Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klempicz, Malita, Bukowina i zarazki. Co jeszcze? Tygodnik w cytatach (1987 r.)

Wojciech Dróżdż
Wojciech Dróżdż
Wakacje A.D. 1987 były upalne i obfitujące w gorące tematy. Część z nich dotyczyła plaży nudystów na pilskich Jelonkach i budowy elektrowni atomowej w Klempiczu. Swoje (jak zawsze wesołe) trzy grosze dorzucił Marek Malita. Zapraszam na kolejną, błyskawiczną podróż w czasie

Nr 389, 5.07.1987 r.

Co jakiś czas dobiegają nas wieści o pożarach spowodowanych samozapaleniem się odbiorników telewizyjnych. W tym roku – jak poinformowano nas w Wojewódzkiej Komendzie Straży Pożarnych w Pile – odnotowano już osiem tego typu pożarów. Spłonęły trzy czarno – białe i pięć kolorowych telewizorów. Przyczyną pożarów było zwarcie urządzeń elektrycznych w odbiornikach. (zp)

Nr 390, 12.07.1987 r.

„Hermes” to nazwa uruchomionego niedawno w Pile domu handlowego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego. Po blisko 10 latach budowy, 24 czerwca br. w obecności przedstawicieli najwyższych władz województwa otwarto placówkę, która w znacznej mierze powinna ułatwić pilanom zakupy, przede wszystkim mebli i sprzętu radiowo – telewizyjnego.

Nr 391, 19.07.1987 r.

Przed rokiem niewielka grupka pilskich naturystów zainaugurowała działalność plaży naturystycznej nad jeziorem Jelonki. (…) W istocie szumna nazwa „plaża naturystów” dotyczyła niewielkiego zakątka, na którym mieściło się zaledwie kilka osób. Pozostałe, bardziej obszerne miejsca do plażowania okupowane były przez zwolenników kostiumów kąpielowych. (…) Zainteresowanie ruchem naturystycznym zdaje się jednak zataczać coraz szersze kręgi zarówno w kraju, jak i w naszym regionie. Nic w tym dziwnego. Kto raz spróbował wyzwolić się z niewoli zbędnego wstydu, kto zaznał naturalnego, nieskrępowanego kontaktu ciała ze słońcem, wodą, powietrzem, ten z niechęcią będzie wracał na tchnącą pruderią zwykłą, „tekstylną” plażę. (Mirosław Bocian)

Nr 391, 19.07.1987 r.

Czwartek, 2 lipca: kolejny upalny dzień tegorocznego lata. W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pile już od samego rana panował ruch jak na Marszałkowskiej. Urywały się telefony. Na szczęście nie było jeszcze sygnału o poważniejszym zatruciu. (…) Przed ósmą ekipy kontrolne jedna po drugiej wyjeżdżają na rutynową kontrolę stanu sanitarnego województwa. (…) Grażyna Konieczna i Barbara Gomulak z działu żywienia i żywności pojechały do Wągrowca. Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy. Niedawno „Sanepid” pozamykał w tym mieście wszystkie piekarnie, niedawno pogonił brudasów. Jak będzie tym razem? (…) - Dzisiejsza lustracja raz jeszcze potwierdziła fakt, iż poziom wiedzy, a nawet nawyków higienicznych jest żenująco niski – komentuje Krzysztof Bobkiewicz, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Dlatego też kierownicy wszystkich zamkniętych placówek będą zdawali egzamin z minimum sanitarnego. (Grażyna Gołaszewska)

Nr 392, 26.07.1987 r.

Pierwsze prace przy budowie elektrowni jądrowej „Warta” rozpoczną się już w przyszłym roku; będą miały charakter przygotowawczy. W rejonie Klempicza znajdzie zatrudnienie około 7-9 tysięcy osób. Dla nich i ich rodzin stworzona zostanie pełna infrastruktura socjalno – bytowa: mieszkania (około 4,5 tysiąca – głównie w Czarnkowie, Wronkach i Szamotułach), szkoły, przedszkola, sieć handlowa i rekreacyjna. Powstaną nowe ciągi komunikacyjne, bocznice kolejowe, hotele robotnicze. Zniknie z mapy wieś Klempicz – na razie nie podano konkretnych terminów wywłaszczeń, przenosin gospodarstw rolnych i domowych. (…) Zastosowany system bezpieczeństwa uwzględniać będzie wszystkie wnioski konstrukcyjno – technologiczne powstałe po awarii w Czarnobylu. Pierwszy blok elektrowni jądrowej „Warta” powinien być, według wstępnych planów, oddany do użytku w 1997 roku, następny – dwa lata później. (…) Paliwem ma być wzbogacany uran, dostarczany przez Związek Radziecki w formie gotowych kaset paliwowych. (…) Odpady radioaktywne średniej i niskiej aktywności będą składowane w okolicach Międzyrzecza (…). Paliwo wypalone, najsilniej aktywna część odpadów, będzie z powrotem wywożone do Związku Radzieckiego. (eks)

Nr 393, 2.08.1987 r.

Kilka kilometrów za Wałczem, w środku bukowego lasu, nad jeziorem Raduńskim znajduje się Centralny Ośrodek Sportu. Pięknie położony, znakomicie utrzymany, posiadający niepowtarzalną atmosferę, od wielu lat służy sportowcom różnych dyscyplin. Między starymi bukami brzmią tu jeszcze echa sukcesów z minionych lat, trwają legendy wybitnych mistrzów, a na boiskach, bieżniach, torze wioślarskim w pocie czoła pracuje kolejne pokolenie zawodników. (…) Od kilku lat w Bukowinie jest miły zwyczaj witania tortami medalistów mistrzostw świata i Europy, którzy tutaj szlifowali swoją formę. Za złoty medal przysługuje tort trzypiętrowy, za srebrny dwupiętrowy, a za brązowy płaski. (…) W sobotę, 11 lipca w Bukowinie zjedzono aż siedem tortów. Tym razem „zawiniły” judoczki, które z ostatnich mistrzostw świata przywiozły wiele laurów. (Edmund Wolski)

Nr 394, 9.08.1987 r.

Trudno o dobre teksty współczesnych satyryków. Ludzie nie chcą myśleć, chcą się śmiać, po to na program przychodzą. Większość tekstów piszę sam. Wykorzystuję kawały wzięte z życia. Zresztą tekst z początku nie musi być śmieszny. Ludzie wpierw słuchają głosu. Głos jest charakterystyczny i to już ich cieszy. Później dopiero wsłuchują się w treść tego, co mówię. (…) Gmoch ma szczękę do dołu. Nina Terentiew mówi na „r”. Kałużyński się drapie. Szukam głosów powszechnie znanych i łatwo rozpoznawalnych (Marek Malita, parodysta i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach, w rozmowie z Zuzanną Przeworską)

Nr 395, 16.08.1987 r.

Jeśli pewnego dnia obudzisz się i znajdziesz pod oknami swojego domu resztki chodnika, płaty asfaltu i fedrujące młoty – nie obawiaj się, jesteś ciągle w Pile. Będzie nowy wykop. Nowa koparka, pan majster i jego ferajna. Będą nowe rury, rurki i rureczki, nowe syfony i betony. Będą znów miesiące objazdów i kilometry dreptania po błocie. Ale nie przejmuj się jutro rozkopią trawnik pod domem sąsiada. Albo rozryją i tak pozostawią targowisko, Browarną, okolice hotelu. Już za rok – powrócą. Jesteś ciągle w Pile… (eks)

Nr 395, 16.08.1987 r.

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców miasta i gminy Ujście było uroczyste oddanie do użytku nowej placówki służby zdrowia. Gminny Ośrodek Zdrowia, bo o nim mowa, wybudowany został ze środków NFOZ (…). Integralną częścią Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ujściu stanowi budynek mieszkalny dla kadry medycznej. Budowę ośrodka zainicjował przed laty oddany społeczeństwu Ujścia lekarz medycyny Stanisław Dróżdż, który zmarł w 1985 roku. (af)

Nr 397, 30.08.1987 r.

22 lipca 1988 roku na jednym z pilskich stadionów zapłonie znicz XV Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Największa krajowa impreza sportowa już dziś absorbuje jej przyszłych organizatorów i gospodarzy, a także kierownictwo polskiego sportu. Ze stanem przygotowań do XV OSM zapoznał się przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, Bolesław Kapitan. (E.M.)

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto