Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja PKP S.A. Piła przejmie zabytkową parowozownię

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Dobre wieści dla miłośników kolei i nie tylko. Spółka Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna przekaże obiekt zabytkowej parowozowni nieodpłatnie gminie Piła. To dobry ruch w kierunku, aby po remoncie przywróć życie temu obiektowi m.in. poprzez wydarzenia kulturalne.

Rozmowy na temat przejęcia obiektu przez miasto prezydent Piły toczył już od kilku lat. Po wielu nieudanych próbach w końcu pojawiła się nadzieja . PKP S.A. pozytywnie przyjęła gminny projekt rewitalizacji obiektu, jednak początkowo proponowała odpłatne przekazanie zabytkowych nieruchomości, a następnie nieodpłatne korzystanie na podstawie umowy.

-Od bardzo dawna czyniliśmy starania nawet ze społecznikami by ta Parowozownia nie przeszła do historii. Myślę, że na tym etapie udało się bardzo dużo zrobić. Przypomnę, że nasz wniosek, aby wpisać ten obiekt do rejestru zabytków to taki kluczowy moment, który pomógł nam, aby zabezpieczyć ten obiekt przed rozbiórką. Wydawało się w pewnym momencie, że jego los jest przesądzony. Kolejnym etapem przygotowań były wnioski do PKP o jak najszybsze zrobienie remontu dachu. W pewnym momencie nawet zagroziliśmy skierowaniem sprawy do prokuratury, ponieważ obiekt był zabytkowy i wpisany do rejestru zabytków – a dach nadal był dziurawy. To dało skutek i dach naprawiono i jest bezpiecznie. Następnym elementem tych trudnych rozmów była prośba, abyśmy ten obiekt przejęli na własność. Przez długi czas słyszeliśmy informację o kwocie, za którą ten obiekt moglibyśmy nabyć. Oczywiście kuriozalne byłoby, aby miasto, które chce ratować zabytek miałby za to płacić. W styczniu napisałem list. wskazany przez Państwa brak możliwości remontu niniejszego obiektu oraz dofinansowania na ten cel, skutkuje koniecznością szukania wsparcia finansowego na zagospodarowanie kompleksu zabytkowej parowozowni w funduszach zewnętrznych. Jednocześnie gmina pozyskane środki finansowe może przeznaczać na nieruchomości, co do których posiada pełne prawo do dysponowania, zaś prawo do nieodpłatnego korzystania z nieruchomości na podstawie umowy takim prawem nie jest – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. Mamy jednak dobre wiadomości, bo PKP S.A., pozytywnie odpowiedziała na moją propozycję nieodpłatnej komunalizacji zabytkowej parowozowni. Spółka jest zainteresowana współpracą z pilskim samorządem i podejmie działania w kierunku przekazania nieruchomości w trybie art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", który pozwala PKP na nieodpłatne przekazanie mienia, między innymi jednostkom samorządu terytorialnego. Jeśli tak się stanie to będą mogły tu się odbywać inicjatywy od wydarzeń kulturalnych. Tutaj bardzo liczę na współpracę z podobnym muzeum z Jaworzyna Śląskiego. Projektów i pomysłów nam nie brakuje. Będziemy je zbierać. Szacujemy, że koszt przywrócenia do użytkowania może wynieść 10 milionów, które będzie można pozyskać z różnych źródeł.- dodaje prezydent Głowski.

Jak wykazały badania Biura Studiów i Dokumentacji Zabytków Techniki we Wrocławiu, Pilska Parowozownia, która powstała w latach 1870-1874 jest jedyną ocalałą i najstarszą w Europie. Ze względu na jej walory historyczno-techniczne została wpisana w rejestr zabytków województwa wielkopolskiego. Mimo to ciągle niszczeje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest decyzja PKP S.A. Piła przejmie zabytkową parowozownię - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto