Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Szklana: Droga 123 oficjalnie otwarta! [ZDJĘCIA]

Marek Wolski
Na tę inwestycję czekało wiele osób. W końcu, doszło do jej oficjalnego otwarcia

Na przebudowę tej drogi mieszkańcy Krzyża Wielkopolskiego, Wielenia oraz wszystkich leżących wzdłuż niej miejscowości czekali długie lata. W końcu się udało. Od kilku miesięcy kierowcy już z niej korzystają, teraz odbyło się symboliczne otwarcie praktycznie nowej drogi wojewódzkiej 123. To dokładnie 17,5 km: od Huty Szklanej przez Kuźnicę Żelichowską do Przesiek, gdzie łączy się z krajową 22.

Przebudowa pochłonęła ok. 78 mln zł, w tym jest unijne dofinansowanie w wysokości ok. 64 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

FILM

Historia inwestycji sięga roku 2011. Wtedy powstała dokumentacja techniczna. Sama budowa trwała od roku 2018 i udało się ją zakończyć przed terminem, który był wyznaczony na połowę 2021.

- Zajęło nam 10 lat, żeby stanąć w tym miejscu i chwalić się tą inwestycją – tłumaczył w Hucie Szklanej Paweł Katarzyński, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. - Patrząc na tak duże inwestycje, to nie jest nic nowego i niestety zawsze musimy myśleć w perspektywie 5-10 lat od momentu urodzenia pomysłu do momentu jego realizacji. I tyle czasu nam to po prostu to zabiera.

Jaka była droga wojewódzka 123 przed remontem ?

Obrazowo przedstawił to burmistrz Krzyża Wielkopolskiego, Rafał Sroka.

- Pamiętam czas, gdy kierowcy spoza tego terenu, prowadzeni nawigacją GPS, przejeżdżali tą drogą mając problem ze złożeniem górnej szczęki z dolną. Śpiewali pod nosem piosenkę Tiltu „Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”. I cały czas tak jeździliśmy tędy myśląc, czy to się kiedyś stanie za naszego życia ?

Te pielęgnowane przez kilkadziesiąt lat marzenia burmistrza Krzyża Wielkopolskiego w końcu się spełniły.

- Dzisiaj, jak wsiadam w pojazd i przemieszczam się tą drogą, to z kolei inny zespół mi się tutaj kojarzy. Bo jak widzę numer „123”, to zaraz Raz, Dwa, Trzy i Adam Nowak, który fajnie śpiewał, że „warto żyć”. Potwierdzam: warto tu być i warto tu żyć, a ta droga otwiera nam rozwój . To jest nasz kręgosłup, to jest północno-południowa oś gminy.

Krótki odcinek wyremontowanej 123-ki przebiega przez gminę Wieleń. To wystarczy, żeby już pojawiły się firmy zainteresowane inwestowaniem. O czym mówiła burmistrz Wielenia, Elżbieta Rybarczyk:

- Ważność tej drogi jest nieoceniona. Dla gminy Wieleń to otwarcie na świat. Już dzisiaj widzimy pierwsze efekty: jedna z firm podpoznańskich interesuje się, a właściwie już złożyła wniosek na grunty w celu inwestycji logistycznej. Możemy powiedzieć, że pierwsze efekty przebudowy tej drogi już mamy. Kolejne firmy wykupują grunty w północnej części gminy, graniczącej z dw 123. Myślę, że przez najbliższe lata będziemy odczuwać namacalne skutki tej inwestycji.

Swoje namacalne wspomnienia z tą drogą jeszcze sprzed przebudowy ma także poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

- Doskonale pamiętam mój pierwszy kontakt, moje pierwsze spotkanie z ówczesną 123-ką. To był rok 2015. Jako świeżo upieczony przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego przyjechałem na zaproszenie burmistrzów Krzyża Wielkopolskiego i Wielenia. Nie było dotychczas ani później takiej sytuacji, żebym w tak krótkim odstępie czasu tyle razy zaorał miską olejową w powierzchnię jezdni, po której jechałem. Mam to w pamięci do dzisiaj.

Stan tej drogi nie tylko negatywnie wpływał na potencjał gospodarczy regionu, lecz także na status społeczny jego mieszkańców. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Przebudowa drogi 123 to namacalny dowód, jak idea zrównoważonego rozwoju się opłaca i jak przynosi pierwsze już wymierne efekty.

O rozwoju gospodarczym, na który wpłynie przebudowa drogi wojewódzkiej 123, mówił także uczestniczący w spotkaniu w Hucie Szklanej Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

- Bardzo cieszy, że w północnej Wielkopolsce oddaliśmy do użytku tak ważną inwestycję. Życzę wszystkim, którzy będą z niej korzystać żeby była bezpieczna i aby służyła rozwojowi tego obszaru. Bo to jest główne zadanie, które wiążemy z realizacją dróg. Ułatwienie rozwoju gospodarczego, społecznego – taka jest rola tego rodzaju inwestycji strukturalnych. Nie tylko polepszenie przejazdu, ale też właśnie ten bodziec rozwojowy, który następuje za rozwojem infrastruktury drogowej.

Adam Bogrycewicz, radny województwa wielkopolskiego z Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że północna Wielkopolska jest dalej niedofinansowana jeśli chodzi o inwestycje drogowe.

- W regionie pilskim mamy 1140 km dróg wojewódzkich. Niespełna 20 km drogi 123 wydawać się może nieznacznym odcinkiem, ale to jest otwarcie na świat dla tej części Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz dla gmin Krzyż Wielkopolski i Wieleń. Imponuje mi jej sprawne i ukończone przed terminem wykonanie. To powinno mobilizować Zarząd Województwa do jeszcze intensywniejszej pracy i wysiłków na rzecz dróg w północnej Wielkopolsce, które w skali województwa są w bardzo złym stanie.

Wracając jeszcze do samej przebudowy, Paweł Katarzyński, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, obrazowo pokazał, że powierzchnia wyremontowanej jezdni na dystansie 17,5 km równa jest obszarowi 16 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Wspomniał także o niecodziennych gościach, którzy odwiedzali i „nadzorowali” pracę drogowców. Była to rodzina żubrów i ryś, któremu nadano imię „Ryszard”.

Podstawowy zakres inwestycji na drodze wojewódzkiej 123 obejmował budowę:

- nowej konstrukcji jezdni

- skrzyżowań wraz ze zmianą geometrii trasy

- dwóch jednoprzęsłowych mostów na rzece Człopica

- przepustów drogowych

- zatok autobusowych

- zjazdów

- chodników

- poboczy i rowów

- kanalizacji deszczowej

- elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego

- oznakowania pionowego i poziomego oraz likwidację przejazdów kolejowych.

Plany inwestycji drogowych na rok 2021 w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

- remont nawierzchni jezdni w ciągu drogi wojewódzkiej nr 133 na odcinku Chełst – Kamiennik, długość: 2,3 km, wartość: 2,1 mln zł

- remont nawierzchni jezdni w ciągu drogi wojewódzkiej nr 133 na odcinku Kamiennik – Kwiejce, długość: 1,8 km, wartość: 96,5 tys. zł

- remont nawierzchni jezdni w ciągu drogi wojewódzkiej nr 180 na odcinku Trzcianka - Wrząca, długość: 1,4 km, wartość: 765 tys. zł

- remont nawierzchni jezdni w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 na dwóch odcinkach pomiędzy Klempiczem a Miłkowem, długość łączna: 3,1 km, wartość: 2,8 mln zł

- budowa ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 181 na odcinku Kawczyn – Chełst – etap II, długość: 310 m, wartość: 280,8 tys. zł

- budowa ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 178 na odcinku Połajewo – Połajewsko, długość: 1 km, wartość: 1,7 mln zł

- przebudowa kanalizacji deszczowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 182 w Brzeźnie, wartość: 110 tys. zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto