18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Nauki w Gimnazjum nr 4 w Pile

Tomasz Borysewicz
Przez zabawę do nauki czyli pokazy zimne jak ciekły azot i rozgrzane do czerwoności jak płonące ławki! Zobacz jak Gimnazjum nr 4 w Pile świętowało II Festiwal Nauki.

14 marca w pilskim gimnazjum przy ul. Kujawskiej był szczególny, ponieważ tego dnia zamiast lekcji, były pokazy, warsztaty i wykłady.

- Zazwyczaj uczą się teorii, a dziś mogą dotknąć, sprawdzić, zbadać, pokroić, podpalić - mówi dyrektor Gimnazjum nr 4, Mariola Skrzyńska.

Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Chemii w Małej Skali Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dofinansowaniu z gminy Piła, gimnazjum zrealizowało projekt Mistrz-Uczeń II Festiwal Nauki.

- Ten szczególny dzień udało się zorganizować dzięki aktywności naszych nauczycieli chemii i fizyki w Warszawie. Odbieramy też to jako wyróżnienie za pracę - dodaje Skrzyńska.

>>> Zobacz także: Zagłosuj na Gimnazjum nr 4 w plebiscycie na najfajniejsze gimnazjum

Przed południem młodzież uczestniczyła w szkolnych warsztatach m.in biologicznych, geograficznych, matematycznych i filmowych. W między czasie odbywały się pokazy naukowe "Niskie temperatury", czyli zabawy z ciekłym azotem, a pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali UMK z Torunia przygotowali pokaz chemiczny, na którym można było stanąć oko w oko z zielonym albo pomarańczowym ogniem.

- Centrum Nauki Kopernik jest bardzo otwarte na współpracę ze szkołami, dlatego nam się udało zorganizować Festiwal Nauki - chwali Joanna Blajchert, nauczycielka chemii. - Uczniowie są zafascynowani, zaciekawieni i widać, że czekali na takie zajęcia - dodaje.

Gimnazjaliści byli zachwyceni pokazami i warsztatami.

- Niektóre rzeczy były powtórzeniem do testów. Osobiście najbardziej podobały się warsztaty chemiczne, kiedy podpalaliśmy ławki - mówi gimnazjalistka, Monika Wojtowicz.

Z festiwalu zadowolony był także Kamil Okulski: - Jest rewelacyjny! Takie eksperymenty, jak np. z ciekłym azotem są o wiele ciekawsze dla młodych ludzi, niż czytanie podręcznika! - mówi. Dodaje także, że takich dni jak Festiwal Nauki powinno być więcej, ponieważ nastolatkowie o wiele więcej z nich wynoszą.

>>> Zobacz także: Światło będzie "sterować" uczniami

Jak Centrum Nauki Kopernik zapamięta pilskich uczniów? - Młodzież z gimnazjum i dzieci z podstawówki są bardzo... żywe! Bardzo ochoczo starają się uczestniczyć w pokazie. To jest bardzo pozytywne! - mówi Lucjan Staszewski, animator CNK w Warszawie.

Już teraz Gimnazjum nr 4 zaprasza na wystawę eksperymentów, która odbędzie się za miesiąc, także z pomocą warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Szczegóły podamy już wkrótce na portalu pila.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto