Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo ruszy kwalifikacja wojskowa. Co warto wiedzieć?

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Pierwszy kwartał nowego roku to czas na nowe decyzje i wyzwania. Wielkopolanie, którzy marzą o włożeniu munduru, mogą rozpocząć realizowanie postanowień od kwalifikacji wojskowej, która rusza 4. kwietnia. Może to być pierwszy - formalny krok do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa – atrybut dorosłości!

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Zaletą WOT jest możliwość połączenia nauki, pracy i studiów ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Dodatkowo, młodzi ludzie zdobywają w ten sposób kolejne doświadczenia.

- Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4. kwietnia i potrwa do 8. lipca obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. Do takiej kwalifikacji przystąpią także osoby z województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać krok w dorosłość, a jego symbolem będzie otrzymanie książeczki wojskowej - informuje ppor. Anna Jasińska- Pawlikowska.

Przyjdź na kwalifikacje – poznaj 12 WBOT i porozmawiaj z rekruterem!

Tegoroczna kwalifikacja, podobnie jak poprzednie jest doskonałą szansą, by dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów 12 WBOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach.

- Są to żołnierze, którzy doskonale wiedzą, jak przygotować ochotnika do szkolenia podstawowego czy wyrównawczego. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą cztery bataliony - 122 blp w Dolaszewie, 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Bataliony rozmieszczone są w dwóch województwach- wielkopolskim oraz lubuskim. Przyszli żołnierze trafią do batalionu, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania - mówi ppor. Anna Jasińska- Pawlikowska.

Uproszczony system naboru

Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem.

- Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. Służba w WOT daje możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Wszystkich zainteresowanych służbą w 12 WBOT zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi rekruterami, których z łatwością można znaleźć tutaj: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ - dodaje ppor. Anna Jasińska- Pawlikowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto