Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkudziesięciu zawodników rywalizowało w Pile podczas LOTTO Grand Prix Polski modeli latających

Marek Wolski
Marek Wolski
Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali dobrą organizację i atmosferę zawodów. W LOTTO Grand Prix Polski rywalizowały modele szybowców przygotowane przez przedstawicieli silnych ekip wystawionych przez aerokluby: Gliwicki, Suwalski, Poznański, Lubelski, Białostocki oraz Ziemi Pilskiej.

Wśród seniorów zwyciężył Zenon Mokras, który przyjechał z Niemiec, najlepszym juniorem okazał się Marcel Mandziak z Model Club Aero Środa Wielkopolska, reprezentant Aeroklubu Poznańskiego. Rywalizację drużynową również zwyciężył klub ze Środy Wielkopolskiej.

Najdłuższą trasę do pokonania na zawody w Pile mieli zawodnicy z Sekcji Modelarskiej UKS „Jedynka” Hrubieszów.

Jesteśmy najdalej na wschód wysuniętym miastem Unii Europejskiej. Do granicy z Ukrainą mamy tylko ok. 3 kilometrów. Startujemy w klasach modeli F1A Standard oraz w klasach mistrzowskich F1A i F1B szybowców z napędem gumowym i elektrycznym

- wyjaśnia Leszek Kryszczuk, instruktor Sekcji Modelarskiej z Hrubieszowa.

Aby model szybowca dobrze latał i osiągał wyniki trzeba poświęcić na jego budowę kilka miesięcy czasu i później tyle samo na jego oblatanie i zgranie się z modelem, żeby zawodnik czy instruktor „poczuł” szybowca i umiał rozpoznać, że w danym momencie jest w termice, czyli w najlepszych warunkach, które pozwalają osiągnąć na zawodach maksymalny czas lotu.

Organizatorem zawodów był Pilski Klub Modelarzy Lotniczych.

Uzyskaliśmy, dzięki pomocy posła PiS Marcina Porzucka, wsparcie Totalizatora Sportowego, stąd nazwa LOTTO Grand Prix Polski. Mam nadzieję na dalszą współpracę z tym sponsorem

– podkreśla Ryszard Lewandowski, prezes klubu.

Pilski Klub Modelarzy Lotniczych od czterech lat jest w ścisłej krajowej czołówce. Jego zawodnicy zdobywali tytuły drużynowych i indywidualnych mistrzów Polski w szybowcach oraz trzykrotnie Puchar Polski.

Nie ma w Pile drugiego klubu z takim osiągnięciami sportowymi na tak wysokim poziomie. Ja wiem, że to nie piłka nożna i popularność nie ta sama, ale dziękujemy i liczymy na dalszą dobrą współpracę z lokalnymi samorządowcami

– dodaje Ryszard Lewandowski.

Najważniejsze nazwiska pilskiego modelarstwa lotniczego to: Hubert Niezborała, Dariusz Stężalski, Jakub Jaraczewski, Ryszard Lewandowski, Jan Katzban i od niedawna Tymon Niezborała, który startuje w kategorii juniorów.

Zawody były bardzo emocjonujące i stały na wysokim poziomie. W trzeciej kolejce lotów, a w sumie rozegrano ich pięć, nagle zmieniła się termika, wiatr przyspieszył i mniej doświadczeni zawodnicy zrobili tzw. „wtopy”. Jednak czołówka dalej wykonywała maksymalnie punktowane loty.
Wiatr spowodował, że sędziowie skrócili czas lotów do 120 s.

Jak wyjaśnia Eugeniusz Umański, na co dzień instruktor modelarstwa w MDK w Trzciance, zadaniem sędziego jest zmierzenie czasu lotu szybowca od momentu wyczepienia się z holu do chwili, kiedy dotknie ziemi lub innej przeszkody.

Każdy model ma zamontowany zegar, który pilnuje czas lotu, ale jak się zegar zatnie, to przy odpowiedniej termice szybowce potrafią pokonywać duże odległości. Zdarzyło się, że jeden model doleciał z Piły aż pod Nakło.

Podczas tych zawodów na szczęście takich „uciekinierów” nie było.

W Pile jest dobre lotnisko dla modelarzy. Może trochę za blisko jest las i stąd czasami pojawiają się turbulencje, które wpływają na lot szybowców. Najważniejszy jest moment i technika startu, żeby we właściwym momencie i prawidłowo wyciągnąć holem model na odpowiednią wysokość

– dodaj Roman Gołubowski z Aeroklubu Białostockiego, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski, który do Piły przyjechał razem z wnukami Michałem i Mikołajem, którzy startowali w kategorii juniorów.

Modele szybowców być może jeszcze raz ujrzymy w tym sezonie w Pile.
Pod koniec sierpnia w Broczynie/k. Czaplinka odbędą się Mistrzostwa Polski w tej klasie, a Piła jest wyznaczona jako lotnisko rezerwowe.

LOTTO Grand Prix Polski – klasyfikacja końcowa

seniorzy

  1. Zenon Mokras
  2. Hubert Niezborała, Aeroklub Ziemi Pilskiej, Pilski Klub Modelarzy Lotniczych
  3. Jan Katzman, Aeroklub Ziemi Pilskiej, Pilski Klub Modelarzy Lotniczych

juniorzy

  1. Marcel Mandziak, Aeroklub Poznański, Model Club Aero Środa Wielkopolska
  2. Marek Mandziak, Aeroklub Poznański, Model Club Aero Środa Wielkopolska
  3. Paweł Gumieniak, Aeroklub Lubelski, Sekcja Modelarska UKS „Jedynka” Hrubieszów.

drużyny

  1. Aeroklub Poznański, Klub Aero Środa Wielkopolska
  2. Aeroklub Ziemi Pilskiej, Pilski Klub Modelarzy Lotniczych
  3. Klub Modelarski MDK Bochnia
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto