Inżynieria przyszłości na Podchorążych: nowy kompleks laboratoriów

Artykuł sponsorowany Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile
Fot. Robert Judycki
Kosztował 5 mln złotych i powstał dla tych, którzy w przyszłości będą bezcenni na rynku pracy. Mowa o nowoczesnym kompleksie laboratoriów dla przyszłych inżynierów, który ruszył w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile razem z nowym rokiem akademickim.   

Powiedzieć, że to zmodernizowany i doposażony kompleks laboratoriów na terenie campusu przy Podchorążych to nowa jakość kształcenia na studiach inżynierskich, która pozwoli na prowadzenie zajęć na wysokim, akademickim poziomie, to stwierdzić oczywistą oczywistość. To nie tylko nowa jakość, ale także zupełnie nowe perspektywy.   
Stwarza możliwości prowadzenia prac badawczych nie tylko pracownikom naukowym, ale także studentom, którzy będą mogli realizować ciekawe projekty i prezentować je później na konferencjach naukowych. Jeszcze w tym roku ma powstać koło naukowe z zakresu badań materiałów eksploatacyjnych oraz metaloznawstwa, którego opiekunem będzie dr Małgorzata Kastelik - mówi dr Marta Chudzicka-Adamczak, kierownik Katedry Inżynierii Mechanicznej.  

Modernizacja objęła bowiem nie tylko istniejące już laboratoria. Stworzono także od podstaw zupełnie nową pracownię - Laboratorium Inżynierii Produkcji. Było to możliwe dzięki przebudowie budynku i pozyskaniu dodatkowych 160 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na tym dodatkowym metrażu zyskały wszystkie pracownie. Także te, które posiadały już na tyle nowoczesne wyposażenie, że nie wymagały dodatkowych zakupów. Teraz wszystkie pracownie są na tym samym wysokim poziomie.   
Na udaną modernizację laboratoriów złożyła się wspólna praca całego zespołu Katedry Inżynierii Mechanicznej – mówi dr Marta Chudzicka-Adamczak. – Dzięki tej współpracy wszystkie laboratoria zostały doposażone w takim samym stopniu, bez wyróżniania w sposób szczególny pojedynczych pracowni. Ta jednomyślność w działaniu pozwoliła nam spełnić nasze marzenia. 

Absolutna nowość w kompleksie to wspomniane już Laboratorium Inżynierii Produkcji, które zostało stworzone od podstaw. Pojawił się w nim m.in. symulator spawania, który pozwala poznać techniki spawalnicze bez narażania się na toksyczne substancje i promieniowanie UV. Na wyposażeniu laboratorium znalazła się także wtryskarka laboratoryjna do wykonywania próbek do badań wytrzymałościowych. Trafiły tu również prace dyplomowe studentów, w tym obroniony w lipcu model linii sortującej, który przyda się na ćwiczeniach.   

W Pracowni Metrologii pojawił się profilometr do określania chropowatości materiałów oraz skaner 3D, który pozwala na niezwykle precyzyjne pomiary skomplikowanych elementów. Dodatkowo w najbliższym czasie pracownia zostanie doposażona w nowoczesną maszynę współrzędnościową. Urządzenia te pozwalają na prowadzenie zajęć laboratoryjnych zgodnie z najnowszymi wymogami jakości kształcenia przyszłych specjalistów z działu jakości. 
Stacja Kontroli Pojazdów wzbogaciła się z kolei o najnowocześniejszą w regionie linię diagnostyczną, co pozwoli studentom poznać w praktyce najnowsze metody i analizy wykorzystywane w diagnostyce pojazdów. Zyskała również na renomie sama stacja, z której usług korzystają również mieszkańcy.   

Nowy sprzęt pojawił się również w Laboratorium Termodynamiki do którego trafiło urządzenie do analizy przewodnictwa cieplnego dla wybranych materiałów konstrukcyjnych oraz urządzenie do określania parametrów pracy czynnika sprężanego i rozprężanego, a także przemian termodynamicznych. 

Z kolei na wyposażeniu jednej z dwóch Pracowni Eksploatacyjnych znalazł się spektrometr do oznaczania zanieczyszczeń w olejach silnikowych. Przy jego pomocy można nie tylko ocenić jakość olejów, ale także monitorować stan zużycia silnika. Do tej samej pracowni trafił także mikrotwardościomierz, którym sprawdza się mikrotwardość metali.   

Natomiast w Laboratorium Silnikowym wraz Hamownią studenci będą mogli uczyć się wszystkiego o silnikach na innowacyjnych stanowiskach, które posiadają najbardziej współczesne elementy konstrukcyjne, a mianowicie układy zasilania, sterowania, monitorowania oraz układy analizy spalin. 

Nowoczesny kompleks laboratoriów kosztował 5 mln złotych, z czego ponad 3,4 mln złotych na jego rozbudowę i doposażenie wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. I nieprzypadkowo to właśnie wiceminister prof. Grzegorz Wrochna był tym, który 5 października br. przeciął wstęgę oficjalnie otwierając nowy budynek dla inżynierów. 

Dodaj ogłoszenie