za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.
KGW W Dębówku Starym w celu zbudowania dobrych relacji sąsiedzkich lubi spotykać się przy ognisku. Przy blasku ogniska wspominane są dawne dzieje oraz ludowe przyśpiewki. Wspólne spotkania bardzo integrują lokalną społeczność oraz motywuje do dalszych starań.
Koło Gospodyń Wiejskich w Dębówku Starym utworzone zostało w roku 2019. Organizacja liczy 25 członków, co stanowi połowę mieszkańców sołectwa. Gospodynie w swoich działaniach skupiają się przede wszystkim na integracji lokalnej społeczności, promocji Dębówka Starego oraz przekazaniu młodemu pokoleniu tradycji, zachowaniu zwyczajów oraz wartości płynących z życia na roli. KGW w Dębówku Starym działa bardzo aktywnie – organizuje spotkania dla mieszkańców oraz wspiera działanie sołtysa i rady sołeckiej. Koło czynnie bierze udział w różnych wydarzeniach gminnych, takich jak na przykład dożynki, na które za każdym razem przygotowuje wieniec. Panie chętnie biorą udział także w konkursach. KGW w Dębówku Starym mimo krótkiego okresu działalności zrealizowało w 2020 roku pierwszy grant zdobyty za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią. KGW W Dębówku Starym w celu zbudowania dobrych relacji sąsiedzkich lubi spotykać się przy ognisku. Przy blasku ogniska wspominane są dawne dzieje oraz ludowe przyśpiewki. Wspólne spotkania bardzo integrują lokalną społeczność oraz motywuje do dalszych starań. Gm. Białośliwie
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim gospodyń z gminy Białośliwie

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet.

Album

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam przepisy na pyszne dania, rady jak własnoręcznie przygotować dekorację stołu, ale przede wszystkim opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną m.in. koła gospodyń z gminy Białośliwie, która jest bardzo urokliwa.

O Gminie

Gmina Białośliwie jest jednostką samorządu terytorialnego położoną w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie pilskim. Zajmuje powierzchnię 75,6 km2 i zamieszkuje ją łącznie 4,9 tys. osób w dziewięciu wsiach sołeckich. Siedzibą władz gminy jest Białośliwie, liczące 2,9 tys. mieszkańców. Od południa gmina graniczy z rzeką Noteć, stanowiącą śródlądową drogę wodną łączącą Wisłę z Odrą. Przebiega tu również Międzynarodowa Trasa Rowerowa Euro-Route R1, biegnąca z Calais we Francji do Petersburga w Rosji.

Położenie gminy na skraju Wysoczyzny Krajeńskiej i Doliny Środkowej Noteci wzbogaca obszar w ciekawe walory krajobrazowe, przyrodnicze i turystyczne. Gminę charakteryzuje duże zróżnicowanie terenu, dochodzące od 50 m n.p.m. w rejonie Noteci, po 192 m n.p.m w rejonie masywu Dębowej Góry. Powyższe sprawia, ze obszar należy do najbardziej malowniczych i urokliwych regionów historycznej Krajny.

Gmina ma charakter typowo rolniczy z dominacją produkcji sadowniczej, nastawionej na najnowsze rozwiązania technologiczne i wieloletnią tradycję. Okoliczne sady obfitują w drzewa jabłoni, czereśni, wiśni oraz śliwy.
Do największych atrakcji turystycznych gminy należy znajdujący się w Białośliwiu, zespół budynków stacyjnych i początek szlaku kolejki wąskotorowej z 1895 roku, o rozstawie torów 600 mm. Corocznie w czerwcu organizowane są tu zloty miłośników kolejek wąskotorowych, które cieszą się wielkim zainteresowaniem w kraju i poza jego granicami. Z ciekawych obiektów wart jest również zobaczenia XIX-wieczny zabytkowy spichlerz ryglowy „Wacek”, gdzie gromadzone są zbiory archiwalne i regionalne przedmioty użytkowe, a także Park Dworski Raczyńskich ze skupiskiem zabytkowych cisów oraz owianym legendą polodowcowym głazem narzutowym.

W 2016 roku Białośliwie obchodziło jubileusz swego 800-lecia. Historia potwierdza, że życie trwa tu od ośmiu wieków, gdyż pierwsza historyczna wzmianka o istnieniu Białośliwia pochodzi z XIII wieku i znajduje się w łacińskim testamencie spisanym w 1216 roku przez Świętosława I z rodu Pałuków. Przez osiemset lat przeminęło wiele pokoleń i wiele wydarzeń dziejowych przetoczyło się przez te ziemie. Dzisiaj my tu żyjemy i mamy pełną świadomość, że nie jesteśmy pierwszymi ani ostatnimi gospodarzami tej ziemi.

Kilka słów o działalności kół gospodyń wiejskich od wójta gminy Białośliwie Krzysztofa Rutkowskiego.

Koła gospodyń wiejskich są dumą gminy Białośliwie. Członkinie kół pielęgnują tradycję, dorobek kulturalny, a o ich dokonaniach i pracy możemy przekonać się podczas lokalnych imprez. Dużym ukłonem dla ich pracy były obchody 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, podczas których mogły zaprezentować swoje osiągnięcia i dotychczasowy dorobek. Członkinie kół dbają również o rozwój inicjatyw kulturalno-społecznych. Nasze Panie bardzo często reprezentują gminę w naszym regionie, np. cykliczny Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej, konkursy kulinarne, zdobywając niejednokrotnie najwyższe miejsca. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, dbałość o przepisy, które w doskonały sposób wpisują się w lokalną kuchnię to najlepszy dowód na to, że mamy czym się poszczycić i godnie nazwać Panie ambasadorkami naszej gminy.

Przechodząc przez galerię poznacie aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Białośliwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Białośliwie. Poznajcie tutejsze Koła Gospodyń Wiejskich - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto