Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołańcz i Wapno. Co je łączy? Niezwykłe archiwalne zdjęcia, które zachowały się w archiwum fotografa Daniela Cichego

Martin Nowak
Martin Nowak
Powiat wągrowiecki. Jak wyglądały Gołańcz i Wapno w latach 90.? Przenieśmy się w czasie z fotografem Danielem Cichym

Gołańcz i Wapno na archiwalnych zdjęciach

Wystarczy kwadrans, aby dojechać samochodem z Gołańczy do Wapna. Obie te miejscowości w powiecie wągrowieckim są bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazu i zabytków. I obie z pewnością zmieniły się na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Jak wyglądały w latach 90.?

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć pilskiego fotografa Daniela Cichego, który dokładnie w 1992 roku uwiecznił Gołańcz i Wapno w obiektywie swojego aparatu. Co wtedy widział? Zdjęcia mówią wszystko.

Gołańcz

Miasto o bogatej około 600-letniej historii, położone nad Strugą Gołaniecką i Jeziorem Smolary.

- Ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z czasów pradziejowych. Po raz pierwszy w dokumentach historycznych Gołańcz została wymieniona w 1222 r. jako Golanch. Prawa miejskie otrzymała między rokiem 1361 a 1399. Do XV wieku była w posiadaniu rodu rycerskiego Pałuki. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od linii rodu Pałuk - Gołańczewskich a także od „gołej niecki” otaczającej miasto -

czytamy na stronie Miasta i Gminy Gołańcz.

Wapno

Gmina Wapno to najmłodsza z gmin powiatu wągrowieckiego. Została utworzona w 1948 roku i składa się z dziewięciu sołectw: Aleksandrowa, Graboszewa, Komasina, Podolina, Ruśca, Srebrnej Góry, Stołężyna, Wapna - centrum i Wapna - południe.

- Pierwsza historyczna wzmianka o Wapnie pochodzi z 1299 r. Komes Adam z Wapna, będący członkiem orszaku księcia Władysława Łokietka, występował jako świadek w procesie toczącym się między komesem Rozalem a klasztorem w Łeknie o wieś Dębogóra -

czytamy na stronie Powiatu Wągrowieckiego.

Daniel Cichy

Artysta fotografik, urodzony w Pile. Uczeń Stanisława Pręgowskiego i Mirosława Bociana. Studiował fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Laureat kilku nagród. Jest autorem 7 wystaw indywidualnych. Od kilkunastu lat dzieli życie między Polskę a Wielką Brytanię. Od 2020 roku znów wykonuje swoje usługi również w Pile. Miasto to kocha bezwarunkowo.

Gołańcz i Wapno. Co je łączy? Niezwykłe archiwalne zdjęcia, ...

Sentymentalny Wągrowiec z początku lat 90. Musicie zobaczyć ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto