Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już po uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 511. urodzin Piły. Franciszek Langner został Honorowym Obywatelem Miasta Piły

Martin Nowak
Martin Nowak
To było wyjątkowe posiedzenie radnych miejskich w Pile, bo odbyło się z okazji 511. urodzin Piły. Podczas sesji gościł Franciszek Langner, który odebrał Honorowe Obywatelstwo Miasta Piły.

Uroczysta Sesja Miasta Piły

Radni Rady Miasta Piły - w poniedziałek 4 marca - spotkali się podczas uroczystej sesji w Regionalnym Centrum Kultury. Okazją ku temu były 511. urodziny miasta.

Obradom przewodziła Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły. Pokazała - w formie prezentacji multimedialnej - jak w ostatnich latach zmieniła się Piła, jaki wkład włożono w jej rozwój.

Głównym punktem sesji było nadanie Franciszkowi Langnerowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piły. Franciszek Langner to legenda pilskiej „Solidarności".

Franciszek Langner, przyszedł na świat 2 października 1955 roku. w Pile. Ukończył ZSZ przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile. Od 1969 do 1974 roku był pracownikiem ZNTK. Od 1974 do 1982 roku pracował w Zakładzie Sprzętu Oświetleniowego Polam Piła. Był współorganizatorem struktur NSZZ "Solidarność" w Pile i regionie pilskim.

- W dniach 27 - 30 sierpnia 1980 roku, powodowany wydarzeniami w kraju oraz własnymi przekonaniami, stanął na czele trzydniowego strajku okupacyjnego w ZSO Polam - Piła. Od września do listopada 1981 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w woj. pilskim. Po rezygnacji z pełnionej funkcji przewodniczący Komisji Zakładowej w ZSO Polam - Piła. Współzałożyciel pisma "Solidarność Polamowska" oraz "Serwisu Informacyjnego" Komisji Zakładowej; redaktor broszury "Bruk był naszym przyjacielem" skonfiskowanej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 16.07.1981 r. Objęty postępowaniem sądowym za złamanie ustawy o cenzurze, umorzonym 13.12.1981 r. Internowany 13.12.1981 r. w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Osadzony w Zakładzie Karnym we Wronkach, Gębarzewie (uczestnik 3 - dniowej głodówki) i Kwidzynie (uczestnik 13 - dniowej głodówki). Zwolniony z internowania 04.12.1982 roku. Zwolniony z pracy w ZSO Polam - Piła. Po uwolnieniu kontynuował działalność w strukturach podziemnych NSZZ „Solidarność”. Współorganizator druku i kolportażu pism, broszur, ulotek i literatury niezależnej. Założyciel pisma "Robotnicy 83" i "Protest". Współpracownik "Radia Solidarność". Organizator pomocy prawnej i materialnej dla osób prześladowanych z powodów politycznych. W marcu 1985 r. aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych wiadomości, które mogły wyrządzić poważne szkody w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej". Wyrokiem Sądu Rejonowego w Pile skazany na dwa lata pozbawienia wolności. W wyniku wniesionej rewizji Sąd Wojewódzki w Poznaniu skrócił wyrok do 1 roku pozbawienia wolności. Franciszek Langner przebywał w areszcie śledczym w Poznaniu i w Szamotułach. W 1986 i 1987 roku skazany przez Kolegium do Spraw Wykroczeń w Pile na karę grzywny za kolportaż wydawnictw niezależnych. nwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa od 13.10.1980 r. do 02.11.1989 r. Współpracownik Regionalnej Komisji Wykonawczej "Solidarność" Region Piła Tymczasowego Zarządu Regionu "S" Wielkopolska w Poznaniu , Regionalnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu, Solidarności Walczącej w Pile. Na skutek kasacji wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy - Izba Karna, orzeczeniem z dnia 13 lipca 1997 r. sygn. akt V KKN 301/96 zmienił zaskarżony wyrok, uniewinniając Franciszka Langnera od popełniania zarzucanych mu czynów -

czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Piły Franciszkowi Langnerowi.

W 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Franciszka Langnera Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2022 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski ze względu na prowadzoną działalność, mającą na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

- Przyznanie Franciszkowi Langnerowi przez Radę Miasta Piły tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Piły będzie wyrazem uznania dla wszystkich osób, które w latach 1980 - 1989, nie bacząc na represje, kontynuowały czynnie, w sposób pokojowy, walkę na rzecz niepodległego bytu państwowego -

przed uroczystą sesją informowali miejscy radni. I w poniedziałek 4 marca tak właśnie się stało.

Warto dodać, że o oprawę muzyczną i artystyczną podczas posiedzenia Rady Miasta Piły zadbali uczniowie pilskich szkół.

Wszyscy honorowi obywatele:

  • Roman Zaranek - (2000 r.)
  • Andrzej Śliwiński - (2001 r.)
  • Marek Borowski - (2002 r.)
  • Stanisław Kozłowski - (2003 r.)
  • Bogdan Toboła - (2004 r.)
  • Henryk Pankau - (2004 r.)
  • Zygmunt Boras - (2004 r.)
  • Bernard Wojciechowski - (2005 r.)
  • Roman Dąbrowski - (2005 r.)
  • Tadeusz Winkowski - (2006 r.)
  • Stanisław Styrna - (2007 r.)
  • Jan Gruchała - (2008 r.)
  • Kazimierz Pająk - (2009 r.)
  • Franciszek Leszczyszyn - (2010 r.)
  • Aleksandra Błażejewska - (2011 r.)
  • Bronisław Komorowski - (2013 r.)
  • Hans Nielsen - (2018 r.)
  • Franciszek Langner - (2024 r.)
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto