Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II: podążamy papieskimi śladami w naszym regionie

Agnieszka Kledzik, DB
Pomnik papieski, tzw. "placek"
Pomnik papieski, tzw. "placek" Archiwum
Wierni czekali na to od dawna. 27 kwietnia papież Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. W tym dniu będziemy razem: w Rzymie, na pl. Zwycięstwa w Pile, w kościołach.W naszym regionie nie brakuje papieskich śladów.

Na ten dzień czekali wierni nie tylko z Polski. W niedzielę 27 kwietnia nasz papież, Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Proces kanonizacyjny rozpoczął się jeszcze za Benedykta XVI, zaledwie rok i 11 dni od śmierci papieża Polaka. Już 1 maja 2011 roku na pl. Świętego Piotra w Rzymie wierni brali udział w beatyfikacji naszego papieża. Teraz pojechali, by usłyszeć, że papież Polak jest świętym.

Santo Subito, Jan Paweł II dla wielu święty zaraz po śmierci

Podczas pogrzebu Jana Pawła II w Watykanie wierni mieli transparenty z napisami "Santo Subito". Dla wielu kanonizacja będzie tylko formalnością, ludzie wierzyli, że papież Polak był świętym już za życia, a po jego śmierci modlili się za jego wstawiennictwem. I do dziś są przekonani, że dzięki Janowi Pawłowi II wymodlili cud.

Siostra Benona, serafitka z zakonu w Chodzieży od pawie sześciu lat nie ma problemu z chodzeniem i udało jej się uniknąć operacji. Zakonnica wierzy, że została uzdrowiona dzięki modlitwom do naszego papieża.
W 2008 roku siostra przebywała w pilskim szpitalu Ars Medical. Nie mogła chodzić. Lekarze twierdzili, że konieczna jest operacja. Zakonnica czekała na nią ze strachem. Ale pewnego dnia w jej ręce trafiła gazeta z wizerunkiem Jana Pawła II na okładce. W środku był tekst o osobach, które zostały uzdrowione dzięki modlitwom do papieża. W nocy, po przeczytaniu artykułu, siostra postanowiła modlić się do Ojca Świętego o wstawiennictwo u Boga. Nie miała nic do stracenia. Prosiła, by mogła chodzić o własnych siłach. W nocy poczuła, że ból ustaje. Spróbowała usiąść na łóżku, potem ostrożnie wstała. Mogła chodzić! Płakała ze szczęścia... Rano o wszystkim opowiedziała lekarzom. Po kolejnym badaniu tomografem komputerowym okazało się, że operacja nie jest potrzebna, że na razie wystarczy rehabilitacja. Od tamtych wydarzeń minęło prawie sześć lat.

- Codziennie w modlitwach dziękuję Ojcu Świętemu za otrzymane łaski, za to, że mogę chodzić - mówi siostra Benona i dodaje, że kanonizacja Jana Pawła II to dla niej ogromna radość. Ale zakonnica przyznaje, że również Jan XXIII, który zostanie przyjęty w poczet świętych w tym samym dniu, co papież Polak, przyczynił się do uzdrowienia jej matki.

- Mama chorowała na raka, była w ciężkim stanie. Arcybiskup Antoni Baraniak przekazał relikwie Jana XXIII, które ułożyłam mamie pod poduszką. Została też odprawiona msza w intencji jej powrotu do zdrowia. Od tamtych wydarzeń mama żyła jeszcze 25 lat, zmarła mając 84 lata!

Papieskie ślady w naszym regionie
Jan Paweł II pozostawił w naszych stronach wiele materialnych śladów. Należy do nich m.in. list, jeden z ostatnich podpisanych przez papieża Polaka, który już po jego śmierci trafił do zespołu folklorystycznego Krajniacy z Wielkiego Buczka (pow. złotowski).

Członkowie zespołu wysłali papieżowi swoją płytę, na której śpiewali o tym, jak zakwitły modraki - tak po krajeńsku nazywa się chabry. Chcieli zrobić przyjemność Ojcu Świętemu, przypominając mu ojczyste krajobrazy. Nie liczyli na odpowiedź. A jednak, ona nadeszła, wraz z wiadomością o jego śmierci. Kopertę z pieczątka Watykanu drżącymi rękoma otwierała dr Jowita Kęcińska, regionalistka i szefowa zespołu. Obok pozdrowień i podziękowań za płytę od kardynała Stanisława Dziwisza, był dopisek odręczny Jana Pawła II: "z serdecznymi życzeniami, Wielkanoc 2005 Jan Paweł II". Krajniaczkom popłynęły wówczas po policzkach łzy wzruszenia.

Z samą Piłą wiąże się jeszcze jedna opowieść przypominająca o Janie Pawle II. Pilski salezjanin Stanisław Skopiak rozpowszechnił ulubioną piosenkę papieża "Barkę". Gdy ksiądz Stanisław studiował w Rzymie, spotkał tam Oskara Rodrigueza Maradiagę, późniejszego kardynała. Maradiaga nosił ze sobą śpiewnik z hiszpańską piosenką "Poławiacze ludzi". Pieśń spodobała się polskiemu księdzu, który już w Polsce dokładnie 40 lat temu wraz ze swym przyjacielem ks. Stanisławem Szmidtem przełożyli pieśń na język polski i zmienili linię melodyczną. Dziś ta pieśń znana jest jako "Barka" stała się ulubioną piosenką Ojca Świętego i rozpowszechniła się w tej wersji na całym świecie.

Okolice Piły były znane ojcu świętemu. Jeszcze jako ksiądz Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedził nasze tereny. Jako miłośnik kajakarstwa przepływał Gwdą i jak opowiadają najstarsi pilanie, jego kajak wywrócił się na wysokości dzisiejszego klubu Molino. W Pile nie gościł długo, znacznie dłużej przebywał w rezerwacie Rurzycy. Tam przyjaciele zaprosili go na biwak. Było to w lipcu 1978 roku.

- Trudno mu się dziwić, bo w dolinie Rurzycy jeziora są czyste, przyroda nieskalana, na pewno dobrze się tu czuł - przekonuje Paweł Kałużyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Płytnica.

Rok później Karol Wojtyła był już kardynałem, a jego przyjaciele ze spływu znów spotkali się w tym samym miejscu, nad brzegiem malowniczego jeziora Krępsko Średnie i postawili mu pierwszy na świecie pomnik. Nie był okazały. To okrągły betonowy obelisk, wyłożony kamieniami polnymi, przez swój kształt bywa nazywany "plackiem". Na drzewie zawiesili też krzyż. Dopiero w 2003 roku, brzozowy krucyfiks zastąpiono większym z wyrzeźbioną głową Chrystusa, a zamiast ramion krzyż miał dwa wiosła. Miało to upamiętniać zamiłowanie papieża do wypraw kajakowych. Od ponad dwudziestu lat szlak rzeki Rurzycy, którym wówczas przepłyną Karol Wojtyła nosi nazwę szlaku Jana Pawła II.

1 maja o godz. 13. w tym miejscu zostanie odprawiona msza święta. Na polanie zbiorą się okoliczni mieszkańcy, ale też turyści, którzy pamiętają o tych wydarzeniach.

Przeżyjmy razem kanonizację papieża Jana Pawła II i Jana XXIII na pl. Zwycięstwa
27 kwietnia pilanie będą mogli wspólnie oglądać transmisję z mszy kanonizacyjnej. Na pl. Zwycięstwa, obok figury papieża Polaka, stanie telebim. Transmisja rozpocznie się o godzinie 10. Zostanie poprzedzona wspólną modlitwą i wspomnieniem o życiu błogosławionych. Z kolei o godzinie 19. w kościele pw. Św. Rodziny wystąpi kapela góralska "Ondraszki", która przygotuje program poświęcony Janowi Pawłowi II. O godzinie 21. odprawiony zostanie Apel Jasnogórski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto