18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia fotografii w Pile

Agnieszka Kledzik
W Muzeum Okręgowym w Pile można oglądać niezwykłą wystawę o historii pilskiej fotografii. Są stare zdjęcia i zabytkowe aparaty.

Piłę na starych fotografiach oraz dawnych mieszkańców miasta można oglądać na wystawie, która będzie czynna aż do końca sierpnia.

- Bardzo podoba mi się stara Piła, jest ładniejsza od obecnej, nie ma takiego fajnego klimatu, dzięki temu można wrócić do przeszłości - mówi Katarzyna Wicher-Zaremba, pilanka.

Najstarszy zakład fotograficzny w Pile powstał dokładnie 140 lat temu. I to był pretekst do zorganizowania tej wystawy. Pierwszy zakład założył Oskar Merkel. Później tworzyły się też inne pracownie.

>>> Zobacz też: Można kupić pamiątki z okazji 500-lecia Piły

- Graszyński fotografował katastrofę budowlaną tak zwaną studnię nieszczęścia i wysyłał ją do cesarza Wilhelma. Merkel, Graszyński i Englerowie mieli swoje wydawnictwa i wydawali karty pocztowe - wyjaśnia Marek Fijałkowski, kurator wystawy.

Fotografowie właśnie na tym zarabiali, ale jednak ich głównym dochodowym zajęciem były tak zwane zdjęcia wizytowe, przedstawiające dzieci i całe rodziny, a także śluby, a nawet pogrzeby.

- Te stare fotografie mają niebywały urok, choćby przez tę kolorystykę - zachwyca się Zofia Kawalec-Łuszczewska, grafik.

Na wystawie można podziwiać też sprzęt fotograficzny. Niektóre aparaty są zabytkami kultury technicznej.

- Niektóre aparaty pamiętam, jak były w użyciu, sam nawet potrafię się nimi posługiwać, bo już jako dziecko podglądałem ojca w pracy - wspomina Andrzej Zaranek, fotograf w drugim pokoleniu.

Nawet te bardziej współczesne, były bardzo pracochłonne.

- Ja sam spędzałem nad wywołaniem zdjęć dwie godziny, a dziś wszystko się załatwia jednym przyciskiem - dodaje Ryszard Janicki, fotograf w drugim pokoleniu.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza obejmuje lata 1873-1945. W kolejnej sali są zdjęcia z lat 40. ze zdjęciami pierwszych pilskich, powojennych już fotografów, czyli Władysława Janickiego i Romana Zaranka. W ostatniej części są zdjęcia trzech pilskich współczesnych fotografików: Zofii Kawalec-Łuszczewskiej, Wojciecha Beszterdy i Stanisława Pręgowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto