Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Św. Jana Paweł II bywał w Pile. Pewnego razu wypadł z kajaku - jakie jeszcze miał u nas przygody? Dziś mija 18 lat od Jego śmierci

Martin Nowak
Martin Nowak
Arch. naszemiasto.pl
W niedzielę 2 kwietnia mija 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Wspominamy Papieża Polaka, któremu obca nie była Piła i jej okolice. Co po sobie zostawił?

Mija 18 lat od śmierci Jana Pawła II, ale Papież Polak wciąż żyje w sercach wielu osób. Co łączy go z Piłą?

Pomniki

W Pile upamiętnia go nazwa ronda, a także pomniki m.in. ten na Placu Zwycięstwa, który w 2018 roku - w 40 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, ktoś obrzucił jajkami.

Kanonizacja Jana Pawła II

Pamiętacie kwiecień 2017 roku? Wówczas odbyła się Kanonizacja Jana Pawła II, która była transmitowana na telebimie na pl. Zwycięstwa w Pile. Aby wierni mogli ją obejrzeć, w kościołach zostały odwołane msze. Na placu przy pomniku papieża Polaka ustawiono telebim i krzesła oraz trybuny.

Ostatni list

Jan Paweł II pozostawił w naszych stronach wiele materialnych śladów. Należy do nich m.in. list, jeden z ostatnich podpisanych przez papieża Polaka, który już po jego śmierci trafił do zespołu folklorystycznego Krajniacy z Wielkiego Buczka (pow. złotowski).

Członkowie zespołu wysłali papieżowi swoją płytę, na której śpiewali o tym, jak zakwitły modraki - tak po krajeńsku nazywa się chabry. Chcieli zrobić przyjemność Ojcu Świętemu, przypominając mu ojczyste krajobrazy. Nie liczyli na odpowiedź. A jednak, ona nadeszła, wraz z wiadomością o jego śmierci. Kopertę z pieczątka Watykanu drżącymi rękoma otwierała dr Jowita Kęcińska, regionalistka i szefowa zespołu. Obok pozdrowień i podziękowań za płytę od kardynała Stanisława Dziwisza, był dopisek odręczny Jana Pawła II: "z serdecznymi życzeniami, Wielkanoc 2005 Jan Paweł II". Krajniaczkom popłynęły wówczas po policzkach łzy wzruszenia.

Barka

Z samą Piłą wiąże się jeszcze jedna opowieść przypominająca o Janie Pawle II. Pilski salezjanin Stanisław Skopiak rozpowszechnił ulubioną piosenkę papieża "Barkę". Gdy ksiądz Stanisław studiował w Rzymie, spotkał tam Oskara Rodrigueza Maradiagę, późniejszego kardynała. Maradiaga nosił ze sobą śpiewnik z hiszpańską piosenką "Poławiacze ludzi". Pieśń spodobała się polskiemu księdzu, który już w Polsce wraz ze swym przyjacielem ks. Stanisławem Szmidtem przełożyli pieśń na język polski i zmienili linię melodyczną. Dziś ta pieśń znana jest jako "Barka" stała się ulubioną piosenką Ojca Świętego i rozpowszechniła się w tej wersji na całym świecie.

Spływy kajakowe i biwak papieża w Pile

Okolice Piły były znane ojcu świętemu. Jeszcze jako ksiądz Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedził nasze tereny. Jako miłośnik kajakarstwa przepływał Gwdą i jak opowiadają najstarsi pilanie, jego kajak wywrócił się na wysokości dzisiejszego klubu Molino. W Pile nie gościł długo, znacznie dłużej przebywał w rezerwacie Rurzycy. Tam przyjaciele zaprosili go na biwak. Było to w lipcu 1978 roku.

Rok później Karol Wojtyła był już kardynałem, a jego przyjaciele ze spływu znów spotkali się w tym samym miejscu, nad brzegiem malowniczego jeziora Krępsko Średnie i postawili mu pierwszy na świecie pomnik. Nie był okazały. To okrągły betonowy obelisk, wyłożony kamieniami polnymi, przez swój kształt bywa nazywany "plackiem". Na drzewie zawiesili też krzyż. Dopiero w 2003 roku, brzozowy krucyfiks zastąpiono większym z wyrzeźbioną głową Chrystusa, a zamiast ramion krzyż miał dwa wiosła. Miało to upamiętniać zamiłowanie papieża do wypraw kajakowych. Od ponad dwudziestu lat szlak rzeki Rurzycy, którym wówczas przepłyną Karol Wojtyła nosi nazwę szlaku Jana Pawła II.

Św. Jana Paweł II bywał w Pile. Pewnego razu wypadł z kajaku...

Wiec poparcia dla Ukrainy. Frekwencja dopisała w Łobżenicy [...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto