Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wieleń. Koła Gospodyń Wiejskich pielęgnują tradycje, inspirują i integrują

Martin Nowak
Martin Nowak
Gmina Wieleń. Koła Gospodyń Wiejskich dbają o pamięć o tradycjach, ale nie brakuje w nich nowoczesności. Jak wygląda ich działalność?

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam przepisy na pyszne dania, rady jak własnoręcznie przygotować dekorację stołu, ale przede wszystkim opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

- Koła Gospodyń Wiejskich pielęgnują lokalne tradycje, nawiązują do korzeni, inspirują do działania i przyczyniają się do integracji pokoleniowej w swoich lokalnych środowiskach. Z powodzeniem realizują projekty społeczne, podejmują inicjatywy obywatelskie oraz zadania ujęte w Funduszu Sołeckim. Przystępują do konkursów, poddając ocenie swoją działalność w sołectwach. Aktywność ta zasługuje na szczególną uwagę i podkreślenie znaczenia wartości niezbędnych do dalszego funkcjonowania wsi w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze” to hasło promocyjne gminy, w które wpisuje się działalność społeczna kół gospodyń wiejskich. Związane są one z wielowiekowym dziedzictwem kulturowym regionu i zrównoważonym rozwojem społeczno-gospodarczym obszarów wiejskich - mówi burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.

O Gminie

Gmina Wieleń położona jest w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Gmina zajmuje obszar 428,32 km kw. Liczba mieszkańców wynosi ponad 12 tysięcy, w tym prawie połowa to mieszkańcy miasta Wieleń.

W średniowieczu Wieleń był ważnym nadnoteckim grodem granicznym między Wielkopolską a Pomorzem, o którym pisał Jan Długosz - castrum Velum omawiając walki Bolesława Krzywoustego w 1108 roku. Jako miasto Wieleń wymieniany był w połowie XIV wieku. Rok 1348 przyjmuje się intuicyjnie jako prawdopodobną datę nadania praw miejskich Wieleniowi. Rok 1108 i rok 1348 stanowią o obchodzonych Jubileuszach Miasta i Gminy Wieleń.

Misja gminy: zrównoważony rozwój z zachowaniem specyfiki gminy, w szczególności z uwzględnieniem walorów krajobrazowych i kulturowych; budowanie więzi mieszkańców z gminą poprzez stworzenie komfortowych warunków życia: wysokiej jakości usług publicznych, warunków do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Misję wyraża logo gminy „Miasto i Gmina Wieleń - z natury najlepsze”.

Sztandarową imprezą cykliczną, ukazującą dobrą współpracę lokalnych liderów oraz potencjał Miasta i Gminy Wieleń są Targi Produktu Lokalnego. Targi eksponują m.in. walory rzeki Noteć przepływającej przez centrum miasta, Doliny Noteci oraz Puszczy Noteckiej, a także produkty i usługi.

Gmina Wieleń to tereny w dużej mierze rolnicze, z tradycjami w dziedzinie ekologicznej i potencjałem bogactwa naturalnego, produktów lokalnych, słynąca z nadnoteckich smaków.

Obecnie w gminie działa dziesięć kół gospodyń wiejskich: „Jarzębina” w Mężyku, „Słoneczniki” w Dębogórze i Gieczynku, „Guleckie Szprychy” w Gulczu, „Dzierżąźnianki” w Dzierżążnie Wielkim oraz koła w Zielonowie, Nowych Dworach, Rosku, Folsztynie, Miałach, Wrzeszczynie. Dzisiejsze członkinie - ale również i członkowie - kół gospodyń wiejskich oraz wielu innych organizacji i stowarzyszeń związanych w naszej gminie z odnową wsi, to potężny kapitał społeczny, który warto promować. Członkowie tych organizacji współpracują z samorządem lokalnym, dbają o staropolskie tradycje oraz wcielają w życie nowe rozwiązania, dzięki którym wieś staje się dobrym miejscem do życia i pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto